jak stosować suchy szampon

Gdy brakuje czasu, na wyjeździe, w razie nieplanowanego spotkania – suchy szampon nieraz potrafi uratować z opresji. Po jego zastosowaniu fryzura wygląda na świeżą, a włosy nabierają objętości. Ale czy suchy szampon niszczy włosy? Jak stosować suchy szampon, aby stylizacja była udana?

Suchy szampon do włosów – na czym polega jego fenomen?

Suchy szampon w kilka chwil odświeża oraz unosi przetłuszczone włosy, dodając fryzurze efektywnego wyglądu i objętości. Jego działanie polega przede wszystkim na neutralizacji sebum. W tego typu preparatach najczęściej znaleźć można takie składniki jak skrobia kukurydziana, skrobia z ryżu lub owsa, które pochłaniają jego nadmiar. Suchy szampon do włosów to ratunek w wielu życiowych sytuacjach. Sprawdzi się u osób, które rano przed pracą myją głowę, a akurat zdarzyło im się zaspać. Odświeży włosy podczas upału czy po intensywnym treningu. Jego zastosowanie może uratować fryzurę również podczas nieplanowanej wizyty lub w trakcie wypadu pod namiot, kiedy stylizacja włosów bywa znacznie utrudniona. Wybierając suchy szampon do włosów, warto zwrócić uwagę na produkty zawierające ekstrakty z ziół o działaniu pielęgnacyjnym, dostarczające włosom niezbędnych witamin i minerałów. Niektóre suche szampony posiadają także pigment, który pomaga ukryć siwe włosy.

Jak stosować suchy szampon?

Suche szampony dostępne są w sprzedaży w formie pudru lub aerozolu. Działają niemal natychmiastowo, pozwalając uzyskać spektakularny efekt. Jeśli jeszcze nie stosowałaś tej metody i chcesz przekonać się, jak stosować suchy szampon, spróbuj zrobić to w czterech prostych krokach:

  1. Rozczesz włosy a następnie wstrząśnij opakowanie szamponu, którego za chwilę użyjesz.
  2. Umieść atomizer w odległości około 20 cm od włosów i spryskaj je u nasady. Na tym etapie możesz też pochylić głowę do przodu, aby uzyskać efekt push-up.
  3. Poczekaj około 2 minuty aż składniki zawarte w szamponie wchłoną tłuste substancje utrzymujące się na głowie i włosach. Dla zintensyfikowania ich działania możesz spróbować delikatnie wsmarować preparat we włosy.
  4. Jeśli na włosach pozostały białe ślady po produkcie, spróbuj je wyczesać, ewentualnie usunąć przy użyciu suszarki.

Czy suchy szampon niszczy włosy?

Nie, o ile jest używany zgodnie z przeznaczeniem. Warto podkreślić, że suchy szampon do włosów to produkt dedykowany na wyjątkowe okazje. Ma być sposobem na szybkie odświeżenie włosów wtedy, kiedy nie mamy możliwości ich umycia, a wyjście w tłustych nie wchodzi w grę. Jeśli tak będzie traktowany, a jego użytkowanie będzie miało wyłącznie sporadyczny charakter, nie powinien zaszkodzić. Szczególnie w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją włosów na co dzień.

Nie oznacza to jednak, że stosowanie suchego szamponu – często i w nadmiarze, nie przynosi negatywnych konsekwencji. Skuteczność suchego szamponu polega na pochłanianiu dużej ilości sebum. W trakcie tego procesu włosy tracą również wodę, co może prowadzić do ich przesuszenia oraz osłabienia. Negatywny wpływ jest widoczny w szczególności u osób, które już przed zastosowaniem suchego szamponu zmagały się z przesuszonymi włosami. Ponadto nadużywanie suchego szamponu niekorzystnie wpływa na skórę głowy. Prowadzi do zatkania porów, zaburzeń w naturalnej warstwie ochronnej czy namnażania się szkodliwych drobnoustrojów. W konsekwencji może dojść do pogłębienia problemów z łupieżem czy nawet wypadania włosów. Przeciwskazaniem do stosowania suchego szamponu są także różnego rodzaju choroby skóry głowy.