maseczka i parujące okulary

Jak poprawnie nosić maski ochronne, aby uniknąć parowania okularów i zachować ich skuteczność?

, ,

maseczka i parujące okulary

Maski ochronne nosimy po to, aby zapobiec zakażeniu koronawirusem i ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Warto więc poznać i wyeliminować błędy, które sprawiają, że ich zakładanie staje się nieskuteczne. Praktyczne triki pozwalają pozbyć się również uciążliwości takich jak na przykład parujące okulary. A zatem, jak poprawnie nosić maski ochronne?

Maseczka i parujące okulary – co może pomóc?

Maseczka i parujące okulary to duet, który zdecydowanie utrudnia codzienne poruszanie się po ulicy i odbiera przyjemność ze spacerowania. Poprzez zachodzące mgłą szkła trudno cokolwiek zobaczyć, a ich ciągłe przecieranie jest nie tylko irytujące, ale także naraża nas na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Cierpią zarówno osoby noszące szkła korekcyjne, jak i każdy, kto chciałby chronić oczy przed promieniowaniem UV nosząc okulary przeciwsłoneczne. Przyczyną problemu jest różnica temperatur jaka występuje pomiędzy wydychanym powietrzem, a temperaturą szkieł. Są one znacznie chłodniejsze, w związku z czym wydostające się poprzez górną część maski powietrze powoduje, że parują. Co zrobić, aby maseczka i parujące okulary nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu?

Odpowiednie przygotowanie okularów to pierwsza rzecz, jaką możemy zrobić jeszcze przed wyjściem z domu. Należy wyczyścić je w taki sposób, aby na powierzchni szkła wytworzyła się warstwa o właściwościach hydrofobowych. W tym celu stosuje się specjalne preparaty, jak np. spraye hydrofobowe lub można skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich jest gliceryna. Kilka kropel należy rozetrzeć po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szkieł, a następnie dokładnie je wypolerować. W rezultacie na powierzchni okularów powstanie warstwa, która odpycha cząsteczki wody, jednocześnie chroniąc przed parowaniem i zawilgotnieniem.

Innym rozwiązaniem jest zablokowanie przepływu ciepłego powietrza w kierunku okularów. Można to zrobić na kilka różnych sposobów:

 • Maseczka powinna być jak najlepiej dopasowana do twarzy, aby szczelnie przylegała do skóry. To również warunek, by mogła w prawidłowy sposób spełniać swoje funkcje ochronne. Warto nosić maseczki z usztywnieniem w górnej części, które przed wyjściem z domu należy docisnąć do nosa.
 • Różnymi patentami na to, jak poradzić sobie z maseczką i parującymi okularami zaczęli w internecie dzielić się specjaliści. Jednym z nich był koreański lekarz, który zademonstrował prosty trik. Dla zapewnienia jeszcze większego poziomu szczelności pomiędzy drucikiem zamocowanym w okolicy nosa a skórą dodatkowo można umieścić również złożoną chusteczkę, która zatamuje swobodny przepływ powietrza.
 • Osobom, które na co dzień noszą okulary zaleca się, aby zakładały maseczkę na tyle wysoko, by jej zakończenie sięgało pod okulary. W ten sposób szkła znajdą się na powierzchni materiału i będą mniej parować.

Jaką stroną nosić maseczkę?

Od lutego 2021 r. obowiązuje zakaz zasłaniania ust za pomocą przyłbic, chust czy bandanek. Wśród rekomendowanych sposobów ochrony osobistej znalazły się maski z filtrem FFP2 i FFP3, a także maseczki chirurgiczne. W przypadku tych ostatnich wciąż jednak wiele osób miewa wątpliwości dotyczące tego, jaką stroną nosić maseczkę jednorazową. Tymczasem to między innymi od poprawnego założenia maski zależy jej skuteczność. Dla ułatwienia sobie tego zadania najlepiej wybierać dwukolorowe maseczki ochronne. Wtedy sprawa jest prosta: warstwę białą należy nosić przy twarzy, a niebieską skierować na zewnątrz. W ten sposób bliżej twarzy umieszczona jest powierzchnia, która absorbuje krople śliny lub potu i sprawia, że maseczka jeszcze skuteczniej może chronić osoby przebywające w naszym otoczeniu. Z kolei warstwa hydrofobowa po zewnętrznej stronie ogranicza kontakt z drobnoustrojami, które mogą być przenoszone w naszym kierunku drogą kropelkową. Jeśli maseczka jest jednokolorowa, jej warstwę zewnętrzną poznamy po tym, że będzie pozbawiona widocznych szwów i zgrzewów umieszczonych wewnątrz.

jaką stroną nosić maseczkę

Maski ochronne jednorazowe – co powoduje, że są mniej skuteczne?

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej został ogłoszony 16 kwietnia 2020 r. Jego celem jest ograniczenie transmisji koronawirusa i zmniejszenie liczby zachorowań. Maski ochronne jednorazowe, choć są zalecane, mogą jednak spełniać swoje zadanie wyłącznie wtedy, kiedy są noszone we właściwy sposób.

 • Zarówno jednorazowe jak i wielorazowe maseczki przeznaczone są do zakładania jednocześnie na usta i nos. Noszenie masek ochronnych pod brodą lub pod nosem nie chroni przed zakażeniem, a co więcej stanowi zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. Za noszenie maski w taki sposób można zostać ukaranym mandatem.
 • Zamknięte kawiarnie i restauracje prowadzą sprzedaż wyłącznie na wynos, co może zachęcać do konsumpcji podczas spaceru lub na ławce. Warto jednak mieć świadomość, że dopóki obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa również na świeżym powietrzu, prawne jest to zabronione. Przed konsumpcją w domu czy samochodzie również należy zachować ostrożność, przestrzegając zasad higieny. Po zdjęciu maseczki konieczne jest dokładne umycie lub zdezynfekowanie dłoni.
 • Opuszczanie maseczki na szyję lub ściąganie jej nawet na krótki czas w trakcie noszenia to praktyki, których zdecydowanie należy unikać. Niewskazane jest też częste dotykanie maseczki rękoma, przesuwanie jej czy poprawianie. W ten sposób szkodliwe bakterie i wirusy możemy przenieść na dłoniach w okolicę ust, nosa czy oczu i ułatwić im przedostanie się w głąb organizmu. Jeśli już zdarzy nam się dotknąć powierzchni maski, należy umyć lub zdezynfekować dłonie.
 • Maski ochronne jednorazowe nie są przeznaczone do użytkowania przez cały dzień. Należy je zdjąć, gdy tylko zrobią się wilgotne. W takich warunkach z dużą łatwością namnażają się bakterie i wirusy. Co więcej, pod wpływem wilgoci maska traci szczelność i przestaje stanowić skuteczna barierę przed zakażeniem. Nie należy używać także uszkodzonych maseczek.

jak zakładać maseczki jednorazowe

Jak zakładać maseczki jednorazowe?

O dobrych praktykach warto przypominać, dlatego na koniec krótka instrukcja, jak zakładać maseczki jednorazowe, a następnie zdejmować je w bezpieczny sposób.

 • Jednorazowa lub wielorazowa maseczka powinna być zakładana przed każdym wyjściem z domu. Zanim jednak to z robimy, w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie lub je zdezynfekować.
 • Maska ochronna powinna dokładnie przylegać do twarzy, zasłaniając jednocześnie zarówno nos, jak i usta. Górną krawędź maski należy dopasować do kształtu nosa.
 • Podczas zakładania maskę chwytamy za wiązanie, nie zaś za materiał. Analogicznie postępujemy w trakcie usuwania maseczki z twarzy. Na zewnętrznej powierzchni maski mogą znajdować się chorobotwórcze drobnoustroje, dlatego należy unikać jej dotykania zarówno w trakcie użytkowania, jak i podczas zdejmowania.
 • Koronawirus może utrzymywać się na powierzchniach, dlatego po każdym użyciu maski ochronne jednorazowe należy natychmiast wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci, a nie odkładać gdziekolwiek. Wielorazowe maseczki należy z kolei wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza i wyprasować. Do tego czasu można przechowywać je w zamkniętych workach foliowych.
 • Po ostatnim kontakcie z maseczką należy umyć dłonie wodą z mydłem lub użyć preparatów do dezynfekcji. Warto zdezynfekować także powierzchnię telefonu komórkowego, jeśli korzystaliśmy z niego poza domem.

maski ochronnemaski ochronne ffp2maska ochronna kn95koronawirus ochronarękawiczki winylowe