epa kwas

EPA – co to jest i czym siÄ™ różni od kwasu DHA?

,

kwas eikozapentaenowy EPA

Kwas tłuszczowy, który powinien być regularnie spożywany z dietą lub poprzez suplementację. Być może nieco mniej znany niż jego kuzyn, DHA, jednak z pewnością nie mniej ważny. EPA – co to jest i co warto o nim wiedzieć, aby zapewnić sobie zdrowie i pełnię energii do działania?

EPA – co to jest

Niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy należący do grupy omega-3. Dlaczego jest tak potrzebny organizmowi do codziennego funkcjonowania? Kwas eikozapentaenowy jest wykorzystywany do syntezy eikozanoidów – cząsteczek sygnałowych, które redukują stany zapalne oraz wspierają liczne funkcje fizjologiczne. Jest również potrzebny do syntezy innego niezbędnego kwasu tłuszczowego – DHA, jednak podobnie jak on, organizm nie potrafi go wytworzyć w wystarczających dla zdrowia ilościach.

Podstawą podaży kwasów EPA powinna być zbilansowana dieta bogata w produkty go zawierające. Z pewnych jednak powodów nie każdy może lub chce jeść wystarczającą ilość ryb czy owoców morza. W takim wypadku zaleca się, aby stosować suplementy z EPA w rekomendowanej przez lekarza ilości.

Kwas eikozapentaenowy – EPA

Można go znaleźć przede wszystkim w oleju pozyskiwanym z ryb morskich zimnowodnych. Chociaż przybiera formę trójglicerydów i z tego też powodu jest dobrze przyswajalny, pomaga obniżyć poziom triglicerydów we krwi, czym bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania miażdżycy i wysokiego ciśnienia. Jest to pewien fenomen polegający na tym, że EPA jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym, a blaszki miażdżycowe powstają przede wszystkim z kwasów tłuszczowych nasyconych. Niektóre badania wskazują na większą rolę kwasów EPA na zdrowie układu naczyniowego niż DHA.

Podobnie jak DHA, kwas eikozapentaenowy jest zawarty w błonach komórkowych i przestrzeniach między nimi. Jako kwas tłuszczowy stanowi również źródło kalorii pożytkowanych na energię. Wspiera on komunikację międzykomórkową, co stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania jakiegokolwiek układu organizmu.

Jako jeden z kwasów omega-3, EPA pomaga zachować mózg i centralny układ nerwowy w dobrej kondycji. Szczególną uwagę przykłada się do zapobiegania chorobom degeneracyjnym mózgu, jak Alzheimer. Omega-3 zachowują prawidłową budowę komórek mózgowych, a gdy dochodzi do ubytków – spowodowanych między innymi niedoborem kwasów EPA, nie zachodzi między nimi komunikacja i funkcje poznacze zostają zaburzone.

Choć nie wiadomo dokładnie, jak to działa, określono, że EPA bardziej niż DHA wpływa na minimalizowanie ryzyka występowania depresji. Badacze sprawdzają, czy ma to związek z jego silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, czy może lepiej on wchodzi w interakcję z receptorami serotoniny.