kosmetyki z retinolem

Kosmetyki z retinolem. Jak wykorzystać jego właściwości bez podrażnień?

, ,

kosmetyki z retinolem

Działa przeciwstarzeniowo, wyrównuje koloryt skóry, pomaga w walce z trądzikiem – retinol to składnik o szerokim zastosowaniu w kosmetyce. Przynosi skórze mnóstwo korzyści, ale może także podrażniać, jeśli nie będzie używany w odpowiedni sposób. Kiedy sięgnąć po kosmetyki z retinolem i jak je właściwie stosować?

Jak działa retinol?

Retinol należy do grupy retinoidów – silnych substancji o działaniu odmładzającym i przeciwtrądzikowym. Jest formą witaminy A, która po wchłonięciu zostaje przekształcona do postaci kwasu retinowego. Ta transformacja jest konieczna, aby kosmetyki z retinolem mogły oddziaływać na skórę w pożądany sposób. Retinol to jeden ze składników kosmetycznych o najbardziej kompleksowym działaniu, który:

  • wspomaga odnowę komórkową
  • działa keratolitycznie
  • redukuje i spłyca zmarszczki
  • zwiększa produkcję kolagenu
  • reguluje proces wytwarzania sebum
  • łagodzi zmiany trądzikowe
  • nawilża i ujędrnia skórę
  • rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz pozapalne.

Retinol jest dostępny bez recepty, jednak jego zastosowanie może powodować skutki uboczne takie jak: podrażnienie, przesuszenie, zaczerwienie, świąd, a nawet łuszczenie się skóry. Objawy te powinny jednak słabnąć w miarę przyzwyczajania się cery do obecności nowego składnika.

Retinol na zmarszczki

Stosowanie retinolu zaleca się już po 30 roku życia. Z roku na rok skóra produkuje coraz mniej kolagenu przez co traci sprężystość i elastyczność, a pierwsze zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Retinol pomaga utrzymać aktywność fibroblastów na jak najwyższym poziomie, poprawia jędrność skóry i zapobiega jej wiotczeniu. Likwiduje drobne linie oraz wypełnia i spłyca zmarszczki. Działa także antyoksydacyjnie, jednocześnie zapobiegając pojawianiu się kolejnych oznak starzenia. Retinol pobudza proces tworzenia nowych komórek skóry, sprzyja regeneracji i pogrubia naskórek. Martwe komórki szybciej zastępowane są zdrowymi, co sprawia, że cera staje się wygładzona, lepiej nawilżona oraz nabiera blasku.

Retinol na trądzik

Retinol wykorzystuje się do łagodzenia zarówno wykwitów o charakterze niezapalnym, jak i trądziku z widocznymi na skórze grudkami i krostami. Jego obecność w kosmetykach może pomóc również w usuwaniu niechcianych skutków trądziku, takich jak blizny i przebarwienia pozapalne. Retinol na trądzik ma wielokierunkowe działanie:

– złuszcza komórki znajdujące się w zewnętrznej warstwie skóry
– oczyszcza i odblokowuje pory skóry
– reguluje wydzielanie sebum
– zapobiega tworzeniu się zaskórników
– zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.

Działanie złuszczające retinolu nie ogranicza się jedynie do naskórka, ale sięga głębiej. Dokładnie usuwa zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do nasilania się trądziku. Zarówno brud, jak i sebum czy pozostałości makijażu mogą blokować pory skóry i powodować, że stają się one znacznie szersze. Retinol ogranicza widoczność rozszerzonych porów skóry poprawiając tym samym wygląd cery. Zapobiega także namnażaniu się bakterii i rozwojowi stanów zapalnych. Działa ponadto przeciwłojotokowo oraz wygładza blizny potrądzikowe.

W trakcie leczenie trądziku wprowadzenie każdego nowego składnika kosmetycznego warto omówić z lekarzem, ze względu na możliwe interakcje z innymi preparatami kosmetycznymi oraz lekami przeciwtrądzikowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na samodzielne łączenie kosmetyków z retinolem z innymi składnikami aktywnymi powszechnie wykorzystywanymi w pielęgnacji cery trądzikowej. Jednym z nich jest należący do grupy alfa-hydroksykwasów kwas glikolowy. Cząsteczki kwasu z łatwością przenikają głęboko pod skórę, usuwają martwe komórki i zaskórniki, działają nawilżająco oraz oczyszczająco. Zarówno kwas glikolowy jak i retinol posiadają właściwości złuszczające, a ich jednoczesna aplikacja może nasilać ryzyko podrażnień. Nie zaleca się również stosowania retinolu na trądzik w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu. Składnik ten działa przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo, może jednak hamować aktywność retinolu.

Jak używać retinol?

Uzyskanie oczekiwanych rezultatów wymaga regularnego i długotrwałego stosowania retinolu. Skórę należy najpierw dokładnie oczyścić najlepiej przy użyciu łagodnych kosmetyków pozbawionych w składzie sztucznych barwników czy konserwantów. Na początku kosmetyki z retinolem należy stosować oszczędnie i nakładać na skórę jedynie w niewielkiej ilości. Aplikacja nie powinna być również powtarzana częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Po nałożeniu retinolu przychodzi czas na krem nawilżający. W trakcie kuracji zwykle bardzo dobrze sprawdzają się kremy z ceramidami lub kwasem hialuronowym.

Trzeba przy tym pamiętać, że retinolu nie należy używać w okresie ciąży i karmienia piersią, a także na uszkodzoną lub silnie podrażnioną skórę.

retinol na zmarszczki i trądzik

Retinol – jakie stężenie wybrać?

Aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych retinol należy wprowadzać do swoich zabiegów pielęgnacyjnych stopniowo. Osobom początkującym zalecane są kosmetyki z retinolem o niewielkim stężeniu substancji aktywnej od ok. 0,1 do 0,3 % (np. serum z retinolem La Roche Posay Redermic Retinol). Proces przyzwyczajanie się skóry do obecności retinolu w codziennej pielęgnacji może trwać od 1 do nawet 2 miesięcy. Pomiędzy aplikacjami warto dokładnie obserwować swoją skórę. Jeśli pojawiają się nieprzyjemne objawy podrażnienia można spróbować:

  • zmniejszyć ilość nakładanego kosmetyku na twarz lub częstotliwość aplikacji
  • wybrać preparat o niższym stężeniu retinolu
  • przed aplikacją retinolu zastosować kosmetyk o działaniu nawilżającym.

Jeżeli żadne niepokojące objawy się nie pojawiają z czasem można sięgnąć po preparaty o mocniejszej sile działanie (np. Retinol Serum przeciwzmarszczkowe).

Retinol a słońce

Stosowanie preparatów z retinolem zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Staje się ona bardziej narażona na szkodliwe skutki promieniowania UV, w tym oparzenia czy przebarwienia. Z tego powodu najwięcej osób zaczyna sięgać po kosmetyki z retinolem w miesiącach jesienno-zimowych i stosuje je na noc. Niezależnie jednak od pory roku w połączeniu z retinolem należy używać kremu z silnym filtrem przeciwsłonecznym 30-50 SPF.