jak ujędrnić skórę na brzuchu po odchudzaniu

Jak ujędrnić skórę na brzuchu po odchudzaniu?

,

jak ujędrnić skórę na brzuchu po odchudzaniu

Luźna i obwisła skóra to częsty efekt gubienia kilogramów w bardzo szybkim tempie na skutek restrykcyjnych diet. Włókna kolagenowe, z których zbudowana jest skóra mogą zarówno rozciągać się, jak i kurczyć, ale skóra potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowej sytuacji. Zalecane tempo odchudzania to utrata około 0,5-1 kg tygodniowo.

Regularna aktywność fizyczna pomaga ujędrnić skórę na brzuchu po odchudzaniu. Aby ćwiczenia przyniosły jak najlepsze efekty, najlepiej pamiętać o nich już podczas stosowania diety. Nadwaga i otyłość wiążą się ze wzrostem rozmiaru komórek tłuszczowych. Mięśnie pozwalają wypełnić skórę, która po utracie tkanki tłuszczowej staje się coraz luźniejsza. Oprócz ćwiczeń cardio, które wspomagają utratę tkanki tłuszczowej warto pamiętać także o wykonywaniu treningu siłowego z wykorzystaniem ciężaru swojego ciała lub dodatkowego obciążenia. Aby mięśnie mogły się rozwijać, potrzebują odpowiedniej porcji białka oraz czasu na regenerację.

Szczotkowanie ciała na sucho to prosty domowy sposób, który pomaga ujędrnić i napiąć skórę. Pobudza krążenie krwi i limfy, usprawnia proces oczyszczania z toksyn, wspomaga walkę z cellulitem. Szczotkowanie ciała na sucho złuszcza także martwy naskórek, wygładza i zmiękcza skórę. Okolice brzucha należy masować ruchami okrężnymi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Szczotkowania ciała na sucho przynosi efekty podobne do peelingu, ułatwiając substancjom aktywnym obecnym w składzie kosmetyków przenikać w głąb skóry. W balsamach ujędrniających warto poszukiwać składników, które pobudzają mikrokrążenie, nawilżają i wspomagają produkcję naturalnego kolagenu takich jak np. witamina C, retinol, koenzym q10, kofeina, wąkrota azjatycka, algi morskie, l-karnityna. Kosmetyki należy stosować regularnie przez okres co najmniej miesiąca.

Aby zachować jędrność i elastyczność skóra potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych dostarczanych nie tylko w trakcie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, ale także od wewnątrz. W codziennej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców bogatych w witaminy i antyoksydanty. Przeciwutleniacze zapobiegają utracie elastyczności i jędrności skóry na skutek aktywności wolnych rodników i upływającego czasu. Witamina C wspomaga syntezę kolagenu w skórze i razem z witaminą E chroni skórę przed wiotczeniem. Duże ilości witaminy C zawierają m.in. czerwona papryka, natka pietruszki, kiszona kapusta, brokuły, cytrusy, z kolei witamina E jest obecna m.in. w oliwie z oliwek, orzechach czy kiełkach. Witamina A korzystnie wpływa na procesy odnowy, zwiększa produkcję kolagenu w skórze oraz wyrównuje jej koloryt. W diecie warto więc uwzględnić jej źródła takie jak: marchew, bataty, dynia, szpinak, podroby, masło, jaja. Cennym składnikiem diety, która ma ujędrnić skórę są kwasy tłuszczowe omega-3. Wspomagają funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry, która zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz utratą wilgoci przez naskórek. Zapobiegają także rozwojowi stanów zapalnych. Kwasów tłuszczowych omega-3 dostarczają tłuste ryby morskie (kwas DHA i EPA) oraz olej lniany (kwas ALA).

Nawilżona skóra wygląda znacznie korzystniej. Należy więc pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów każdego dnia oraz stosowaniu kremu lub balsamu nawilżającego po kąpieli.

Aby jak najlepiej zadbać o skórę i uniknąć jej wiotczenia, wszystkie wymienione sposoby należy wprowadzić w życie już w trakcie odchudzania. Jeśli jednak luźna skóra już się pojawiła, a domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, rozwiązaniem mogą być także zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej.