terapia dr bacha

Terapia kroplami Bacha: czy działa?

,

Krótkotrwały stres powoduje z jednej strony determinację do działania i efektywniejszego szukania rozwiązań. Dlatego jako taki nie czyni szkody w organizmie. Jednak przewlekły stres, przemęczenie i wyczerpanie psychiczne mają negatywny wpływ na cały organizm. W medycynie alternatywnej coraz większą popularność zdobywa terapia ekstraktami kwiatowymi doktora Bacha. Czym są krople Bacha, jak działają i kto może je stosować?

Jak działają?

Źródła twierdzą, że Dr Bach opracował bezpieczną i skuteczną metodę leczenia stanów wyczerpania psychicznego. Zadaniem kropli jest w sposób delikatny przywrócić równowagę między umysłem a ciałem, pozwalając ulecieć negatywnym emocjom, takim jak strach czy niepokój. Uzdrowienie emocjonalne ma tym samym przyczynić się do uzdrowienia fizycznego. 

Jak powstają?

W składzie oryginalnych produktów z serii terapii Bacha znajdują się wyłącznie naturalne składniki o działaniu czynnym oraz podstawowe składniki mające za zadanie utrzymać produkt w określonej formie przez cały okres przydatności do użycia. Same preparaty Bacha produkowane są z wody źródlanej nasyconej dzikimi kwiatami lub metodą przesączania na słońcu albo przez gotowanie. Oryginalne krople wytwarza się tylko w Anglii, skąd pochodził dr Bach. Jako środek konserwujący stosuje się alkohol, natomiast wersje bezalkoholowe na bazie gliceryny są również dostępne.

Oryginalne esencje doktora Bacha dostępne są w różnorodnych formach, m.in. w kroplach (z pewnością najbardziej popularna opcja), kremach, cukierkach oraz sprayach.

Kto może je stosować?

Zasadniczo producent nie wskazuje żadnych przeciwwskazań do stosowania esencji kwiatowych doktora Bacha. Produkty bezalkoholowe można podawać dzieciom, kobietom w ciąży, w okresie laktacji oraz osobom, które nie mogą spożywać alkoholu w żadnej postaci. Oryginalne esencje są bezpieczne w stosowaniu, aczkolwiek zaleca się konsultację z lekarzem lub ekspertem terapii, podobnie jak w przypadku każdego innego leku czy suplementu.

Terapia Bacha

Jakie krople z esencjami Bacha są dostępne?

Cała terapia doktora Bacha podzielona jest na dwa rodzaje produktów: oryginalne krople oraz Rescue Remedy. Pierwsze stosujemy, gdy odczuwamy zmęczenie i wyczerpanie, a więc stan nie jest nagły. Rescue Remedy zalecane są w sytuacjach nagłego zdenerwowania, lęku i strachu, np. przed egzaminem lub przed ważnym wydarzeniem w życiu osobistym. 

Jakie krople stosować?

Dobór odpowiednich kropli zależy od indywidualnych potrzeb. Należy dokładnie przeanalizować swoje cechy charakteru oraz odczucia, które nam towarzyszą w danej chwili. Eksperci w terapii Bacha podkreślają, że wymaga to całkowitej szczerości, gdyż tylko w ten sposób możliwy jest sukces metody. Jednocześnie zastosować można maksymalnie 7 ekstraktów jednocześnie, jednak należy wziąć przy tym pod uwagę ilość alkoholu.

Czym są krople Bacha dla kota i psa?

Oryginalne esencje kwiatowe Bacha można stosować u każdego członka rodziny, w tym u zwierzęcia domowego. Według filozofii instytutu Bacha, zwierzęta tak jak ludzie odczuwają emocje, np. strach, co jest szczególnie widoczne w okresie około sylwestrowym. Dlatego stworzone zostały również krople Rescue pets, które podaje się pupilom w stanach nagłego zdenerwowania. Krople można również podać zwierzęciu, jeśli zauważamy u nich wyraźne zmiany w zachowaniu, które nie wynikają ze zdiagnozowanej choroby.

Różnice między kroplami Bacha a olejkami eterycznymi

Chociaż olejki eteryczne również pozyskiwane są z roślin, w tym kwiatów, jest to produkt zupełnie inny. Są one mocno skoncentrowane, przez co niektórzy, np. osoby wrażliwe na zapachy, z nadwrażliwością na niektóre substancje, a także kobiety w ciąży, dzieci, biorące przewlekle leki oraz przebywające długo na słońcu powinny na nie uważać. Olejków eterycznych nie należy również przyjmować doustnie, bo stanowi to niebezpieczeństwo dla zdrowia. 

Krople doktora Bacha uważane są za bezpieczne w spożyciu. Są to napary, nie olejki. Mają oddziaływać na zaburzoną energię duchową człowieka, przywracając jej równowagę.

Czy dr Bach to homeopatia?

Metoda doktora Bacha uważa się terapię alternatywną, stąd porównanie jej do homeopatii. Istnieją pewne podobieństwa i różnice między nimi, dlatego system Bacha nie powinien być automatycznie zaliczany do metod homeopatycznych. 

Przede wszystkim Dr Bach uważał chorobę fizyczną za objaw, nie skutek właściwego schorzenia. Dlatego metoda patrzy na człowieka jako na całość, kładąc duży nacisk na jego emocje, stan duchowy i cechy charakteru. W tym aspekcie Bach i homeopatia są do siebie bardzo podobne. Najważniejszą różnicą między nimi jest to, że leki homeopatyczne mogą być potencjonowane w nieskończoność. Esencje Bacha przygotowuje się według tradycyjnej receptury, którą należy zakończyć w momencie wskazanym przez inicjatora metody. 

krople bacharescue remedyesencje kwiatowe bachaesencja kwiatowa dr bach oliwkaesencja kwiatowa dr bach niecierpek