Ciąża

Nie zawsze od razu się udaje

Pary planujące poczęcie dziecka często oczekują, że zaraz po odstawieniu środków antykoncepcyjnych, dojdzie do zapłodnienia. Tymczasem, rzeczywistość często weryfikuje te założenia i może upłynąć wiele miesięcy - a nawet ponad rok, zanim kobieta zajdzie w ciążę. Bardzo często, wynika to ze złego rozplanowania. Szanse na powodzenie są znacznie większe, jeśli para zna płodne dni w cyklu kobiety. Podczas owulacji i dzień po niej, istnieją największe szanse zajścia w ciążę. Długość cyklu i dzień owulacji mogą się zmieniać co miesiąc. Bardzo pomocne w takiej sytuacji są testy owulacyjne, które pomagają w określeniu dni najbardziej płodnych, a co za tym idzie dni, w których są największe szanse na zajście w ciążę. Testy takie wykrywają wzrost hormonu wywołującego owulację (hormonu luteinizującego = LH) w moczu.

Pierwsze oznaki ciąży

Głównym symptomem zajścia w ciążę jest dla kobiety brak miesiączki. Ponadto, kobiety które są bardzo świadome swojej cielesności i są wrażliwe na wszelkie zmiany jakie zachodzą w organizmie, poprzez pewne zmiany hormonalne mogą bardzo szybko zauważyć pewne charakterystyczne zmiany : przemęczenie, konieczność częstszego oddawania moczu, skurczowe bóle brzucha czy znacznie rzadziej spotykane uczucie ciągnięcia w piersiach.

Hormon HCG

Po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w macicy, stężenie hormonu HCG (gonadotropina kosmówkowa) we krwi i moczu silnie wzrasta i osiąga maksimum w 7. – 12. tygodniu ciąży. Test ciążowy pokazuje wzrost stężenia HCG w moczu. Nowoczesne testy ciążowe są bardzo czułe i mogą już w dniu oczekiwanej miesiączki lub nawet 10 dni po stosunku płciowym wykryć ciążę. Każdy test funkcjonuje trochę inaczej. Stężenie hormonu HCG jest najwyższe w moczu porannym, ale generalnie większość testów można przeprowadzać o każdej porze dnia.

W nowoczesnych testach drobną płytkę lub pasek nawilża się moczem i już po krótkim czasie można odczytać wynik. Test składa się z modułu kontrolnego, który zmienia kolor i wskazuje, czy pomiar został właściwie wykonany i modułu testowego, który zmienia kolor jedynie w ciąży (nawet niewielkie przebarwienie w module testowym oznacza ciążę). Bez względu na wynik, badanie należy powtórzyć po kilku dniach. Nawet jeśli test był negatywny, ale nadal nie masz miesiączki, powinnaś powtórzyć test.

Jak przeprowadzić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej przeprowadzić z samego rana, zaraz po przebudzeniu. Nawet jeśli jesteś zdenerwowana, najlepiej zacząć od dokładnego przeczytania ulotki dołączonej przez producenta. W ten sposób unikniesz błędów. Ponadto warto wiedzieć:

W nocy zbiera się mocz w pęcherzu. W związku z tym stężenie HCG w moczu jest najwyższe w godzinach porannych i wtedy najlepiej przeprowadzić test. Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie testu w ciągu dnia, nie należy tuż przed wykonaniem testu zbyt wiele pić. Wtedy mocz będzie bardziej skoncentrowany i poziom HCG wyższy.

Odczytanie wyniku jest bardzo proste i wskazane w instrukcji obsługi każdego urządzenia : przykładowo, jeżeli na teście pojawi się odpowiednie zabarwienie lub dwie kreski, kreska kontrolna i testowa, wówczas jesteś w ciąży. Są również testy dygitalne, w których jest napisane lub przedstawione obrazkowo czy jesteś w ciąży czy nie.

Tutaj znajdą Państwo więcej informacji na temat stosowanie leków w ciąży

1 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
BESTSELLER
zł 23,75
zł 20,99*
PZN 04575335
  • Tylko oryginalne produkty
  • Dobra cena
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
Kup na raty
Sprawdź opinie
Zabezpiecz zakupy
PayU Płacę później
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności