koktajl białkowy

Kto i jak powinien stosować koktajl białkowy?

,

Koktajle odchudzające to od lat popularny trend w odchudzaniu. Stosowane jako zamiennik posiłku mogą wspomagać zrzucanie nadmiernych kilogramów i pomagać w utrzymaniu postanowień. Czym jednak jest koktajl białkowy, kto może go stosować i czy nadaje się dla każdego?

Koktajl białkowy i odchudzający: czy to to samo?

Koktajle odchudzające z pewnością nie zastąpią zdrowej diety i aktywności fizycznej. Mają jednak niezaprzeczalne zalety, do których należą na przykład:

– wytworzenie zdrowszych nawyków żywieniowych u osób, które niezdrowo się odżywiają,

– zastąpienie wysokokalorycznych, niezdrowych posiłków w ciągu dnia,

– zrównoważenie diety u osób, które nie stosują posiłków ze wszystkimi składnikami odżywczymi.

Koktajle odchudzające mogą mieć smak owocowy lub neutralny, być na bazie mleka lub mleka roślinnego. Wybór zależy od osobistych preferencji oraz alergii pokarmowych. Koktajl białkowy, chociaż wydaje się podobny w zastosowaniu, ma nieco inny profil.

Koktajl białkowy: dla kogo?

Osoby aktywnie uprawiające sport muszą dbać o zachowanie lub budowanie masy mięśniowej. Białko wspomaga szybkie jej budowanie lub skrócenie czasu regeneracji. Można je czerpać z żywności: przede wszystkim chudego mięsa i nabiału oraz jaj, jak również z odżywek białkowych. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią lub nie chcą, aby ich masa mięśniowa przyrosła za bardzo, są koktajle białkowe.

Co ważne, koktajl białkowy nie jest całkowicie pozbawiony węglowodanów, zawiera natomiast większą niż standardowa ilość białka. Stanowią one naturalne paliwo i źródło energii, dlatego są niezbędne w diecie osoby aktywnie uprawiającej sport. Doskonałym ich źródłem są płatki owsiane, miód oraz owoce. Stąd często są one dodatkiem do koktajli proteinowych. Tego typu napoje, o ile cele treningowe na to pozwalają, można również łączyć ze świeżymi lub mrożonymi owocami. Warunkiem jednak jest, aby były one pozbawione dodanego cukru, dlatego owoce w puszce z syropem niestety odpadają.

Najczęściej spotykane koktajle białkowe zawierają białko serwatkowe, białko sojowe i kazeinowe. Są również dostępne wersje bez laktozy, specjalnie dla osób, które nie tolerują tego cukru. Co więcej, koktajle białkowe zapewniają uczucie sytości na dłużej, ponieważ peptydy strawionego białka blokują receptory w ścianach żyły wrotnej. Tym samym zmniejszają apetyt.

koktajl proteinowy

Koktajle białkowe: o czym pamiętać?

Dieta powinna być zrównoważona, ale to zrównoważenie nie dla każdego oznacza to samo. Osoba odchudzająca się będzie miała inne cele niż trenująca, a ten, kto odżywia się wyłącznie żywnością przetworzoną, będzie dążył do zmiany nawyków. Dlatego o koktajlach białkowych najlepiej porozmawiać z fizjoterapeutą, dietetykiem lub lekarzem. Będą oni w stanie doradzić, jak powinny wyglądać inne posiłki w ciągu dnia, aby nie doprowadzić ciała do ciężkiego stanu.

Jedną z konsekwencji spożywania zbyt dużej ilości białka jest nieprawidłowy metabolizm żołądkowo-jelitowy. Wynika głównie z małej ilości płynów obojętnych i błonnika, co prowadzi często do wzdęć, zaparć i permanentnego uczucia pełności w brzuchu.

W przypadku, jeśli przez dłuższy czas koktajle proteinowe są stosowane stricte do odchudzania, ciało zużywa tłuszcz i białko do produkcji energii, przez co traci się nadprogramowe kilogramy. I jest to główne założenie diet białkowych. Po jakimś czasie może jednak dojść do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Długo i niewłaściwie stosowana dieta białkowa może również uszkodzić nerki ze względu na nadmierną ilość azotu.

Diety wysokobiałkowe mogą również prowadzić do odwodnienia i dny moczanowej. W przypadku pewnej bardzo popularnej przed laty diety zanotowano przypadki śmierci u osób ją stosujących.

Koktajle białkowe: wnioski

Aby uniknąć działań niepożądanych, które mogą wynikać ze stosowania koktajli białkowych, warto zapoznać się z opinią specjalisty z dziedziny żywności i żywienia. Pozwoli to wyeliminować ewentualne schorzenia, do tej pory niewykryte, a które są bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich stosowania (np. choroby nerek). Powinny go również spożywać osoby nastawione na aktywność fizyczną, których celem jest głównie regeneracja ciała, ścięgien oraz mięśni.

shake zamiast posiłkushake proteinowy layenberger lowcarb shake proteinowyshake proteinowy stracciatellahansepharm power eiweiss plus koktajl waniliowy