olej mct właściwości

Olej MCT – właściwości i sposób przyjmowania

,

olej mct właściwości

Olej MCT jest produktem zarówno popularnym, jak i kontrowersyjnym. Jedni go zachwalają, inni obwiniają o wszystkie cywilizacyjne choroby świata z uwagi na jego pochodzenie. Jak jest naprawdę i czy warto włączyć do swojej diety olej MCT?

Olej MCT z kokosa

MCT to skrót oznaczający middle-chain-triglicerides – trójglicerydy średniołańcuchowe. Uważa się, że najzdrowszymi tłuszczami są te nienasycone, które znamy przede wszystkim pod postacią oliwy, tranu, oleju rzepakowego czy lnianego. Tymczasem, pomimo faktu, że olej MCT jest bogatym źródłem kwasów nasyconych, jest on mimo wszystko korzystny dla zdrowia. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe łatwiej się wchłaniają do wątroby. Dzięki temu są dużo szybciej wykorzystywane jako źródło energii niż kwasy długołańcuchowe.

Do kwasów średniołańcuchowych należą: kwas laurynowy, kapronowy, kaprylowy i dekanowy (kaprynowy). W oleju MCT znajdziemy przede wszystkim kwas kaprylowy i dekanowy.

Olej mct i olej kokosowy nie są do końca tym samym. Chociaż o oleju kokosowym mówi się, że nie jest zdrowy, przede wszystkim dla serca i układu naczyniowego, olej mct jest niejako jedną jego częścią. W oleju kokosowym znajdziemy różnego rodzaju tłuszcze złożone z kwasów o różnej długości, natomiast olej mct stanowi sam o sobie. Jest on więc pozyskiwany z kokosa, ale pozbawiony jest innych rodzajów kwasów tłuszczowych.

Olej MCT z drzewa palmowego

Innym źródłem oleju mct jest olej palmowy, który zyskał sobie bardzo negatywną prasę w ciągu ostatnich kilku lat. Czy tak samo jest w przypadku tłuszczu mct?

Olej mct pochodzący z pestki palmy malezyjskiej zawiera nieco więcej średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych niż ten pozyskiwany z orzecha kokosa. Wydaje się więc, że przyjmowany w umiarkowanych ilościach może być nawet bardziej korzystny dla zdrowia. Podczas zakupów warto zatem zwrócić uwagę na część składową etykiety produktu, który chcemy kupić i sprawdzić, czy dodano tam olej palmowy czy olej mct z palmy.

Olej MCT – zastosowanie w suplementacji

Olej mct można dodawać do potraw na zimno, np. sałatek bądź zup. Wiele osób poleca również spożywanie go na czczo lub przed aktywnością fizyczną w celu poprawy swoich wyników. Dobrze znajdzie się również w koktajlach. Dokładne ilości oraz sposób podawania powinny jednak zostać skonsultowane z lekarzem bądź dietetykiem – wtedy osiągnąć można najlepsze rezultaty. Oleju mct najlepiej nie poddawać obróbce termicznej.

Olej mct dostępny jest też w formie suplementów bądź jako substancja pomocnicza przy suplementach i lekach – przykładowo witaminy D (np. krople Bioaron D) i K, szczególnie w formułach wegańskich.

Czy olej MCT jest zdrowy?

Olej MCT ma nieco mniej kalorii niż oleje zawierające trójglicerydy długołańcuchowe. Jest przy tym tak samo sycący. Zatem dodając go do swojej diety zamiast innych, możemy obniżyć liczbę spożywanych dziennie kalorii.

Trójglicerydy średniołańcuchowesą szybciej wykorzystywane są przez organizm jako źródło energii, ponieważ są szybciej trawione i transportowane do krwiobiegu. Z uwagi na to, że w wątrobie przekształcane są w ketony, a te służą jako energia dla neuronów, osoby stosujące olej mct twierdzą, że ich procesy poznawcze poprawiają się przy regularnym jego spożyciu. Olej mct często stosowany jest przez osoby spożywające dietę ketogeniczną.

Jedną z obiegowych opinii jest ta mówiąca o właściwościach odchudzających oleju mct. Wynika ona z faktu, że w niektórych badaniach osoby uprawiające aktywność fizyczną i spożywające olej mct spalały więcej tkanki tłuszczowej niż osoby, które za podstawowe źródło energii miały węglowodany.

Czy olej mct pomaga w padaczce?

Chociaż nikt rozsądny nie pokusiłby się o stwierdzenie, że osoby z padaczką powinny porzucić farmakoterapię na rzecz oleju mct, istnieją doniesienia, że może on być skuteczny w terapii wspomagającej epilepsji. Niestety badania na ludziach ciężko jest przeprowadzić, bo oznaczałoby to, że badani pozbawieni zostaliby leków, a to mogłoby stanowić dla nich zagrożenie. Badania na zwierzętach wykazały jednak, że temat warto zgłębiać dalej, by znaleźć dokładny mechanizm takiego działania oleju mct i diety ketogenicznej u osób z padaczką.