czy octenisept jest rakotwórczy

Czy Octenisept jest rakotwórczy?

,

czy octenisept jest rakotwórczy

Octenisept to produkt leczniczy stosowany zewnętrznie do przemywania i dezynfekowania ran. Zawiera dichlorowodorek oktenidyny jako substancję czynną oraz substancje pomocnicze, w tym fenoksyetanol jako konserwant.

Wybierz swój produkt z gamy Octenisept

[show_products product=”263841, 195116, 154463, 195336 „]

Fenoksyetanol podejrzewany jest o działanie mutagenne i rakotwórcze, jednak nie jest to wystarczający powód, aby skreślić Octenisept z listy niezbędników domowej apteczki. Dlaczego?

  • Ma on takie działanie jeśli stosowany jest wewnętrznie. A Octenisept ani żaden środek odkażający go zawierający nie ma wskazań do stosowania wewnętrznego.
  • Octenisept nie ma być stosowany przez długi czas, a doraźnie. Jeśli objawy zakażenia utrzymują się pomimo stosowania leku lub rana się nadkaziła, należy poradzić się lekarza a nie stosować lek przez bardzo długi czas.
  • Octenisept może wykazywać pewne działanie alergiczne, ale jest ono możliwe w przypadku niemal każdego produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.
  • Fenoksyetanol zawarty jest w większość produktów chemicznych, które znajdziemy w domu, np. szamponach, płynach do mycia naczyń. Chroni produkt i nas przed zakażeniem bakteriami i grzybami. Żadnego z tych produktów nie spożywamy, nie stosujemy wewnętrznie, nie wdychamy nadmiernie oparów.

Octenisept stosowany jest na niewielkie partie ciała i w niewielkiej ilości. Używany zgodnie z zaleceniami producenta nie powinien mieć działania rakotwórczego.