ukąszenie przez kleszcza

Jak wyjąć kleszcza? Co złagodzi świąd po ukąszeniu komara?

,

Kleszcze mogą powodować poważne choroby, w związku z czym zagrożenie ich atakiem u wielu ludzi powoduje lęk. Ślina kleszczy zawiera środki znieczulające, dzięki którym ich ugryzienie jest praktycznie nieodczuwalne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku komarów, które choć nie są groźne, to pozostawiają na skórze czerwone i swędzące bąble. Jak wyjąć kleszcza, a czym złagodzić ukąszenie komara?

Zaczerwienienie po kleszczu – jak chronić się przed boreliozą?

Krzewy, trawy czy zarośla to miejsca, w których najbardziej jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Do najgroźniejszych powikłań związanych z ugryzieniem należy kleszczowe zapalenie mózgu, na które można się zaszczepić. Kleszcze mogą także stać się przyczyną boreliozy, której charakterystycznym symptomem jest rumień wędrujący. Leczenie boreliozy polega na podawaniu pacjentom antybiotyków, jednak mimo stosowania leków mogą pojawić się powikłania. Najlepszym sposobem ochrony, jest więc profilaktyka:

Aby chronić się przed boreliozą warto:

  • Spacerować wytyczonymi trasami bez niepotrzebnego wchodzenia w zarośla
  • Osłaniać ciało zakładając spodnie z długimi nogawkami i okrycia wierzchnie z długim rękawem
  • Podczas odpoczynku w plenerze stosować środki odstraszające kleszcze
  • W apteczce podręcznej trzymać środki do dezynfekcji oraz przyrządy umożliwiające szybkie i sprawne wyjęcie ewentualnego kleszcza
  • Jeśli doszło do ugryzienia, dokładnie obserwować zaczerwienienie po kleszczu, a jeśli pojawi się rumień wędrujący skontaktować się z lekarzem.
Powiązane produkty

–>

Zaczerwienienie po kleszczu – jak rozpoznać rumień wędrujący?

Zaczerwienienie po kleszczu w miejscu ugryzienia może być zwyczajną reakcją alergiczną. Towarzyszy jej świąd, a objawy pojawiają się wkrótce po ukąszeniu. Rumień wędrujący staje się widoczny dopiero po około tygodniu, a jego wielkość zazwyczaj przekracza średnicę 5 cm i powiększa się w czasie. Wewnątrz rumienia znajduje się przejaśnienie, a skóra w miejscu zmiany może mieć podwyższoną temperaturę. Wraz z rumieniem wędrującym mogą pojawić się również inne objawy ogólnoustrojowe takie jak np. ból mięśni czy głowy, osłabienie. Brak rumienia wędrującego utrudnia rozpoznanie choroby, która po kilku tygodniach lub miesiącach przechodzi w fazę wczesną rozsianą, a nieleczona przez kilka lat staje się stanem przewlekłym. Borelioza może prowadzić do poważnych zaburzeń w pracy serca, funkcjonowaniu układu nerwowego czy stawów.

Jak wyjąć kleszcza?

Mimo podejmowanych działań profilaktycznych atak kleszcza i tak może się pojawić. Na pytanie: jak wyjąć kleszcza, podstawowa odpowiedz brzmi: jak najszybciej! Im dłużej kleszcz przebywa w ciele człowieka, tym bardziej wzrasta ryzyko zakażenia chorobami. Dokładne oglądanie całego ciała swojego i dzieci powinno więc stać się stałą praktyką po powrocie z wypoczynku w okolicy łąk i lasów. Zaleca się, aby od razu wziąć prysznic, najlepiej połączony z delikatnym szczotkowaniem. Jeśli już w trakcie wycieczki zauważymy kleszcza, dobrze wyjąć go od razu. Przydatne będą do tego odpowiednie akcesoria.

Lasso do usuwania kleszcza to przyrząd, który zakupić można w niemal każdej aptece. Pętelkę, jaką zakończone jest lasso, należy umieścić jak najbliżej skóry tak, aby kleszcz znalazł się w jej środku. Przyrząd powinien być ułożony prostopadle do miejsca ukąszenia. Następnie zdecydowanym, płynnym ruchem należy wyciągnąć kleszcza, a miejsce ugryzienia zdezynfekować. Do usunięcia kleszcza wykorzystać można także pęsetę.

Po usunięciu kleszcza w skórze nie powinien pozostać żaden fragment jego ciała. Jeśli tak się stanie, należy skonsultować się z lekarzem lub ewentualnie spróbować wcześniej usunąć go przy pomocy sterylnej igły. Pozostające w skórze odnóże kleszcza może doprowadzić do stanu zapalnego.

Zastanawiając się jak wyjąć kleszcza, warto też uświadomić sobie, czego przede wszystkim nie robić. Teorie mówiące o jego wykręcaniu, smarowaniu tłuszczem, pryskaniu alkoholem czy podpalaniu to mity, które mogą źle się skończyć. Kleszcz nie zginie, ale może nastąpić gwałtowny wyrzut jego treści pokarmowej i śliny do wnętrza zranionego miejsca na ciele.

Ukąszenie komara – co zrobić, żeby nie swędziało?

Latem chętnie spędzamy czas na łonie natury, spacerując w lesie czy wylegując się na kocu, ale komary skutecznie potrafią zepsuć błogie chwile relaksu. Ukąszenie komara powoduje natychmiastową reakcję alergiczną, która objawia się poprzez świąd i zaczerwienienie. Aby zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, warto posmarować miejsce lekami przeciwhistaminowymi, takimi jak np. Fenistil lub zastosować inne skuteczne preparaty na ukąszenia. Doskonałe efekty przynoszą też domowe sposoby na komary, które zapobiegają drapaniu bąbla, a w rezultacie jego powiększaniu się lub rozdrapaniu rany. Ukąszenie komara warto schłodzić przykładając do niego zimne kompresy lub kostki lodu. Uczucie swędzenia pomaga złagodzić także kwaśny odczyn obecny m.in. w soku z cytryny lub occie jabłkowym. Domowe sposoby na komary obejmują okłady z rozgniecionych liści popularnych warzyw i ziół takich jak: biała kapusta, pietruszka czy bazylia. Na ukąszenie komara pomaga też roztwór wody i soli. W walce z uporczywym swędzeniem można wykorzystać moc olejków eterycznych, o ile posiadamy w domu preparaty, które można stosować bezpośrednio na skórę bez podrażnień. Na swędzące bąble sprawdzą się olejki: lawendowy oraz z drzewa herbacianego.

W ciepłe dni odpoczynek na łonie natury sprzyja atakom ze strony kleszczy czy komarów. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, a także po prostu spokój i doskonałe warunki do relaksu, warto zaopatrzyć się w sprawdzone środki przeciw owadom.

szczypce do usuwania kleszczyochrona przed kleszczamiborelioza co to jestultrathon sprayautan protection plus spray