jak rozpoznać wszy u dziecka

Jak rozpoznać wszy? Poradnik dla rodzica

,

Choć mają nie więcej niż 6 mm wielkości, potrafią nastręczyć wielu problemów. Wszy to popularny problem wśród dzieci uczęszczających do szkoły i przedszkola. Jak rozpoznać wszy u swojej pociechy? Które preparaty wybrać, aby trwale pozbyć się problemu, a jednocześnie zminimalizować ryzyko podrażnień i innych skutków ubocznych?

Skąd się biorą i jak długo żyją wszy?

Wszy to niewielkich rozmiarów pasożyty, których obecność jeszcze do niedawna kojarzyła się głównie z brakiem odpowiedniej higieny. Dziś świadomość na temat wszawicy wzrasta i sprawia, że mniej się jej wstydzimy, a bardziej skupiamy na tym, jak jej zapobiegać i czym leczyć. Wszawica pojawia się niezależnie od wieku. Mogą na nią cierpieć osoby dorosłe, choć zdecydowanie częściej dotyka najmłodszych. Ma to związek z faktem, że dzieci niemal każdego dnia przebywają w dużych skupiskach ludzi jak np. szkoła czy przedszkole, gdzie nie zachowują pomiędzy sobą zbyt dużego dystansu. Wzajemne obejmowanie się i przytulanie jest stałym elementem codzienności. Maluchy chętnie pożyczają też sobie różne rzeczy, nawet te powszechnie uważane za osobiste, co jeszcze bardziej ułatwia zakażenie. Ponieważ wszy nie latają, a jedynie przechodzą z włosa na włos, mają w takiej sytuacji dogodne warunki. Osoby dorosłe nawet jeśli na co dzień funkcjonują w dużej firmie, zdecydowanie rzadziej przebywają ze sobą aż tak blisko. Jak długo żyją wszy? Stosunkowo krótko, ponieważ dorosłe osobniki giną po ok. 30 dniach, w tym czasie są jednak w stanie znieść ponad 100 jaj. Warto mieć na uwadze, że poza głową człowieka wszy mogą przeżyć około 2 dni. To ważne, ponieważ w tym czasie nadal możemy zarazić się wszawicą poprzez korzystanie z grzebienia czy pościeli. Okres w jakim wszy wylęgają się z jaj trwa około 2 tygodnie.

Objawy wszawicy. Jak rozpoznać wszy u dziecka?

Wszy ludzkie żywią się krwią. W tym celu kąsają skórę głowy, czego dowodem mogą być niewielkie, zaognione ślady. Można je zaobserwować na przykład pod linią włosów na karku. Czujność powinno wzbudzić także częste drapanie się w okolicy głowy. Świąd jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wszawicy wynikającym z nadwrażliwości wywoływanej przez ślinę i kał pasożytów. Zanim jednak postawimy diagnozę, w pierwszej kolejności należy dokładnie przejrzeć włosy swojej pociechy. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny grzebień na wszy o gęsto ułożonych ząbkach. Ze względu na niewielkie rozmiary pasożytów tradycyjne grzebienie mogą nie zdać egzaminu. Ich zęby ułożone są w zbyt dużych odstępach. Przeczesując pasmo po paśmie należy dokładnie sprawdzić, czy na głowie występują dorosłe osobniki. Może w tym pomóc biały, papierowy ręcznik, o który za każdym razem będziemy przecierać grzebień. Widocznym objawem wszawicy są także gnidy, czyli jaja wszy składane w pobliżu nasady włosów i mocowane specjalną substancją zapewniającą przyczepność do powierzchni włosa. Gnidy mają biały kolor, a największy problem związany z identyfikacją polega na ich podobieństwie do łupieżu. Złuszczony naskórek w postaci pyłu, popularnie zwany łupieżem bardzo łatwo sypie się z głowy na ramiona. Jaja wszy będzie więc odróżniał fakt, że zostały mocno przytwierdzone do powierzchni włosów. U niektórych dzieci substancje wydzielane przez wszy mogą być przyczyną uczulenia, wtedy symptomem potwierdzającym wszawicę są powiększone węzły chłonne.

Środki na wszy – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się jak rozpoznać wszy u dziecka, jednocześnie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobić, kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy choroby. Po pierwsze, należy jak najszybciej powiadomić o problemie opiekuna ze szkoły lub przedszkola, aby ostrzegł innych rodziców. Nie wystarczy pozbyć się wszawicy u swojego dziecka, ponieważ jeśli w najbliższym otoczeniu wciąż będą osoby chore, ryzyko powtórnych zakażeń jest ogromne. Po drugie, trzeba zakupić odpowiednie środki na wszy i rozpocząć leczenie. Jedne z najpopularniejszych obecnie preparatów to produkty oparte na silikonach takie jak np. Nyda roztwór z dozownikiem. Produkt należy rozprowadzić na całej długości i pozostawić przez przynajmniej 8 godzin, w międzyczasie wyczesując z włosów martwe wszy i gnidy. Dużą grupę stanowią także preparaty na bazie substancji chemicznej – permetryny, jak np. Permethrin biomo. Skuteczny produkt powinien usuwać zarówno osobniki dorosłe jak i jaja wszy. Dobrze zwrócić uwagę na skład i możliwe skutki uboczne. Należałoby wybrać środek niosący jak najmniejsze ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych u dziecka. Szczególną ostrożność zaleca się zachować w stosunku do dzieci cierpiących na astmę i rożnego rodzaju alergie oraz kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Jak skutecznie pozbyć się wszy?

Przede wszystkim należy skrupulatnie trzymać się procedur dotyczących sposobu użytkowania wybranego preparatu. Wielu producentów zaleca, aby po upływie określonego czasu przeprowadzić kurację jeszcze raz. Należy to zrobić również wtedy, kiedy choroba powróci. Ważnym etapem leczenia jest kontrola. Głowę dziecka należy dokładnie sprawdzić nie tylko bezpośrednio po zakończeniu stosowania środków na wszy, ale także po około tygodniu. Odpowiedź na pytanie: jak skutecznie pozbyć się wszy, dotyczy również gruntownych porządków w domu będących niezbędnym uzupełnieniem leczenia. Wszy nie lubią wysokiej temperatury, dlatego wszystkie tekstylia i ubrania dziecka należy wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza i wyprasować. Ozdoby, spinki, szczotki do włosów powinny zostać wygotowane. Pozostałe akcesoria najlepiej po prostu schować do folii i przechować w niej przez okres minimum 2-3 dni lub nawet 2 tygodni. W ten sposób zapobiegniemy możliwości ponownego zakażenia dorosłymi osobnikami lub wszami, które wylęgną się ze złożonych wcześniej jaj. W przypadku pojawienia się wszy u dziecka, należy niezwłocznie skontrolować głowy wszystkich pozostałych domowników.

Wszawica – zapobieganie

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki rozprzestrzenia się wszawica, zapobieganie chorobie powinno w dużej mierze polegać na edukowaniu dzieci oraz podejmowaniu działań profilaktycznych.

  • Pożyczanie sobie rzeczy osobistych takich jak akcesoria do włosów, szczotka czy nakrycie głowy ułatwia rozprzestrzenianie się choroby
  • Dobrze uczulić dziecko, aby podczas zabaw w pokoju nie pozwalało innym dzieciom kłaść się do swojego łóżka ani też samo nie bawiło się w czyjejś pościeli.
  • Warto regularnie kontrolować włosy dziecka i pasmo po paśmie przeglądać je przy użyciu specjalnego grzebienia na wszy. Należy przy tym dbać o świeżość włosów – mycie ich raz w tygodniu to absolutne minimum.
  • W aptece dostępne są środki na wszy, które można używać profilaktycznie. Warto z nich skorzystać, szczególnie jeśli w przedszkolu lub szkole jest już potwierdzony przypadek wszawicy.

preparaty na wszyśrodek odstraszający wszyszampon na wszyrausch preparat przeciw wszomhedrin roztwór przeciw wszawicy