jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

,

jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej rozwija się na skutek zakażenia bakteryjnego. W przypadku osób zdrowych w układzie moczowym nie występują bakterie. Kiedy jednak przedostają się do dróg moczowych poprzez cewkę moczową powodują stan zapalny.

Jednym z charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie parcia na pęcherz. Osoby chore z większą częstotliwością oddają mocz jednak w bardzo małej ilości. Zmianie może ulec zapach moczu, jego barwa i konsystencja. Mocz zwykle staje się mętny, ciemny, może pojawić się w nim krew. W trakcie oddawania moczu występuje dyskomfort, a pacjent odczuwa ból i pieczenie. Inne objawy zapalenia pęcherza moczowego to m.in. ból w okolicy dolnej części brzucha lub okolicy lędźwiowej kręgosłupa, osłabienie, stan podgorączkowy, gorączka.

W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego stosowana jest antybiotykoterapia. Występowanie infekcji pozwala potwierdzić ogólne badanie moczu. Wykonując badanie moczu z posiewem, można dodatkowo wykryć, jakie bakterie wywołały stan zapalny i na tej podstawie wybrać antybiotyk.

Przeczytaj także: „Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?