wosk pszczeli

Cera alba – INCI

,

cera alba

Wosk pszczeli – INCI

Emolient tłusty, który pomaga tworzyć warstwę ochronną na skórze. Działa pośrednio nawilżająco, ponieważ nie dopuszcza do nadmiernej utraty wilgoci ze skóry, a przy tym ochronnie – zabezpiecza naskórek przed czynnikami zewnętrznymi.

Ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu dodawany jest nie tylko do kosmetyków drogeryjnych, ale też dermatologicznych oraz wyrobów medycznych. Jest bardzo częstym składnikiem produktów do pielęgnacji dzieci ze względu na naturalne pochodzenie.

Wosk pszczeli jest składnikiem wegetariańskim o pochodzeniu zwierzęcym, jednak nie nadaje się do stosowania przez wegan.

Składnik ten uważany jest za bezpieczny, nietoksyczny, niemutagenny, niekomedogenny (pod warunkiem stosowania go w odpowiednim stężeniu) i niealergizujący. Nie powinien jednak być stosowany przez osoby uczulone na wszelkie produkty pszczele.

Może być stosowany jako składnik aktywny oraz bazowy – umożliwiający zastosowanie i przetrwanie innych.

Wosk pszczeli jest stosowany w przemyśle spożywczym. Nadano mu symbol E901.

Wosk pszczeli – właściwości

Cera alba jest wytwarzana jako efekt przetwarzania nektaru w miód przez pszczoły miodne. W plastrach pełni funkcję oddzielającą miód od ścianek, dzięki czemu nie przykleja się on nadmiernie i pszczelarz jest w stanie bez większych problemów go zebrać. Wosk pszczeli jest bardzo wszechstronny, a jego zastosowanie sięga czasów starożytnych.

Funkcja okluzyjna: tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę ochronną, dzięki czemu są one nawilżone oraz zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jako emolient, w pielęgnacji PEH, powinien być stosowany po aminokwasach i humektantach.

Funkcja natłuszczająca: wynika z naturalnych właściwości wosku. Przy zastosowaniu odpowiedniego stężenia nie powinien zatykać porów ani działać komedogennie.

Funkcja antybakteryjna i antyoksydacyjna: łagodzi podrażnienia skóry i chroni przed rozwojem patogenów w uszkodzeniach naskórka. Przeciwdziała wolnym rodnikom.

Funkcja bazowa: cera alba może być również stosowana jako środek bazowy kosmetyków, nadający im pożądaną konsystencję i stabilizując je.

Wosk pszczeli w kosmetyce dla dzieci

Pszczeli wosk znalazł zastosowanie w kosmetykach dla dzieci głównie ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Skóra dzieci bardzo szybko przesycha, dlatego działanie pośrednio nawilżające oraz ochronne, a przy tym niemutagenne, jest bardzo pożądane w przypadku środków pielęgnacyjnych dla najmłodszych. Jako że działa lekko natłuszczająco, nadaje się również do stosowania w zimie i na silny wiatr, a także pod pieluszkę (np. w maści ochronnej Bepanthen Baby). Dzięki zawartości wosku pszczelego, kosmetyki dobrze się rozsmarowują i wchłaniają, co jest istotne w przypadku najmłodszych, które nieraz źle reagują na zbyt długą pielęgnację.

Wosk pszczeli – właściwości kosmetyczne dla skóry suchej, cienkiej i delikatnej

Cera alba znalazła zastosowanie w kosmetykach do skóry suchej, w których parowana jest ze składnikami typowo humektantowymi, a więc wiążącymi cząsteczki wody. Zatrzymuje je w skórze, dzięki czemu jest ona nawilżona. Ze względu na funkcję ochronną, często jest również składnikiem kosmetyków do skóry cienkiej i delikatnej. Znajdziemy ją w kremach pod oczy oraz balsamach do ust. Tam, gdzie naskórek jest wyjątkowo narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz podrażnienia, wosk pszczeli będzie pełnił podwójną rolę. Wspiera warstwę hydrolipidową, dlatego często znaleźć go można w balsamach do ciała i kremach regeneracyjnych do skóry bardzo suchej (również do miejsc problematycznych, jak wyjątkowo sucha skóra łokci).

Wosk pszczeli znajduje się w takich kosmetykach jak: