Strona główna > Alergia astma > Czym jest alergia?

Czym jest alergia?

Alergia alergii nie równa

Alergia jest poważnym schorzeniem, które dotyka 1/3 populacji ludzkiej. W Polsce prawie połowa mieszkańców cierpi na różnego rodzaju alergie, uczulenia lub nadwrażliwość. Alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na czynniki, które mogą uczulać, czyli tak zwane alergeny. Naukowcy liczą substancje uczulające w dziesiątkach tysięcy. Objawy uczulenia są również bardzo zróżnicowane, choć najczęściej towarzyszy im katar, kaszel, łzawienie oczu. W ciężkiej postaci kontakt z alergenem może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym, a nawet śmiercią. Jakie są rodzaje alergii i czy są sposoby na alergię? Czy można pokonać tę chorobę?

Rodzaje alergii

Alergie dzielimy ze względu na substancje uczulające. Alergeny występują w jedzeniu i wtedy mówimy o alergiach pokarmowych, czyli reakcjach nadwrażliwości na przyjmowany pokarm. Ten rodzaj alergii najczęściej występuje u dzieci, w wieku niemowlęcym i objawia się biegunkami i wymiotami. Mogą występować również charakterystyczne zmiany skórne lub problemy z układem oddechowym takie jaki kichanie, katar, obrzęk górnych dróg oddechowych. Rzadko pojawia się łzawienie oczu. Do najczęściej występujących alergenów pokarmowych można zaliczyć mleko krowie, jajka i orzeszki ziemne, rzadziej są to niektóre owoce lub warzywa.

Kolejny rodzaj alergii to alergia wziewna. Jest to uczulenie na pyłki roślin. Przede wszystkim uczulają pyłki drzew, traw, zbóż, chwastów, trawy. Alergicy cierpią praktycznie od końca zimy do jesieni. Ten rodzaj alergii nazywa się pyłkowiną. Ale w ten sam sposób można reagować na roztocza kurzu, dym papierosowy i pewne substancje chemiczne. Gdy pojawia się alergia wziewna chorzy najczęściej kichają, łzawią im oczy, mają katar i zapalenie spojówek, napady astmy i suchego kaszlu.

Niektórzy ludzie mają skłonność do alergii kontaktowych. Są to reakcje uczuleniowe skóry na bezpośredni kontakt z alergenem. Alergię może wywoływać lateks, nikiel zawarty w biżuterii, sierść zwierząt albo kosmetyki. Najczęstszym objawem takiej alergii jest wysypka i świąd skóry.

Jednym z bardziej niebezpiecznych rodzajów alergii jest alergia iniekcyjna. Jest to nadwrażliwość na leki takie jak antybiotyki (penicylina i pochodne), leki przeciwbólowe oraz znieczulające – na przykład narkoza. Ostre reakcje alergiczne mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny, co znowu zagraża życiu chorego.

Jak leczyć alergię?

Leczenie alergii nie jest proste, choć sposoby na alergię istnieją. Przede wszystkim należy wykluczyć substancje uczulające poprzez wykonanie specjalistycznych testów. W tym celu trzeba udać się do alergologa lub dermatologa – lekarzy specjalistów, którzy wykonają odpowiednie badania i postawią prawidłową diagnozę i zaaplikują skuteczne leki odczulające, które złagodzą towarzyszące alergii objawy lub zastosują immunoterapię, czyli odczulanie poprzez podanie alergenów. Skutek takiego leczenia jest różny, ponieważ wszystko zależy od rodzaju alergenu i tolerancji oraz wytrzymałości organizmu danego człowieka.

3 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
BESTSELLER
zł 31,07*
zł 28,39*
PZN 04074946 (CP*: zł 354.87/100 ml)
  • Wspomaga leczenie przy ukąszeniach owadów czy oparzeniach słonecznych
  • Łagodzi ból, zmniejsza swędzenie i pieczenie skóry
  • Dla dorosłych i dla dzieci
  • Wygodny w aplikacji sztyft
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
zł 17,39*
PZN 00040293 (CP*: zł 86.95/100 ml)
  • Tylko oryginalne produkty
  • Dobra cena
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności