jak zrobić kocie oko

Kocie oko w stylu glamour – jak je wykonać?

,

jak zrobić kocie oko

Sezon świąteczno-karnawałowy zbliża się wielkimi krokami, czas więc pomyśleć o swojej festywnej stylizacji. Nieodłącznym jej elementem jest z pewnością makijaż, a jeśli nie mamy oryginalnego pomysłu na „ubranie” swoich oczu w kreatywnym stylu, sprawdzi się niezawodne kocie oko. Jak wykonać je w stylu glamour, aby było bardziej efektowne niż nosimy je na co dzień?

Jak zrobić kocie oko?

Kocie oko to niezastąpiony sposób na makijaż oka, który sprawdzi się zarówno w pracy, jak i poza nią. Od doboru cieni do powiek i produktów do wykonania kreski zależy, jak bardzo spektakularny będzie efekt końcowy. Do pracy najczęściej wybieramy miękkie brązy, beże, ceglane czerwienie – coś, co podkreśla urodę, ale nie odwraca uwagi od profesjonalnego charakteru naszej pracy. W zawodach kreatywnych wiele kobiet pozwala sobie na odrobinę szaleństwa w zakresie odcieni. Na wieczór z reguły wybiera się natomiast cienie nieco ciemniejsze lub bardziej błyszczące.

Jeśli nie mamy pomysłu ani czasu na szukanie inspiracji w światowych trendach makijażu, kocie oko może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Jak wykonać go krok po kroku?

Przygotowanie powieki

Makijaż w każdym przypadku wykonujemy na uprzednio dokładnie oczyszczonej i nawilżonej powiece. Do pielęgnacji sprawdzi się zarówno specjalistyczny krem pod oczy, jak i nasz standardowy – nawilżający, przy czym powinno się sprawdzić, czy producent zaleca jego stosowanie w tej okolicy. Gdy krem nawilżający całkowicie się wchłonie, możemy przystąpić do kolejnych kroków. W zależności od osobistych preferencji możemy użyć bazy pod cienie, swojego standardowego korektora lub nałożyć cień bezpośrednio na powiekę. Profesjonalni makijażyści zalecają użycie bazy, ale nie u wszystkich się ona sprawdza. Najlepiej po prostu wypróbować różne rozwiązania na sobie.

Polecane produkty

Kolor podkładowy

Dalsze kroki zależą już od typu kociego oka, który chcemy wykonać. Możemy zdecydować się na oko w stylu ciemnego glamour lub jasny cień z wyraźną kreską, która grać będzie w makijażu pierwsze skrzypce. Na powiekę nakładamy kolor bazowy, najbardziej zbliżony do odcienia skóry powieki i skóry wokół oka. Dzięki temu wyrównamy „płótno”, jaką jest powierzchnia skóry powieki i łatwiej nam będzie blendować razem inne odcienie i faktury.

Ciemne kocie oko bez kreski

Efekt kociego oka można z powodzeniem osiągnąć za pomocą matowego cienia i bez wyraźnej kreski na powiece. Stworzy to tajemniczy i bardzo elegancki, nienachalny efekt, który doda tajemniczości całości stylizacji. W kocim oku można łączyć ze sobą odcienie szarości z brązami, czernią i burgundami, by dodać głębi spojrzeniu. Liner przy samej linii rzęs, nie wychodzący jaskółką poza obszar oka, zakryje niedoskonałości i wyznaczy jego kontur. Taki malunek oka doskonale nadaje się dla kobiet, które nie przepadają za błyszczącymi kosmetykami kolorowymi, ale chcą efektu „wow”.

ciemne kocie oko bez kreski

Perłowe kocie oko z wyraźną kreską

W wersji z wyraźną kreską, wybieramy i nakładamy cień o łagodnym, lekko połyskującym – perłowym odcieniu. W wewnętrznym kąciku oka nakładamy nieco połyskującego cienia bądź linera w jaśniejszym odcieniu, ale tylko tyle, aby rozświetlić tę okolicę. Na zewnętrzny kącik nakładamy odrobinę ciemniejszego cienia, który następnie rozcieramy w kierunku wnętrza powieki i w załamanie. Delikatnie blendujemy. Tym samym odcieniem zaznaczamy delikatnie dolną powiekę, lekko muskając skórę pędzlem.

Głównym bohaterem makijażu jest wyraźna kreska wykonana nierozmazującą się kreską w matowej czerni lub linerem w płynie bądź w kałamarzu. Najbardziej optymalną linię dolną kreski możemy rozpoznać, sprawdzając, jak szłaby linia dolnej powieki w górę i tak poprowadzić pędzel. Linię prowadzimy przy samych rzęsach od wewnętrznego kącika do zewnętrznego i poza, po drodze ją lekko rozszerzając, tworząc tzw. jaskółkę. Wypełniamy. Czarny matowy kolor będzie się pięknie odznaczał w otoczeniu lekko perłowych odcieni. Makijaż dopełniamy dobrej jakości tuszem do rzęs.

Błyszczące kocie oko

Błyszczące kocie oko możemy wykonać na wiele sposobów. Co więcej, ze względu na drobinki, nie musimy martwić się tak bardzo o precyzję kreski i malunku cieniami, ponieważ światło odbijające się od drobinek załamuje się i tworzy efektowny błysk.

W pierwszej opcji możemy zastosować jeden lub więcej mocno błyszczących cieni, a makijaż zakończyć czarną kreską i dokładnym wytuszowaniem rzęs. W opcji drugiej, cienie są matowe (tak jak w powyższych propozycjach), ale kreska wykonana jest mocno błyszczącym linerem, np. w kolorze złotym, czerwonym lub srebrnym. Ważne, aby pamiętać, że połączenie zarówno błyszczącego cienia, jak i linera rozmyje cały makijaż i nie osiągniemy efektu kontrastu.

Kolorowe kocie oko

W wersji bardziej kolorowej mniejszą uwagę przykładamy do grubości kreski, a skupiamy się bardziej na kolorach cieni i samego linera. Nie bójmy się ciekawych połączeń kolorów teoretycznie do siebie niepasujących – w makijażu tylko fantazja nas ogranicza. Pamiętajmy, że mamy do wyboru szeroką ofertę kolorowych linerów, które świetnie przecinać będą wszystkie inne kolory, tworząc geometryczny efekt.

kolorowe kocie oko

Odwrócone kocie oko – makijaż dla odważnych

Szukasz sposobu na zwrócenie uwagi swoim makijażem całego otoczenia i podkreślenie swojej kreatywności? Odwrócone kocie oko jest więc stworzone właśnie dla Ciebie. Przy tym rodzaju makijażu nie potrzebujemy wielu kosmetyków, tak naprawdę jest nam potrzebny jeden główny ciemny cień, jeden neutralny i opcjonalnie kolory między nimi. Na górną powiekę nakładamy cień neutralny – beż, jasny róż, jasna szarość. W załamanie nakładamy cień nieco ciemniejszy, podkreślający głębię budowy oka. Cała magia jednak dzieje się na powiece dolnej, tj. to tam umieścimy grubą kreskę idącą zgodnie z jej linią. W wewnętrznym kąciku kreska będzie najcieńsza i rozszerzać się ku zewnętrznemu kącikowi, wychodząc poza oko tak, aby jaskółka była widoczna tak samo jak w przypadku tradycyjnego kociego oka. Chodzi więc o to, aby cały precyzyjny malunek kredką do oczu lub linerem odbył się na powiece dolnej, a nie górnej.

Jak zrobić kocie oko? Makijaż dla kreatywnych

Wbrew pozorom, ten rodzaj malunku oka jest idealny dla każdej kobiety, ponieważ zostawia wiele pola zarówno do popisu, jak i do pozostania w swojej strefie komfortu. Jest w gruncie rzeczy prosty (choć warto, aby niewprawna jeszcze ręka go przećwiczyła przed wielkim wyjściem), uniwersalny i można z łatwością go dopasować do typu ubioru, który planujemy, czy do okazji.