alantoina inci

Alantoina – INCI

,

allantoin

Suchość, swędzenie, podrażnienie – to problemy, na które może pomóc alantoina (INCI: allantoin). Ta pochodna mocznika sprawdzi się w przypadku skóry chorobowo zmienionej – ze skłonnością do występowania objawów silnego przesuszenia, alergii lub nadmiernego rogowacenia. Pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry oraz wspiera zachodzące w niej procesy regeneracji i samoodnowy.

Bogatym naturalnym źródłem alantoiny jest żywokost, ale można ją znaleźć także m.in. w rumianku czy kiełkach pszenicy. Na skalę przemysłową składnik pozyskiwany jest jednak w sposób syntetyczny.

Alantoina rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Jest dobrze tolerowana przez skórę – także tę wrażliwą i może być stosowana w trakcie ciąży.

Alantoina – właściwości

Keratolityczne

Alantoina pomaga usunąć martwe komórki naskórka, które m.in. utrudniają wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach oraz utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Martwe komórki wypychane są na zewnątrz tworząc warstwę rogową skóry. Alantoina rozluźnia wiązania keratynowe, co wspomaga proces złuszczania i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka.

Nawilżające

Alantoina pomaga radzić sobie z objawami przesuszenia skóry i przywraca jej prawidłowe nawilżenie. Wiąże cząsteczki wody i zatrzymuje ją w skórze. Dzięki jej zastosowaniu cera staje się wygładzona, a ciało bardziej miękkie i przyjemne w dotyku.

Regenerujące

Alantoina stymuluje wzrost i podział komórek, przez co wspomaga naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Przyspiesza gojenie się drobnych ran i otarć, ułatwia naprawę uszkodzeń powstających pod wpływem stanów zapalnych lub oparzeń.

Kojące

Alantoina słynie ze swoich właściwości łagodzących. Sprawdzi się jako remedium na przesuszoną, popękaną lub podrażnioną skórę. Może także przyspieszyć gojenie się ran, pomóc w przypadku blizn i powierzchniowych oparzeń.

Alantoina w kosmetykach

W jakich preparatach kosmetycznych można znaleźć alatnoinę? Właściwości tego składnika sprawdzają się w pielęgnacji skóry przesuszonej lub podrażnionej. Pomagają redukować uczucie silnego napięcia skóry czy świądu, jednocześnie wspierając przywrócenie prawidłowego nawilżenia dzięki swoim właściwościom higroskopijnym i złuszczającym.

Alantoina w kosmetykach do cery trądzikowej przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwzapalnie. Właściwości kojące wykorzystywane są także w mleczkach i balsamach po opalaniu, kiedy to skóra zwykle jest zaczerwieniona i podrażniona.

Dobrze tolerowaną przez skórę alantoinę stosuje się w produktach wspomagających pielęgnację skóry skłonnej do alergii oraz szczególnie wrażliwej. To również jeden ze składników spotykanych często w kremach i pudrach przeciwko odparzeniom pieluszkowym u dzieci. Właściwości kreatolityczne, nawilżające oraz regeneracyjne alantoiny wspomagają ponadto leczenie chorób związanych z przesuszeniem skóry lub jej nadmiernym rogowaceniem, jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska.

Alantoina stosowana do włosów łagodzi z kolei stany zapalne skóry głowy oraz wspiera walkę z łupieżem.

Alantoina w kosmetykach z naszej apteki: