Jakich leków nie można łączyć z paracetamolem?

Paracetamol bywa łączony z innymi lekami, ale z niektórymi substancjami może wchodzić w interakcje. Przede wszystkim należy unikać stosowania jednocześnie dwóch lub więcej preparatów zawierających sam paracetamol, np. tabletek twardych i musujących lub preparatów złożonych na objawy grypowe. Paracetamol jest składnikiem popularnych preparatów farmaceutycznych do leczenia objawów przeziębienia i grypy (np. Gripex), dlatego w przypadku, gdy zostaną one zastosowane, należy unikać innych produktów z tym składnikiem. Przekroczenie dopuszczalnej dawki paracetamolu, zarówno jednorazowej, jak i dobowej, zwiększa ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.
Paracetamolu nie należy łączyć lub robić to ze szczególną ostrożnością z farmaceutykami zwiększającymi produkcję i działanie enzymów wątrobowych. Tak zwane induktory enzymów mogą przyspieszać metabolizm innych substancji. Należą do nich m.in. niektóre leki przeciwpadaczkowe.
Acetaminofenu generalnie nie zaleca się również długotrwale łączyć z niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, w tym antagonistami witaminy K, np. warfaryny, natomiast przy krótkotrwałym stosowaniu lekarz może zalecić taki schemat leczenia, który będzie dla pacjenta odpowiedni w jego sytuacji.
W leczeniu zakażeń bakteryjnych zalecane są pacjentom antybiotyki i wiele z nich nie wchodzi w istotne interakcje, tym bardziej, że nie są stosowane długotrwale. Fluksoksalina stosowana w leczeniu zakażenia gronkowcem razem z paracetamolem może jednak w rzadkich przypadkach prowadzić do kwasicy metabolicznej. To ryzyko dotyczy przede wszystkim osób dodatkowo obciążonych innymi czynnikami, takimi jak niektóre choroby przewlekłe czy niedożywionie.
Leki przeciwbólowe bywają z różnych grup bywają ze sobą łączone by uniknąć podawania zbyt wysokiej dawki jednego preparatu, jednocześnie zapewniając efekt terapeutyczny.
Aby uniknąć interakcji preparatu zawierającego paracetamol z innymi substancjami, również tu niewymienionymi, przed zastosowaniem takiego preparatu należy poinformować lekarza bądź farmaceutę o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, suplementach diety i wyrobach medycznych doustnych. Zalecane jest ponadto dokładne zapoznanie się z treścią ulotki, która jest zawsze dołączona do opakowania takiego leku.
Należy ponadto pamiętać, że paracetamolu nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ obydwie te substancje są metabolizowane przez wątrobę i znacząco zwiększają ryzyko obciążenia jej. Dlatego paracetamol może nie być najlepszym wyborem na kaca. Osoby przewlekle chorujące na schorzenia wątroby powinny przyjmować paracetamol wyjątkowo ostrożnie, pod baczną opieką lekarza lub w ogóle z niego zrezygnować.
• ibuprofen działanie • środki przeciwbólowe • który lek przeciwbólowy jest najbezpieczniejszy • czy można brać leki na pusty żołądek • interakcje leków z alkoholem
Ten tekst został napisany w celu informacyjnym i nie zastępuje konsultacji z lekarzem.

Piszę o zdrowiu, dietetyce i kosmetologii, opierając się na aktualnej wiedzy medycznej i badaniach naukowych. Nieustannie się dokształcam, by dzielić się z czytelnikami rzetelnymi i aktualnymi informacjami ze świata zdrowia i urody. Sądzę, że świadoma edukacja to klucz do lepszego samopoczucia i mądrych wyborów na co dzień.







