przedwczesne siwienie

Wczesne siwienie – co może być przyczyną? Jak poradzić sobie z problemem?

,

przedwczesne siwienie

Siwienie włosów jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Co jednak, kiedy włosy tracą kolor przedwcześnie? Co może oznaczać wczesne siwienie i jak sobie z nim poradzić? Jak opóźnić siwienie włosów?

Wczesne siwienie – przyczyny

Na kolor włosów podobnie jak w przypadku skóry wpływ ma melanina, czyli naturalny pigment produkowany przez wyspecjalizowane komórki – melanocyty. Eumelanina odpowiada za to czy włosy będą ciemniejsze czy jaśniejsze, z kolei feomelanina decyduje o ich odcieniu. Komórki pigmentacyjne zlokalizowane są w mieszkach włosowych, a z wiekiem ich aktywność maleje.

Podczas gdy siwienie fizjologiczne w sposób naturalny rozpoczyna się między 30 a 40 rokiem życia są osoby, które z przedwczesnym siwieniem mogą zmagać się dekadę szybciej. W niektórych przypadkach siwe włosy pojawiają się już w dzieciństwie. Co może być przyczyną? Ustalenie czynnika, który stoi za przedwczesną utratą barwnika to bardzo ważny krok, ponieważ w niektórych przypadkach proces siwienia można zahamować. Za występowaniem przedwczesnego siwienia stać mogą niedobory witaminowe lub problemy zdrowotne, m.in.:

  • zaburzenia w pracy tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tarczycy)
  • anemia złośliwa (związana z niedoborem witaminy B12)
  • choroby genetyczne (np. zespół Wernera, zespół Waardenburga)
  • bielactwo nabyte.

Pojawienie się siwych włosów we wczesnym wieku warto więc omówić ze specjalistą i wykonać podstawowe badania (np. morfologia krwi, poziom TSH). Jeśli przyczyną problemu jest występowanie choroby przewlekłej należy w pierwszej kolejności podjąć odpowiednie leczenie. Z kolei w uzupełnieniu niedoboru witamin pomoże zalecona suplementacja.

Siwe włosy zaczynają pojawiać się w okolicach skroni, a z czasem obejmuje całą powierzchnię głowy. O tym jak szybko włosy zaczną siwieć w sposób naturalny decydują uwarunkowania genetyczne. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieje też wiele czynników związanych ze stylem życia, które można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować, aby opóźnić utratę pigmentu.

Proces starzenia się organizmu może przebiegać szybciej pod wpływem uszkodzeń komórkowych, za którymi stoi aktywność wolnych rodników. Reaktywne formy tlenu, kiedy nie są równoważone odpowiednia ilością przeciwutleniaczy niszczą DNA komórek czego widocznym skutkiem może być m.in. przedwczesne pojawianie się zmarszczek na skórze czy siwienie włosów. Mówimy wtedy o występowaniu zjawiska tzw. stresu oksydacyjnego, któremu sprzyja długotrwały stres, palenie papierosów, czy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.

Powiązane produkty

[show_products product=”136049, 134318, 263641, 204655″]

Jak spowolnić siwienie włosów?

Dieta

Dla zachowania naturalnego koloru włosów jak najdłużej ważna jest pełnowartościowa i zróżnicowana dieta bogata w antyoksydanty, niezbędne witaminy i minerały. Żeby zapobiegać przedwczesnemu siwieniu, należy unikać przede wszystkim niedoboru takich składników odżywczych jak: witaminy z grupy B (B12, B9, B7, B5), cynk, selen, miedź, żelazo, jod oraz witaminy A, C, E o działaniu antyoksydacyjnym.

Na odpowiednią ilość witaminy B12 trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim stosując dietę roślinną, ponieważ jej głównym źródłem są produkty mięsne. Witamina B12 jest także obecna w nabiale, jajkach, żywności fortyfikowanej – wzbogaconej witaminą B12. Zarówno biotyna, jak i kwas pantotenowy w korzystny sposób wpływają na produkcję keratyny, podstawowego składnika budulcowego włosów. Skutkiem niedoboru biotyny poza przedwczesnym siwieniem może być także nadaktywność gruczołów łojowych zlokalizowanych w skórze głowy, wypadnie włosów, występowanie łupieżu. Z kolei kwas foliowy wzmacnia cebulki włosów i wpływa na wzrost nowych kosmyków.

Unikanie stresu

Długotrwały stres powoduje wiele niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Pod wpływem stresu wydzielane są hormony takie jak kortyzol i adrenalina, które w przypadku zagrożenia pomagają organizmowi w sprawnej ucieczce. Wzrasta ciśnienie krwi, serce pracuje szybciej, naczynia krwionośne się zwężają. Taka mobilizacja powinna mieć miejsce wyłącznie krótkotrwale. Jednak w przypadku permanentnego pozostawania pod wpływem stresu brakuje czasu na regenerację. Z czasem na skutek podniesionego poziomu hormonów stresu może dochodzić do zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych narządów i całego organizmu. W przypadku włosów skutkiem stresu może być osłabienie aktywności melanocytów i wcześniejsze wyczerpywanie się naturalnego pigmentu. Skutkiem stale utrzymującego się napięcia może być również skrócenie fazy wzrostu włosów. Kiedy więcej włosów znajduje się w fazie telogenowej, fryzura zaczyna się przerzedzać.

Warto wypracować własne sposoby na rozładowywanie napięcia. W walce ze stresem pomaga regularna aktywność fizyczna, zdrowy sen, różnego rodzaju techniki relaksacyjne, aromaterapia, ziołowe napary o działaniu uspokajającym i wyciszającym organizm.

Rzucenie palenia

Palenie papierosów dostarcza organizmowi szeregu substancji toksycznych, które posiadają właściwości rakotwórcze, zaburzają funkcjonowanie płuc, oskrzeli i układu sercowo-naczyniowego. Ich niekorzystny wpływ osłabia także kondycję skóry i włosów. Sięganie po papierosy prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za dostarczanie komórkom niezbędnej ilości tlenu oraz witamin i składników mineralnych. Słabsze ukrwienie i odżywienie komórek powoduje osłabienie mieszków włosowych. Co więcej, palenie prowadzi także do zaburzeń w cyklu życia włosa. Skutkiem może być zwiększona utrata włosów oraz przedwczesne siwienie. W przypadku skóry dochodzi do osłabienia komórek produkujących kolagen, a w efekcie utraty jej sprężystości i elastyczności. Niedotleniona cera palaczy jest również często blada i przesuszona.

Należy pamiętać także o ochronie włosów przed działaniem promieniowania UV, które w niekorzystny sposób wpływa na melanocyty i nasila ryzyko występowania stresu oksydacyjnego.

Przedwczesne siwienie – pielęgnacja włosów

Siwe włosy bardzo często są przyczyną kompleksów, tym bardziej jeśli występują w młodym wieku. Najprostszym sposobem na ich zamaskowanie jest użycie farby do włosów, ale nie dla każdego takie rozwiązanie będzie satysfakcjonujące. W szczególności mężczyźni poszukują bardziej dyskretnych rozwiązań.

Odsiwiacze do włosów zawierają w składzie prekursory melaniny, które działają we wnętrzu włosa. Pod wpływem reakcji, które zachodzą przy udziale tlenu powstają pigmenty, zbliżone do naturalnego koloru włosów. Efekt, jaki pozwala uzyskać odsiwiacz jest stopniowy bardziej subtelny w porównaniu do farb do włosów. Podczas gdy farbowanie nadaje nowy kolor wszystkim włosom, substancje aktywne obecne w odsiwiaczu oddziałują wyłącznie na siwe kosmyki. Nie zmieniają naturalnego koloru włosów, ale pomagają go przywrócić (np. balsam przeciw siwieniu Grecian 2000).
Kosmetyki tego typu nie działają od razu. Odsiwiacza należy używać regularnie zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Proces przywracania koloru trwa około 3-4 tygodnie. U osób z włosami w odcieniu brązu będzie on przebiegał szybciej niż u blondynów i blondynek. Aby uzyskać trwałe rezultaty, należy kontynuować stosowanie odsiwiacza także później, jednak już z mniejszą intensywnością – ok. 1-2 razy w tygodniu.

Aby spowolnić siwienie włosów, w trakcie codziennej pielęgnacji warto unikać oczyszczania włosów kosmetykami, które zawierają w składzie wysokie stężenie silnych detergentów takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulphate) lub SLES (Sodium Laureth Sulphate). Mogą one działać drażniąco na skórę głowy oraz mieszki włosowe, a także zmniejszać ilość naturalnego barwnika. Lepszym rozwiązaniem będą łagodne szampony do włosów, których formuła została oparta na wyciągach ziołowych. W sprzedaży dostępne są również specjalne szampony zwierające fitopigmenty, które pomagają przyciemnić kosmyki i opóźnić proces siwienia (np. szampon przeciw siwieniu włosów DX2 dla mężczyzn). Cennym źródłem witamin z grupy B mogą być drożdże piwne przyjmowane zarówno wewnętrznie, jak i stosowane zewnętrznie w wybranych kosmetykach do włosów.

Przynajmniej raz w tygodniu warto zastosować olejowanie włosów. Nienasycone kwasy tłuszczowe stosowane w zabiegach pielęgnacyjnych przywracają elastyczność, miękkość i blask siwym włosom. Olejek goździkowy pomoże ponadto je delikatnie przyciemnić.