Strona główna > Kosmetyki i uroda > Wrażliwa cera i kosmetyki

Cera wrażliwa i kosmetyki

Czy osoby z cerą wrażliwą mogą używać kosmetyków na co dzień?

Twoja skóra łatwo ulega podrażnieniu? Najprawdopodobniej jesteś posiadaczką/posiadaczem skóry wrażliwej. Skóra wrażliwa jest podatna na wszelkiego typu reakcje alergiczne: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, czy uczucie ściągnięcia. Współczesna woda i kosmetyki jedynie pogłębiają problem, z jakim boryka się aż połowa naszego społeczeństwa. Jak radzić sobie ze skórą wrażliwą? I jak ją pielęgnować?

Cera wrażliwa - czyli jaka?

Wrażliwość cery może być zależna od mniejszego stopnia nawilżenia skóry lub też ograniczonego płaszcza lipidowego. Przyczyną wrażliwej cery może być również woda, kosmetyki, nieprawidłowe złuszczanie lub niewłaściwa dieta. Osoby mające wrażliwą skórę twarzy, to najczęściej te posiadające cerę suchą lub mieszaną. Obie z nich podatne są na wysuszenie, co dodatkowe stymuluje pojawianie się podrażnień.

Co powoduje wrażliwość cery? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż nie jest ona uniwersalna. Cera wrażliwa może pojawić się z powodów środowiskowych (i najczęściej tak właśnie jest), czyli zmiany w sposobie pielęgnacji, odżywiania lub nawet warunków klimatycznych lub pracy. Dlatego sposobów radzenia sobie z cerą wrażliwą jest wiele i powinny być one dobierane według przyczyny nadwrażliwości skóry.

Co ważne, pojawienie się skóry wrażliwe jest niezależne od wieku. Większa wrażliwość może pojawić się zarówno w wieku młodym, jak i u osób dorosłych i dojrzałych. Cera wrażliwa starzeje się szybciej, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, która ochroni ją przed przedwczesnym starzeniem.

Przyczyny powstawania skóry wrażliwej

Jako podstawę dla powstawania skóry wrażliwej uważa się problemy wiązane z uszkodzeniem bariery naskórkowej i nieprawidłowości związane z unaczynieniem. Dlatego bardzo często w "parze" z cerą wrażliwą pojawiają się popękane naczynka i tzw. pajączki. Gdy funkcje skóry są zaburzone, staje się ona bardziej wrażliwa na bodźce zewnętrzne. A objawami owej nadwrażliwości jest zaczerwienienie lub stan zapalny. Cera może reagować rumieniem i podrażnieniem również ze względu na:

 • chłód
 • gorąco
 • wiatr
 • skażenie
 • zmiany temperatur
 • stres
 • emocje
 • kawę
 • papierosy
 • alkohol
 • ostre przyprawy

Podrażnieniom skóry sprzyjają niektóre stosowane przez nas w codziennej pielęgnacji kosmetyki. Przy cerze wrażliwej niewskazane są:
 • chlorowana woda,
 • zasadowe mydła,
 • kosmetyki zawierające alkohol,
 • kosmetyki z konserwantami,
 • kosmetyki z kwasem salicylowym, glikolem, intensywnymi substancjami zapachowymi.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Skóra wrażliwa wymaga codziennej pielęgnacji. Jej delikatność sprawia, że potrzebne jest jej odpowiednie nawilżenie, aby lepiej radzić sobie z czynnikami podrażniającymi. Należy jednak do tego celu właściwe, dostosowane do potrzeb tego typu skóry kosmetyki. Do wyboru mamy wiele marek aptecznych (np. La Roche Possay, Vichy), ale również także produkty występujące w drogeriach, które mają "dobre" składy - wolne od wymienionych wyżej substancji podrażniających.

Do pielęgnacji cery wrażliwej sprawdzą się produkty o prostych składach, o lekko kwasowym pH. Z powodzeniem sprawdzą się tutaj również kosmetyki na bazie wód termalnych jak właśnie te od znanej marki La Roche Possay. Dzięki nim skóra będzie bardziej nawilżona, a tym samym mniej skłonna do podrażnień.

Płaszcz lipidowy skóry wrażliwe odbudują substancje natłuszczające zawierające ceramidy, sterole, a także nienasycone kwasy tłuszczowe (masło Shea, olej z orzechów macadamia). Przyspieszą one regenerację skóry i zapewnią jej głębokie nawilżenie.

0 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
apoPrimo - program punktowy
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności