Strona główna > Przeziębienie grypa > Kaszel - przyczyny, rodzaje i le

Kaszel - przyczyny, rodzaje i leczenie

Kaszel- przyczyny, rodzaje i leczenie

Kaszel to fizjologiczny odruch organizmu, mający na celu oczyszczenie dróg oddechowych z substancji inhalowanych z powietrzem do płuc. Jest wyrazem prawidłowego działania układu śluzowo- rzęskowego; fizjologicznie występuje z częstością do 10 razy na dobę.

Aktywacja chemo- i mechanoreceptorów zlokalizowanych w jamie nosowo- gardłowej oraz pod nabłonkiem dolnych dróg oddechowych generuje odruch kaszlu. Czynnikami sprawczymi mogą być czynniki mechaniczne- pary, pyły i dym tytoniowy, czynniki termiczne, chemiczne oraz zakaźne. Ostatecznie kaszel ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z ciał obcych oraz zalegającej wydzieliny.

Podstawowy podział kaszlu wyodrębnia kaszel ostry, trwający do 3 tygodni, podostry utrzymujący się 3- 8 tygodni oraz przewlekły- ponad 8 tygodni. Biorąc natomiast manifestację kliniczną i sposób terapii, wyróżnia się kaszel suchy (nieproduktywny) i mokry (produktywny).

Kaszel suchy

Suchy, uciążliwy kaszel najczęściej towarzyszy początkowemu okresowi choroby. Może być objawem alergii, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, wyrazem podrażnienia dróg oddechowych rozmaitymi czynnikami lub nadwrażliwości błon śluzowych oskrzeli po przebytej infekcji. Gdy kaszel suchy towarzyszy wysiłkowi fizycznemu, może być manifestacją schorzeń układu sercowo- naczyniowego. Kaszel suchy może także zwiastować gruźlicę czy nowotwór. Co powinno zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem? - kaszel suchy utrzymuje się ponad 3 dni i nie przechodzi w kaszel mokry
- kaszlowi towarzyszy temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza
- kaszel jest duszący i znacznie utrudnia oddychanie

Jak radzić sobie z kaszlem suchym? Warto sięgnąć po naturalne metody- syrop z cebuli, mleko z czosnkiem, oliwę z cytryną, napar z siemienia lnianego, płukanki z szałwii oraz preparaty z tymiankiem i podbiałem. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie błon śluzowych, natomiast dzięki dużej zawartości substancji czynnych specyfiki te wspomagają również walkę z infekcją. Łagodząco na objawy suchego kaszlu działa także picie dużych ilości płynów, nawilżanie powietrza oraz utrzymywanie temperatury pomieszczeń w zakresie 18- 20 stopni. Ulgę przyniosą także inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, lawendowym, sosnowym, sandałowym i geranium. Przed snem warto stłumić odruch kaszlu preparatami aptecznymi.

Kaszel mokry

Zazwyczaj kaszel mokry jest fizjologiczną konsekwencją kaszlu suchego i manifestacją sezonowych infekcji; towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Może towarzyszyć astmie, zapaleniu oskrzeli, mukowiscydozie, POChP, rozstrzeni oskrzeli, rakowi płuc i bakteryjnemu zapaleniu płuc. Niepokój powinien wzbudzić kaszel duszący, utrudniający oddychanie, utrzymujący się przez ponad 4 dni. Inne niepokojące symptomy to towarzysząca wysoka gorączka lub podbarwienie odkrztuszanej wydzieliny krwią.

Kaszlu mokrego nie należy tłumić, wręcz przeciwnie- należy ułatwić odkrztuszanie wydzieliny i oczyszczanie dróg oddechowych. W tym celu zaleca się stosowanie dostępnych bez recepty preparatów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. Należy pamiętać o zażywaniu ich do godziny 16. Ulgę przyniosą także inhalacje, bańki, syrop z cebuli, napary z lipy, szałwii i rumianku oraz picie duże ilości płynów.

0 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności