mounjaro lek

Mounjaro – lek na cukrzycę, ale czy na otyłość?

,

mounjaro lek

Tak zwane leki na otyłość szturmem zaczynają zdobywać rynek farmaceutyczny, jednocześnie wywołując wiele kontrowersji. Nie inaczej jest z nowym preparatem Mounjaro, który przeznaczony jest przede wszystkim dla osób chorujących na cukrzycę typu 2. Czym jest ten lek, jak się go stosuje i przez kogo stosowany być nie powinien?

Mounjaro – co to jest?

U osób chorujących na cukrzycę typu 2 poziom cukru wchłanianego z diety jest zbyt wysoki. Mechanizm wydzielania insuliny jest zaburzony i chory musi kilkukrotnie w ciągu dnia kontrolować swoją glikemię. Tradycyjnym lekiem na cukrzycę typu 2 jest insulina – analog naturalnego hormonu, wspomagający obniżenie poziomu cukru, ale też przepisywana bywa metformina czy leki nowej generacji. Cukrzycę leczy się farmakologicznie w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Mounjaro jest jednym z leków nowej generacji, które w ostatnich latach stały się niezwykle popularne. Działają na nieco innej zasadzie niż te tradycyjne, bo ich działanie skierowane jest na glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1), którzy bierze udział w procesie wydzielania insuliny. Mounjaro, którego aktywnym składnikiem jest tirzepatyd, celuje nie tylko w GLP-1, ale i w polipeptyd insulinotropowy zależny od glukozy (GIP). To właśnie to dwutorowe działanie ma być kluczem do sukcesu preparatu. Z początku lek był zalecany cukrzykom, jednak okazał się zaskakująco skuteczny również w leczeniu otyłości.

Mounjaro – lek na cukrzycę typu 2

Lek Mounjaro wskazanie podstawowe ma w leczeniu cukrzycy typu 2, która nie daje się kontrolować za pomocą innych metod, szczególnie u osób z nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, otyłością brzuszną i nadwagą oraz innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Lek powinien być przepisywany przez lekarza, rodzinnego lub specjalistę, po zebraniu dokładnego wywiadu od pacjenta i wykonaniu badań.

Nowy lek na odchudzanie – ale czy na pewno?

Mounjaro wykazał w badaniach klinicznych dużą skuteczność w redukowaniu nadmiernej masy ciała, co może się również okazać korzystne dla osób chorujących na zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej. Otyłość jest dla wielu osób czynnikiem ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych, dlatego obniżenie masy ciała jest jednym z podstawowych zaleceń im dawanych. Niestety, wiele osób ma ogromne trudności ze schudnięciem wyłącznie za pomocą diety i aktywności fizycznej i zalecane im są leki wspomagające tę walkę lub poddanie się operacji bariatrycznej. Są to wyjątkowe przypadki, dlatego lekarze bardzo dokładnie rozważają bilans ryzyka do korzyści.

Jak mądrze stosować leki odchudzające?

Jak we wszystkich innych przypadkach leków wspomagających odchudzanie, naczelną zasadą jest ich rozsądne stosowanie. Nie są one przeznaczone dla osób szczupłych, które chcą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów ani dla osób, które są w stanie inaczej stracić na wadze, jednak chcą to zrobić szybko. Wyjątkiem mogą być przypadki, gdy pacjenta czeka operacja i szybkie obniżenie masy ciała miałoby obniżyć ryzyko komplikacji operacyjnych – o tym jednak decyduje lekarz razem z dietetykiem klinicznym.

Leki tego typu nie są też przeznaczone dla osób, które uważają, że stosowanie leku jest wystarczy do trwałej zmiany swojego stanu zdrowia. Niestety wiele osób, po zaprzestaniu jego stosowania, nie tylko znów przybiera na wadze, ale i dochodzą do tego nadprogramowe kilogramy. Kuracja lekiem Mounjaro wymaga od pacjenta zastosowania trwałych zmian w stylu życia.

Mounjaro – kiedy w Polsce pojawi się nowy preparat?

Lek już jest dostępny w Polsce, ale bardzo trudno. Obecnie wiele aptek wykazuje niewielką ilość preparatu lub jego brak, ponieważ lek od razu stał się bardzo popularny. Przy planowaniu kuracji warto wziąć pod uwagę aspekt nie tylko cenowy, ale i kwestię dostępności.

Mounjaro – cena w Polsce

Koszt kuracji zależy od stosowanej dawki. Producent zaleca, by preparat z początku podawać w możliwie najniższej, a z czasem, w miarę potrzeb, ją zwiększać. Niestety, w odróżnieniu od innych preparatów tego typu póki co nie jest refundowany dla żadnej grupy pacjentów, a przy tym sporo kosztuje. Do samego preparatu leczniczego pacjent doliczyć musi jeszcze koszt strzykawek oraz igieł. Jedna dawka może zatem kosztować nawet kilkaset złotych, co jest naprawdę sporą kwotą dla wielu chorych.

Przeciwwskazania do stosowania leku z tirzepatydem

Lek w badaniach klinicznych okazał się skuteczny w kontrolowaniu glikemii i obniżaniu masy ciała u osób otyłych. Jednakże nie jest przeznaczony dla pewnych grup osób, w tym:

  • dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia
  • kobiet w ciąży i karmiących piersią

Producent zaznacza, że lek może wywoływać nowotwory tarczycy, w tym raka, a pacjenci powinni zwracać uwagę na objawy mogące świadczyć o ich wystąpieniu. Ponadto, nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent lub ktokolwiek z jego rodziny cierpiał w przeszłości na raka rdzeniastego tarczycy, zespół mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2 lub jeśli wykazuje on nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Ponadto, warto pamiętać, że lek może wywoływać zapalenie trzustki, hipoglikemię (szczególnie jeśli stosowany jest w terapii łączonej).

Ulotka i charakterystyka lecznicza produktu zawiera dodatkowe informacje na temat przeciwwskazań do stosowania nowego leku przeciwcukrzycowego i odchudzającego. Każdorazowo, o jego zastosowaniu decyduje lekarz, biorąc pod uwagę indywidualne medyczne wskazania.