mycie włosów metodą omo

Pielęgnacja OMO – na czym polega i jakie przynosi efekty?

, ,

mycie włosów metodą omo

Często zupełnie oddzielnie myślimy o myciu włosów i o ich pielęgnacji. Tymczasem już podczas procesu oczyszczania wiele czynników może przynieść włosom korzyść lub wręcz przeciwnie – osłabić ich strukturę. Pielęgnacja OMO to świetny sposób, aby zadbać o swoje włosy, wygładzić kosmyki oraz dostarczyć im nawilżenia. Jak myć głowę zgodnie z zasadami tej metody?

Metoda mycia włosów OMO – prosty sposób na piękne włosy

Metoda OMO (odżywienie-mycie-odżywienie) to nazwa, która coraz częściej przewija się w różnych poradnikach dotyczących dbania o włosy i odnosi się do trzech głównych etapów mycia głowy. Zanim sięgniemy po szampon w pierwszej kolejności należy skorzystać z odżywki, a jej aplikację powtórzyć również po oczyszczeniu skóry głowy. Metoda OMO wydłuża nieco czas mycia głowy, ale za to pozwala go optymalnie wykorzystać. Bazuje na produktach używanych na co dzień, przez co nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. To technika, które jeszcze efektywniej wykorzystuje właściwości stosowanych kosmetyków do włosów.

Co daje mycie włosów metodą OMO?

Podwójne zastosowanie odżywki w trakcie mycia sprawia, że włosy otrzymują znaczącą ilość substancji odżywczych, a także są lepiej chronione. Odżywka zabezpiecza kosmyki przed negatywnym wpływem detergentów, które mogą znajdować się w szamponie, a także chroni np. przed przesuszeniem powodowanym działaniem kosmetyku. Metoda mycia włosów OMO sprawdzi się więc podczas regeneracji włosów przesuszonych np. po lecie lub zniszczonych zabiegami koloryzacji, ondulacji czy stylizacji z użyciem wysokich temperatur. Pielęgnacja OMO doskonale zdaje egzamin w przypadku włosów kręconych. Pozwala okiełznać fryzurę i zapobiega ich puszeniu się. Niezależnie od rodzaju włosa działa wygładzająco, dzięki czemu fryzura lepiej się układa. Taka technika mycia głowy jest też szczególnie zalecana osobom, których włosy są bardzo wymagające w kwestii pielęgnacji. Mowa o włosach wysokoporowatych, których łuski są mocno odchylone. Powoduje to szereg negatywnych konsekwencji takich jak skłonność do plątania się, łamliwość czy szorstkość. Takie włosy są osłabione, a mycie metodą OMO może pomóc w ich wzmocnieniu i poprawić wygląd kosmyków.

Metodę mycia włosów OMO warto więc włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej, aby:

 • zapewnić włosom dodatkową ochronę
 • nawilżyć przesuszone kosmyki
 • podkreślić skręt loków
 • wygładzić kosmyki
 • zredukować negatywny wpływ detergentów obecnych w szamponie
 • zapobiec puszeniu i elektryzowaniu się włosów.

Nie ma przeciwwskazań, aby z tego, co daje metoda OMO, korzystać nawet codziennie. Jednak w większości przypadków nie jest zalecane tak częste mycie włosów. Metodę mycia włosów OMO można zastosować również w połączeniu z metodą kubeczkową.

Jak myć włosy metodą OMO?

Krok 1

Rozczesz i zwilż włosy. Nadmiar wilgoci możesz odsączyć ręcznikiem. Unikaj przy tym silnego tarcia.

Krok 2

Nałóż na całą długość włosów odżywkę. Aby włosy się nie przetłuszczały, należy zrezygnować z aplikowania odżywki na skalp i zacząć jej nakładanie na wysokości ucha.

Krok 3

Sięgnij po szampon i zaaplikuj go u nasady włosów bez zmywania odżywki. Dokładnie, ale delikatnie umyj skórę głowy. Szamponu nie należy nakładać na całą długość włosów.

Krok 4

Spłucz włosy wodą zmywając zarówno szampon, jak i odżywkę.

Krok 5

Ponownie nałóż na włosy odżywkę, a po kilku minutach spłucz.

Jeśli Twoje włosy są zniszczone lub mocno przesuszone, dzięki metodzie OMO możesz jeszcze bardziej wspomóc ich regenerację. W tym celu:

 • Należy myć włosy w letniej, ale nie gorącej wody, a następnie zamknąć cały proces zimnym strumieniem wody, który domknie łuski włosa i pomoże w ich ochronie.
 • Odżywkę nakładaną po użyciu szamponu można zamienić na maskę. Tego typu kosmetyki działają bardziej dogłębnie i wzmacniają strukturę włosa od wewnątrz.
 • Aby zwiększyć intensywność działania zarówno maski jak i odżywki, na włosy warto nałożyć czepek i owinąć je ręcznikiem. Pod wpływem ciepła kosmetyk lepiej się wchłania, dzięki czemu jeszcze korzystniej może wpływać na stan włosów.

Metoda OMO – jakie produkty?

Wybór kosmetyków do włosów używanych w pielęgnacji OMO jest sprawą bardzo indywidualną. Włosy mogą mieć odmienne potrzeby w zależności od rodzaju, aktualnej kondycji, w jakiej się znajdują, a nawet pogody za oknem. Warto obserwować efekty stosowanych produktów i w oparciu o rezultaty podejmować kolejne decyzje.

 • Przed wyborem szamponu należy ocenić stan skóry głowy, ponieważ to właśnie szampon odpowiada za jej pielęgnację. Objawy takie jak białe płatki naskórka unoszące się wśród włosów, które wyglądem przypominają łupież, a także uczucie świądu czy pieczenia wskazują np. na przesuszenie i powinny skłaniać do zakupu szamponu nawilżającego. Warto zwrócić uwagę na szampony apteczne, których receptura opiera się na składnikach ziołowych. Odżywka zastosowana w trakcie mycia ochrania włosy przed negatywnym wpływem substancji drażniących zawartych w szamponie, niemniej jednak w wielu przypadkach zaleca się stosowanie szamponów pozbawionych w składzie SLS i SLES.
 • Odżywki na włosy, od których rozpoczynamy mycie głowy metodą OMO mają duże znaczenie dla efektu końcowego. Ich wybór powinien być podyktowany dążeniem do zachowania równowagi PEH, czyli stanu, w którym włosy otrzymują pożądaną ilość zarówno humektantów, emolientów, jak i protein. Na tym etapie najczęściej wykorzystuje się odżywki na włosy humektantowe i emolientowe. Humektanty stosowane do włosów, podobnie jak w przypadku skóry wiążą cząsteczki wody, a następnie je magazynują – np. aloes, miód, panthenol. Proteiny z kolei są budulcem włosa, wypełniają ubytki i redukują uszkodzenia. Sprawiają, że włosy wyglądają zdrowiej i dodają blasku. Na przykład przyklapnięte i matowe włosy mogą być sygnałem świadczącym, że brakuje im protein.
 • W ostatnim etapie pielęgnacji OMO najczęściej poleca się zastosowanie odżywki emolientowej, bogatej w naturalne oleje i masła. Emolienty zamykają łuski włosa, wygładzają powierzchnię kosmyków oraz chronią przed utratą wilgoci, dzięki czemu razem w połączeniu z humektantami są w stanie zapewnić długotrwałe nawilżenie. Stanowią dla włosów również dodatkową warstwę ochronną zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych w tym promieniowania UV.