szałwia lekarska

Szałwia – właściwości i zastosowanie

, ,

szałwia lekarska

Szałwia działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jest bogata w antyoksydanty i może wspierać funkcje poznawcze. Właściwości i zastosowanie tabletek, herbat oraz naparów z szałwią to zagadnienie poruszane zarówno w kontekście zdrowia, jak i urody. Szałwia przynosi korzyści w pielęgnacji skóry oraz włosów, ale może także łagodzić stany zapalne, usprawniać trawienie czy ograniczać nadmierną potliwość.

Właściwości szałwii lekarskiej

Produkty z szałwią dostarczają organizmowi witamin i minerałów, w tym przede wszystkim witaminy K. Najważniejsze substancje zawarte w składzie tej rośliny to m.in. tujon, kamfora, borneol, pinen, cyneol oraz flawonoidy i garbniki. Szałwię bardzo często wykorzystuje się w leczeniu bólu gardła. Liście szałwii redukują dolegliwości bólowe i hamują rozwój infekcji. Płukanie jamy ustnej naparem z szałwii może pomóc także w leczeniu aft, owrzodzeń oraz łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł, ponieważ roślina wykazuje zarówno działanie przeciwzapalne, jak i antyseptyczne . Szałwia bardzo dobrze sprawdza się przy łagodnych zaburzeniach trawiennych (np. Szałwia fix Herbapol). Usprawnia pracę jelit, zapobiega wzdęciom i pobudza produkcję żółci.

Właściwości szałwii lekarskiej wykorzystuje się ponadto do łagodzenia objawów menopauzy. Picie naparów z szałwii pomaga ograniczyć charakterystyczne dla tego okresu uderzenia gorąca i problemy z nadmierną potliwością. Działanie przeciwpotne może przynieść ulgę również osobom, którym uczucie gorąca towarzyszy w wyniku nadczynności tarczycy.

Zastosowanie szałwii w profilaktyce chorób

Stres oksydacyjny to stan, w którym zaburzona zostaje równowaga pomiędzy ilością wolnych rodników i antyoksydantów. Niedobór przeciwutleniaczy uniemożliwia organizmowi skuteczną ochronę przed uszkodzeniami komórek, powodowanymi właśnie przez wolne rodniki. Szałwia dostarcza antyoksydantów, a w ten sposób chroni przed chorobami takimi jak: miażdżyca, nadciśnienie czy nowotwory. Na niedobór przeciwutleniaczy w szczególności narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, nadużywające alkoholu czy palące papierosy.

Niektóre badania pokazują, że wlaściwości i zastosowanie szałwii mogą wspomagać funkcje poznawcze oraz zdrowie psychiczne co najmniej w kilku aspektach. Z jednej strony roślina korzystnie wpływa na pamięć i zapobiega występowaniu chorób neurodegradacyjnych, z drugiej wspiera funkcjonowanie osób z chorobą Alzheimera. Szałwia pomaga także w utrzymaniu dobrego nastroju, a przez to zapobiega występowaniu stanów depresyjnych.

Szałwia – zastosowanie w kosmetyce

W przypadku osłabionych i matowych włosów warto wypróbować olejek szałwiowy oraz płukanki ziołowe z wykorzystaniem szałwii. Zastosowanie w kosmetyce i zabiegach pielęgnacyjnych pobudza krążenie krwi w skórze głowy i zapewnia lepsze odżywienie cebulek. Włosy rosną mocniejsze oraz zyskują połysk. Zastosowanie szałwii w pielęgnacji włosów pomaga rozwiązać również niektóre problemy. Jednym z nich jest wypadanie włosów i przerzedzanie się fryzury m.in. w okolicy czoła i skroni. Dzięki właściwościom antybakteryjnym szałwia wspiera leczenie łupieżu, a także chorób skóry takich jak np. łuszczyca. Ogranicza aktywność gruczołów łojowych, dzięki czemu łagodzi objawy przetłuszczania się kosmyków oraz trądziku.

Szałwia – przeciwwskazania

Zastosowanie szałwii uważa się za bezpieczne pod warunkiem, że nie jest ona nadużywana. Zawarty w składzie tujon może działać szkodliwie. Warto więc zwrócić uwagę na skutki uboczne takie jak: wymioty, zawroty głowy, uczucie niepokoju, drgawki, poważną konsekwencją może być uszkodzenie nerek. Nie zaleca się stosowania szałwii u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Warto jednak skorzystać z właściwości szałwii lekarskiej w momencie zakończenia karmienia, ponieważ hamuje laktację. Przy ostrym nieżycie żołądka należy powstrzymać się od używania szałwii. Przeciwwskazania obejmują także choroby nowotoworowe oraz przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych.

Regularnie stosowane w celach leczniczych zioła, w tym szałwia, mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami (np. preparatami przeciwzakrzepowymi, lekami na cukrzycę), dlatego ich przyjmowanie należy omówić z lekarzem. Szałwii nie powinny używać osoby uczulone na jakiekolwiek substancje zawarte w jej składzie. Warto pamiętać, że olejek z szałwii może być stosowany wyłącznie zewnętrznie na skórę lub włosy po wcześniejszym rozcieńczeniu.