kwasy dha

Co to jest DHA, jakie ma znaczenie dla zdrowia i czy warto go suplementować?

,

dha

Jest niezbędny dla prawidłowej pracy niemal wszystkich narządów i układów oraz podstawowym składnikiem wielu suplementów diety. Lekarze zalecają spożywanie produktów w niego bogatych. Co to jest DHA, dlaczego jest nam potrzebny i jaki ma wpływ na zdrowie już w życiu płodowym?

DHA – co to jest?

Kwas dokozaheksaenowy to rodzaj kwasu tłuszczowego należącego do grupy Omega-3. Jest to niezbędny, wielonienasycony kwas tłuszczowy. Organizm jest w stanie wytworzyć jego bardzo małą ilość, dlatego niemal całą dzienną podaż trzeba dostarczać z pożywienia. Jeśli w diecie go brakuje, zaleca się suplementację. Jest on niezbędny dla naszego organizmu do utrzymania prawidłowej pracy mózgu, budowy siatkówki oka, struktury skóry oraz układu krwionośnego. Stanowi nawet ¼ całkowitej zawartości tłuszczu w mózgu.

Kwas DHA znajduje się przede wszystkim w błonach komórkowych i przestrzeniach między nimi. Umożliwia to transmisję sygnałów – informacji przekazywanych z jednej na drugą. Oznacza to, że jeśli kwasów DHA zabraknie, budowa błon komórkowych zostanie zaburzona, a co za tym idzie – również funkcjonowanie układu, w którym ten brak występuje. Popularne niegdyś w dzieciństwie picie tranu, a więc oleju z wątroby dorsza, było podyktowane właśnie prawidłowym rozwojem układu nerwowego.

Źródła DHA

Podstawowym źródłem kwasu dokozaheksaenowego są tłuste ryby morskie, skorupiaki oraz, co jest istotną informacją dla wegetarian i wegan, algi morskie. Najwięcej ich znajdziemy w makreli, śledziach, sardynkach i łososiu. Mogą one się również znajdować w jajach, w nabiale i mięsie zwierząt karmionych paszą wzmocnioną o DHA.

Na rynku znaleźć można suplementy diety zawierające kwasy DHA zarówno z ryb morskich (najlepiej, aby były one wymienione w składzie) oraz alg. Zapewnia to możliwość suplementacji dla niemal każdej grupy, nawet wegan, szczególnie w okresie szczególnego zapotrzebowania (ciąża lub starszy wiek).

Szczególnie ważne jest zadbanie o podaż kwasów DHA małym dzieciom, również w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Jeśli maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym, najprawdopodobniej kwasy tłuszczowe DHA zostały już dodane do składu. Kwasy DHA przenikają do kobiecego mleka, dlatego jeśli karmienie jest naturalne, mama karmiąca powinna dbać o dietę w nie bogatą, bądź spożywać suplementy czy też podawać je dziecku. Lekarz pediatra podczas jednej z pierwszych wizyt patronażowych poda optymalną ilość do spożycia.

Kwasy DHA – znaczenie dla zdrowia

W wielu badaniach dowiedziono, że kwasy DHA mają ogromne znaczenie dla rozwoju oraz utrzymania w dobrej kondycji układu nerwowego. W 3 trymestrze ciąży dochodzi do najintensywniejszego rozwoju mózgu i oczu u płodu, dlatego wtedy należy szczególnie zadbać o dietę i suplementację. Kwasy spożywane podczas całej ciąży zmniejszają również ryzyko przedwczesnego porodu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne włączyło DHA do grupy substancji, które ciężarna powinna suplementować przy ubogiej w nie diecie w ilości przynajmniej 500 mg dziennie, a te zagrożone porodem przedwczesnym lub poronieniem, nawet w ilości 1000 mg dziennie.

Regularne spożywanie produktów bogatych w DHA redukuje również ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania akcji serca, szczególnie u osób otyłych, które są szczególnie na to narażone. Poprawia parametry cholesterolowe: zmniejsza trójglicerydy i LDL, a podwyższa HDL.

Jako że jest to jeden z głównych składników błon komórkowych, wspiera on mięśnie podczas rekonwalescencji po urazach oraz po aktywności fizycznej. Dlatego tłuste ryby powinny często gościć na stole u osób aktywnie uprawiających sport oraz rehabilitowanych.

W niektórych badaniach wykazano związek pomiędzy odpowiednim spożyciem kwasów DHA, a obniżonym ryzykiem występowania depresji, w tym również poporodowej. U mężczyzn natomiast, DHA wspiera rozwój zdrowych plemników, co przyczynia się do poprawy zdrowia reprodukcyjnego. Mężczyźni planujący powiększenie rodziny, powinni na kilka miesięcy przed próbami włączyć do diety produkty bogate w DHA oraz suplementację.