kora dębu zastosowanie

Kora dębu – zastosowanie. Dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

, ,

kora dębu zastosowanie

Napary, płukanki, nasiadówki – istnieje co najmniej kilka sposobów, w jaki może zostać wykorzystana kora dębu. Zastosowanie lecznicze wynika przede wszystkim z zawartości cennych garbników, flawonoidów o właściwościach antyoksydacyjnych oraz polifenoli. Korę dębu używa się zewnętrznie m.in. do higieny intymnej, w przypadku zapalenia pęcherza, w formie płukanek do włosów. Wewnętrznie kora dębu stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz zaburzeń ze strony układu pokarmowego takich jak np. biegunka.

Nasiadówki z kory dębu – na co pomagają?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie tego leczniczego surowca są nasiadówki z kory dębu. To rodzaj kąpieli, która dzięki zastosowaniu roślin o prozdrowotnych właściwościach wspomaga leczenie różnego rodzaju dolegliwości. W takiej kąpieli zanurzona zostaje dolna część ciała: okolice pośladków, bioder i miednicy. Kora dębu działa przeciwzapalnie, ściągająco i antyseptycznie co łagodzi objawy zapalenia pęcherza, choroby hemoroidalnej oraz sprawdza się w pielęgnacji okolic intymnych po porodzie. Przeciwskazaniem do stosowania kąpieli z korą dębu są rany otwarte i choroby skóry, niewydolność krążeniowa oraz nadciśnienie. Kobiety w ciąży przed jej zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem.

Kora dębu na hemoroidy

Siedzący tryb życia, czy dieta sprzyjająca zaparciom to niektóre z przyczyn występowania choroby hemoroidalnej. W jej wyniku hemoroidy, czyli guzki krwawnicze zlokalizowane w okolicy odbytu nadmiernie powiększają się i wypełniają krwią, czemu towarzyszy rozwój stanu zapalnego. Objawami choroby są m.in. krwawienie, świąd, pieczenie. Pojawia się także uczucie niepełnego wypróżnienia oraz ból. W początkowych etapach rozwoju choroby hemoroidalnej sprawdzają się domowe sposoby leczenia takie jak nasiadówki. Kora dębu posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Działa na tkanki obkurczająco, dzięki czemu zmniejsza obrzęk i łagodzi dyskomfort. Redukuje swędzenie, ból oraz krwawienie występujące w trakcie wypróżniania. Na hemoroidy stosowane są także inne zioła takie jak m.in.: kasztanowiec, krwawnik pospolity, oczar wirginijski.

Kora dębu po porodzie

Kora dębu wspomaga gojenie mikrourazów i otarć skóry, a także zapobiega infekcjom. Stąd bardzo często wykorzystywana jest jako jeden ze składników aktywnych w żelach do higieny intymnej przeznaczonych do stosowania na co dzień. Szczególne zastosowanie znajduje jednak w okresie połogu. Kora dębu po porodzie naturalnym łagodzi dyskomfort w okolicy krocza i przyspiesza proces gojenia.

Nasiadówki wykonywane w tym okresie sprawdzą się u kobiet, które w trakcie porodu doświadczyły nacięcia krocza. Ich wykonywanie można rozpocząć jednak nie wcześniej niż około 5 doby po porodzie. W pielęgnacji rany bardzo ważne jest jej regularne odkażanie oraz noszenie luźnej i przewiewnej bielizny wykonanej z oddychających materiałów. Po wizycie w toalecie ranę warto przemywać wodą, a następnie bardzo delikatnie osuszyć. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia krwotoku nasiadówki wykonywane we wczesnym okresie połogu, by wspomóc gojenie się rany po nacięciu, nie powinny mieć zbyt wysokiej temperatury. Ciepłe nasiadówki mogą z kolei pomóc w leczeniu występujących po porodzie bolesnych i powiększonych hemoroidów.

Kora dębu na zapalenie pęcherza

Uczucie parcia na pęcherz, częste oddawanie niewielkiej ilości moczu, złe samopoczucie i gorączka to typowe objawy zapalenia pęcherza. Jego przyczyną jest zakażenie drobnoustrojami, które poprzez cewkę moczowa przedostają się do pęcherza. Przyklejają się do błony śluzowej i intensywnie namnażają. Leczenie zapalenia pęcherza zwykle polega na stosowaniu antybiotykoterapii i środków o działaniu bakteriobójczym. Domowe sposoby wspomagają leczenie farmakologiczne i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące chorobie. Kora dębu działa przeciwzapalnie. Redukuje także uciążliwy świąd i pieczenie, które towarzyszą wizytom w toalecie.

Kora dębu do płukania jamy ustnej

Rozwijający się stan zapalny błony śluzowej gardła powoduje jej przekrwienie i obrzęk. Pojawia się uczucie pieczenie i drapania. Gardło staje się czerwone i zaczyna boleć. Napar z kory dębu do płukania jamy ustnej działa przeciwzapalnie.

Jednym z objawów rozwijającej się infekcji jest również kaszel mokry, któremu towarzyszy pojawiająca się wydzielina. Kora dębu dzięki właściwościom wykrztuśnym wspomaga usuwanie flegmy i oczyszczanie się dróg oddechowych.

Kora dębu na biegunkę

Biegunka jest jednym z mechanizmów obronnych, który prowadzi do częstych wypróżnień (minimum 3 razy dziennie) oraz zmienia konsystencję stolca na płynną lub półpłynną. Oprócz oczywistego dyskomfortu biegunka może również być przyczyną odwodnienia. Dzięki wysokiej zawartości garbników kora dębu na biegunkę zapobiega nadmiernej utracie wody i elektrolitów. Działa także zapierająco i pomaga uregulować wzmożoną perystaltykę jelit. Jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe pomagają ponadto usunąć z organizmu patogeny, które mogą odpowiadać za wywołanie biegunki. Należy pamiętać, aby w trakcie biegunki dużo pić, a w razie potrzeby dodawać do wody również elektrolity.

Kora dębu na włosy

Płukanki do włosów to kolejny sposób na wykorzystanie kory dębu. Zawarte w niej taniny hamują pracę gruczołów łojowych. W ten sposób zapobiegają nadprodukcji sebum, która prowadzi do przetłuszczania się fryzury. Kora dębu na włosy działa również przeciwłupieżowo. Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym ogranicza nadmierne łuszczenie się zrogowaciałego naskórka. Po płukanki z korą z dębu chętnie sięgają brunetki, aby wydobyć głębię koloru. Wpływ kory dębu przyciemnia kolor pasm i pomaga go podkreślić.

Płukanki do włosów stosuje się podobnie jak odżywki bez spłukiwania. Po umyciu głowy szamponem i spłukaniu go wodą, na włosy należy nałożyć płukankę. Korę dębu na włosy warto stosować także profilaktycznie, aby cieszyć się zadbanymi i lśniącymi włosami. Wzmocnić kosmyki i zapobiegać przerzedzaniu się fryzury.