mycie włosów metodą kubeczkową

Jakie korzyści przynosi mycie włosów metodą kubeczkową?

, ,

mycie włosów metodą kubeczkową

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż umycie głowy szamponem. Tymczasem zwolennicy świadomej pielęgnacji włosów doskonale zdają sobie sprawę, że to wcale nie taka prosta sprawa. Zarówno wybór szamponu jak i odpowiednia technika mycia może znacząco wpłynąć na kondycję włosów i skóry głowy. Na czym polega mycie włosów metodą kubeczkową i w jakich sytuacjach warto wypróbować jej działanie w praktyce?

Mycie głowy metodą kubeczkową – zalety

Jak się okazuje nawet tak podstawowy kosmetyk jak szampon do włosów może w niekorzystny sposób wpływać na ich kondycję. Dzieje się tak, gdy zostanie nieodpowiednio dobrany, ale także wtedy, kiedy używany jest w nadmiarze. Najczęściej skłonność do przesady występuje wśród właścicielek długich i gęstych włosów, które chcąc dokładnie umyć włosy i skórę głowy, stosują duże ilości szamponu, co wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Do negatywnych konsekwencji zaliczyć można przesuszenie kosmyków oraz podrażnienie wrażliwej skóry głowy. Metoda kubeczkowa pomaga zaradzić temu zjawisku i przynosi wiele korzyści w pielęgnacji włosów.

Łagodniejsze działanie szamponu

Substancje drażniące zawarte w szamponach mogą naruszać naturalną warstwę ochronną i prowadzić do utraty nawilżenia. Przesuszona skóra głowy skutkuje z kolei nadprodukcją sebum, a także osłabieniem kosmyków. Skóra głowy może także ulec podrażnieniu i wywoływać objawy takie jak świąd czy zaczerwienienie. Mycie głowy metodą kubeczkową nie zmniejsza siły czyszczącej stosowanego szamponu. Kosmetyk ma jednak łagodniejsze działanie i korzystniej wpływa zarówno na włosy jak i skórę głowy.

Metoda kubeczkowa jest odpowiednia dla każdego rodzaju włosów. Sprawdzi się zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku włosów, które już są zniszczone, łamliwe, mają skłonność do wypadania.

Łatwiejsze stosowanie szamponów bez SLS

W większości porad dotyczących m.in. pielęgnacji włosów suchych czy mycia głowy po olejowaniu można spotkać się z sugestią, aby zrezygnować ze stosowania szamponów z SLS w składzie. SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate (laurylosiarczan sodu) to substancja wykorzystywana w środkach myjących takich jak szampony, która sprawia, że produkty intensywnie się pienią. Może się wydawać, że tego typu produkty lepiej sprawdzają się w oczyszczaniu, jednak nie jest to prawdą. Zawartość SLS może naruszać płaszcz hydrolipidowy i w niekorzystny sposób wpływać zarówno na skórę głowy jak i włosy.

Dobre szampony do włosów bez SLS to najczęściej produkty ziołowe, na bazie naturalnych składników, które choć w dłuższej perspektywie pozwalają poprawić kondycję włosów, często są trudne w aplikacji. Słabiej się pienią, przez co szczególnie na początku wiele osób używa ich w nadmiarze. Mycie głowy metodą kubeczkową ułatwia aplikację tego typu produktów.

Równomierne rozprowadzenie i dokładne zmycie produktu

Nawet przy bardzo gęstych czy kręconych włosach, rozcieńczenie szamponu wodą ułatwia jego rozprowadzenie na wszystkich kosmykach. Łatwiej wtedy ograniczyć ilość stosowanego produktu. Aby cały proces przebiegał jeszcze sprawniej, przed aplikacją szamponu należy włosy rozczesać i zwilżyć wodą.

Szampon, który nie zostanie wypłukany może obciążać włosy oraz sprawić, że włosy będą wyglądać na przetłuszczone. Niedokładne zmywanie szamponu, odżywki czy innych kosmetyków do włosów w dłuższej perspektywie może być też przyczyną powstawania łupieżu.

Oszczędność

Wysokiej jakości kosmetyki do włosów potrafią sporo kosztować. Szczególnie jeśli mówimy np. o profesjonalnych szamponach fryzjerskich. Metoda kubeczkowa to jeden ze sposób, jak poprawić wydajność stosowanych kosmetyków i zmniejszyć wydatki na pielęgnację włosów. Świetnie sprawdza się także w podróży, kiedy możemy zabrać ze sobą jedynie niewielką ilość szamponu. Oszczędne stosowanie go po rozcieńczeniu z wodą przysłuży się włosom, a przy tym sprawi, że kosmetyk wystarczy na dłuższy czas.

 

metoda kubeczkowa

Metoda kubeczkowa – krok po kroku

Metoda kubeczkowa zyskała dużą popularność ze względu na fakt, że korzystnie wpływa zarówno na kondycję włosów i skóry głowy, a przy tym jest prosta w zastosowaniu. Zgodnie z nazwą, aby w ten sposób umyć głowę wystarczy odrobina szamponu, woda i kubeczek. W sprzedaży dostępne są specjalne kubeczki, które ułatwiają wytworzenie się piany. Jego posiadanie zapewnia wygodę, ale nie jest konieczne. Alternatywą może być np. miseczka, innego rodzaju pojemnik z wieczkiem, opakowanie z tłokiem, w razie potrzeby szampon można rozcieńczyć również wodą na dłoni.

  • Przygotuj szampon i kubeczek (opcjonalnie inne naczynie), w którym rozcieńczysz go z wodą. Tak jak przed każdym myciem głowy, włosy warto dokładnie rozczesać i zwilżyć wodą.
  • Wymieszaj szampon z wodą. Dopiero kiedy wytworzy się piana, mieszankę należy nałożyć głowę.
  • Rozcieńczony szampon zaaplikuj na skórę głowy i włosy znajdujące się u nasady. Nie należy nakładać piany na całą długość kosmyków, które zostaną umyte w trakcie jej spłukiwania.
  • Umyj delikatnie włosy. Zwróć uwagę, aby nie szarpać ich w trakcie mycia, ale równomiernie rozprowadzić produkt na włosach, a następnie dokładnie spłukać.

O czym jeszcze pamiętać w trakcie mycia?

  • Włosy nie lubią silnego tarcia ani w trakcie mycia ani po jego zakończeniu. Warto delikatnie traktować je zarówno podczas rozprowadzania szamponu i spłukiwania czupryny wodą, jaki i w trakcie wycierania. Zamiast intensywnego pocierania ręcznikiem lepiej po prostu odsączyć włosy, delikatnie przyciskając go do ich powierzchni. W ten sposób mniej włosów zostanie wyrwanych i połamanych. Włosy będą też mniej się puszyć po umyciu.
  • Dla włosów – w szczególności tych zniszczonych, bezpieczniejsze jest mycie głowy w letniej wodzie zamiast gorącej. Na koniec warto też spłukać głowę chłodnym strumieniem wody, aby domknąć łuski włosa, a tym samym lepiej zabezpieczyć kosmyki przez uszkodzeniami i przesuszeniem.