Strona główna > Skóra/włosy/paznokcie > Blizny - jak powstają i jak im z

Blizny - jak powstają i jak im zapobiegać

“blizna

Czym jest blizna? Niektórzy mówią, że to pamiątka po życiu. I sporo w tym racji. Blizny powstają na skutek urazów, zranień, bywają także pamiątką po zabiegu operacyjnym - wystarczy, że zranienie sięga do warstwy skóry właściwej lub głębiej. Niektóre blizny znikają po czasie, inne pozostają na całe życie. Tworzenie się blizny jest naturalnym rezultatem procesu gojenia się ciała.

Co decyduje o wyglądzie blizny?

Nie ma co ukrywać, jedne blizny nie szpecą prawie w ogóle, inne z kolei są bardzo widoczne i mogą być przyczyną przykrych dolegliwości. Od czego zależy wygląd blizn? Po pierwsze, od rodzaju i miejsca urazu. Inaczej wyglądają uszkodzenia ciała po przecięciu tkanki nożem, oparzeniu, zgnieceniu czy cięciu chirurgicznym. Istotne jest także miejsce na ciele, które zostało uszkodzone oraz indywidualne skłonności organizmu do powstawania blizn. Blizny rozległe są zawsze bardziej widoczne, ze względu na to, że ich powierzchnia jest bardziej nierówna i przyjmuje siny, czerwony lub różowawy odcień. Blizna nigdy nie osiągnie normalnego kolorytu, ze względu na to, że w jej tkankach nie ma pigmentu właściwego dla odcienia cery poszkodowanego. Najmniej widoczne są blizny po cięciu chirurgicznym. Nie dość, że są wykonane ostrym skalpelem, po linii prostej, to jeszcze często komponują się z naturalnymi fałdami i zagnieceniami ciała.

Istnieje wiele metod zapobiegania powstawaniu blizn lub leczenia tych już powstałych. Do najskuteczniejszych zaliczają się:

Terapia uciskowa

Polega na mocnym uciskaniu już zagojonej się rany. Stosuje się ją przez okres kilku miesięcy do nawet roku po wystąpieniu urazu. Warto pamiętać, że choć metoda daje dość zadowalające efekty, jej skuteczność nie została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych. Mocny ucisk powoduje niedotlenienie tkanek bliznowatych, co w konsekwencji spowalnia ich rozwój.

Opatrunki silikonowe

Stosuje się je na zagojone rany. Są wygodne w użyciu, zwłaszcza te w formie przezroczystej, bowiem można używać ich w miejscach bardzo widocznych, tzn. na twarzy czy szyi. Opatrunek silikonowy zmniejsza parowanie wody ze skóry, powoduje zwiększenie nawodnienia tkanek i poprzez zmniejszenie syntezy kolagenu hamuje rozwój blizny. Stosowanie preparatów silikonowych jest obecnie uważane za jedną z najskuteczniejszych metod walki z bliznowaceniem skóry. Ich skuteczność waha się w granicach od 50 do 80%. Zależnie od rodzaju urazu, stosuje się je przez okres od dwóch miesięcy do nawet roku. Co ciekawe, można ich używać nawet w przypadku blizn starych.

Krioterapia

Czyli terapia zimnem.Jest to kontrolowane niszczenie tkanek poprzez ich zamrażanie. Powoduje to zanik blizny. Nowo powstałe włókna kolagenowe są płaskie. Zabieg powtarza się kilkukrotnie co kilka tygodni, po każdym z nich powstała rana musi od nowa się goić. Wymaga to więc sporej systematyczności i cierpliwości ze strony pacjenta. Metody krioterapii używa się przy mniejszych bliznach.

Metody naturalne

Proces tworzenia się blizny może zostać skrócony przez stosowanie preparatów zawierających wyciąg z cebuli, heparyny czy alantoiny. Substancje te mają także działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Na rynku można dostać też medykamenty zawierające wyciąg z masy perłowej, która rozjaśnia tkanki, wygładza i nawilża skórę, a także przyspiesza proces jej gojenia.

Popularne ostatnio i bardzo skuteczne sa plastry na blizny, np dostępny w naszej aptece internetowej plastry na blizny. Polecamy również szeroki wybór skutecznych produktów - maść na blizny

Nie wolno zapominać, że blizny różnią się od siebie i dla każdej z nich należy dobrać odpowiednią metodę leczenia. Dużo zależy też od psychiki pacjenta - jeśli blizna nie powoduje żadnych przykrych dolegliwości zdrowotnych i nie przeszkadza samemu poszkodowanemu, warto zastanowić się nad sensem jej leczenia.

0 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
apoPrimo - program punktowy
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności