jakie są objawy ząbkowania u niemowląt

Jakie są objawy ząbkowania u niemowląt?

,

jakie są objawy ząbkowania u niemowląt

Ząbkowanie to trudny okres zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Towarzyszące mu dolegliwości powodują, że niemowlę bywa rozdrażnione i trudno je uspokoić. Proces ząbkowania zwykle rozpoczyna się w okresie od 3 do 8 miesiąca życia, od wyrzynania się dwóch dolnych jedynek (siekaczy). Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, w związku z czym pierwsze zęby mogą pojawić się również później. Czas wyrzynania się jednego zęba to około 2 miesiące.

Do pierwszych objawów ząbkowania, jakie mogą zaobserwować rodzice należy obfite ślinienie się. Dziecko zwykle zaczyna wkładać do buzi różne przedmioty, co ma złagodzić uciążliwy świąd. Ból związany z wyrzynaniem się zębów powoduje drażliwość i płacz, maluch jest nerwowy i trudniej przesypia noce. W okolicy dziąsła można natomiast zaobserwować zaczerwienie oraz obrzęk. W niektórych przypadkach pojawianie się pierwszych zębów powoduje również objawy o charakterze ogólnoustrojowym takie jak podwyższona temperatura ciała (około 37 stopni Celsjusza), biegunka czy utrata apetytu.

Jeśli do ukończenia 1 roku życia u malucha nie pojawiły się pierwsze zęby, należy skonsultować się z lekarzem. Wizyta u specjalisty będzie również konieczna, jeśli zamiast stanu podgorączkowego u dziecka w trakcie ząbkowania pojawi się wysoka gorączka.