co to są diuretyki

Co to są diuretyki?

,

co to są diuretyki

Diureza to pojęcie odnoszące się bezpośrednio do procesu wydalania moczu. Diuretykami nazywa się grupę leków, które poprzez różnego rodzaju mechanizmy działania zwiększają objętość wydalanego moczu. Wpływają na pracę nerek powodując, że większa ilość soli oraz wody jest usuwana z organizmu. Razem z wodą organizm wydala również elektrolity, w związku z czym działanie diuretyków wpływa na stężenie we krwi sodu, potasu, magnezu, wapnia.

Diuretyki stosuje się w leczeniu chorób układu sercowo naczyniowego. Są powszechnie wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz zmniejszają obciążenie serca w przypadku jego niewydolności lub po przebytym zawale. Przyjmowanie diuretyków zaleca się również m.in. w przebiegu chorób nerek, stanów zapalnych dróg moczowych, obrzęków.

Dostępne są różne rodzaje diuretyków, w tym diuretyki pętlowe oraz tiazydowe. Słabsze działanie wykazują diuretyki oszczędzające potas. Ograniczając utratę potasu pomagają jednak zapobiegać skutkom jego niedoboru, który może prowadzić m.in. do zaburzeń rytmu serca oraz hipokaliemii. Naturalne diuretyki to z kolei zioła, przyprawy, a także warzywa i owoce o właściwościach moczopędnych. Należą do nich m.in.: pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, skrzyp polny, liście brzozy, pietruszka, arbuz, ogórki, zielona herbata.