octenisept czy woda utleniona

Octenisept czy woda utleniona?

,

octenisept czy woda utleniona

Zarówno Octenisept, jak i woda utleniona należą do grupy antyseptyków. Środki odkażające stosowane na rany mają przeciwdziałać rozwojowi zakażenia. Niszczyć drobnoustroje bytujące na skórze i błonach śluzowych oraz zapobiegać ich przenikaniu przez miejsca, w których przerwana została ciągłość naskórka.

Octenisept to preparat na bazie dichlorowodorku oktenidyny oraz fenoksyetanolu o szerokim spektrum działania. Należy do nowoczesnych antyseptyków powszechnie wykorzystywanych do pielęgnowania i odkażania ran – niewielkich i powierzchownych, w tym także pooperacyjnych. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze, a jego zastosowanie nawet w przypadku świeżych ran nie powoduje nieprzyjemnego pieczenia.

Woda utleniona to 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru, w wielu domach stosowany jako środek do przemywania i odkażania ran. Dzięki właściwościom nadtlenku wodoru, woda utleniona rzeczywiście niszczy szkodliwe drobnoustroje w trakcie reakcji utleniania. Jej działanie bakteriobójcze jest jednak słabsze niż antyseptyków na bazie oktenidyny, w związku z czym z mniejszą skutecznością chroni przed zakażeniem i rozwojem infekcji. Działanie wody utlenionej może ponadto utrudniać gojenie się rany. Dzieje się tak ponieważ w reakcjach utleniania uszkodzone zostają nie tylko patogeny, ale także komórki i tkanki biorące udział w procesie gojenia. Szczególnie w przypadku dzieci znaczenie ma również fakt, że zastosowanie wody utlenionej na miejsce, w którym przerwana została ciągłość naskórka powoduje dyskomfort i nieprzyjemne szczypanie, podczas gdy użycie Octeniseptu jest zupełnie bezbolesne.

Do pielęgnacji i odkażania ran zaleca się stosowanie środków odkażających z oktenidyną, jak np. Octenisept. W domowych warunkach woda utleniona może natomiast sprawdzić się do przemywania łagodnych zadrapań i otarć naskórka, a po rozcieńczeniu z wodą płukania gardła lub jamy ustnej w przypadku rozwijających się stanów zapalnych i chorób przyzębia.