Strona główna > Rodzina i dziecko > Czy moje dziecko bierze narkotyk

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Narkotyk to ogólna nazwa dla substancji psychoaktywnych. Ich regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego i psychicznego, co wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia. Większość z dzieci ma w swoim życiu styczność z tym problemem. Przeczytaj poniższe wskazówki, które mogą pomóc w wykryciu tych niebezpiecznych używek.

Twarde czy miękkie - wszystkie niebezpieczne

Narkotyki często dzielone są na tzw. twarde i miękkie. Twarde to te, które szczególnie szybko i silnie uzależniają, głównie fizycznie. Jednak również te zaliczone do grupy miękkich mają groźny wpływ na organizm - uzależniają one przede wszystkim psychicznie, co jest równie trudne do wyleczenia. Trzeba pamiętać, iż każda substancja narkotyczna w efekcie jej stosowania uzależnia.

Do grupy szczególnie niebezpiecznych narkotyków, a więc takich, które uzależniają najsilniej w krótkim czasie i powodują poważne choroby oraz skrajne wyniszczenie organizmu należą:

 • opiaty: opium, morfina i heroina, a także metadon,
 • kokaina,
 • amfetamina oraz jej pochodna - metamfetamina.

Do drugiej grupy narkotyków należą takie substancje, które nie wywołujących gwałtownych reakcji fizycznych i potrzebują więcej czasu, aby uzależnić. Najczęściej nie uzależniają fizycznie, a psychicznie lub powodują poważne problemy psychiczne. Bardzo często prowadzą do prób z narkotykami twardymi.

Do tej grupy należą:

 • marihuana,
 • narkotyki halucynogenne: ecstasy (MDMA), LSD i grzyby halucynogenne.

Dopalacze - nowe niebezpieczne zagrożenie

Dopalacze są nowymi narkotykami. To produkty o bardzo zróżnicowanym składzie, a zawarte w nich substancje psychoaktywne, podobnie jak narkotyki, działają pobudzająco lub halucynogennie. Dodatkowe niebezpieczeństwo związane z ich zażywaniem wynika z tego, iż najczęściej pełny skład chemiczny takiego preparatu nie jest znany i w razie problemów trudno znaleźć środek zaradczy.

Jak rozpoznać że dziecko bierze narkotyki

Rozpoznanie, czy dziecko zażywa narkotyki, wymaga stałego kontaktu z młodym człowiekiem oraz znajomość typowych symptomów, wskazujących na korzystanie z narkotyków. Kontakt i rozmowy z dzieckiem pozwalają poznać problemy, z jakimi może się ono borykać oraz umożliwia szybsze dostrzeżenie istotnych zmian w zachowaniu.

Pierwszymi oznakami, które mogą niepokoić, zwłaszcza jeśli występuje kilka z nich naraz, to:

 • duża zmienność nastrojów i gwałtowne reakcje, nawet np. na łagodną krytykę, porzucenie dotychczasowych zainteresowań i przyjaciół, kłopoty w szkole,
 • nadmierny apetyt lub jego brak, kłopoty z koncentracją,
 • izolowanie się i zamykanie w pokoju, częste wietrzenie pokoju oraz używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza,
 • krótkie i prowadzone półsłówkami rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia i późne powroty do domu, postawa buntu i łamanie zasad, kłamstwa, wynoszenie z domu wartościowych rzeczy.

Jeśli symptomy wydają się być wyraźne, a podejrzenie uzasadnione, należy swoje przypuszczenie sprawdzić. Czasami potwierdzi to rozmowa z dzieckiem, ale często trzeba szukać innych sposobów.

Nadal należy dziecko czujnie obserwować, a alarmującym sygnałem powinny m.in.
 • nagły wzrost lub spadek wagi, przewlekły katar, częste krwawienia z nosa, zaburzenia pamięci, kłopoty z utrzymaniem toku myślenia, "gęsia skórka",
 • ślady po ukłuciach i krwi na bieliźnie,
 • różnego typu akcesoria, np. fifki, bibułki papierosowe, małe foliowe torebeczki z różną zawartością, kawałki opalonej folii aluminiowej i łyżka, leki bez recepty, igły i strzykawki.

Testy na obecność narkotyków

Jeśli dziecko zażywa narkotyki lub wręcz jest pod ich wpływem, potwierdzi to test oczu (bardzo wolna i leniwa reakcja źrenicy na światło latarki) lub testu z moczu (do kupienia w aptece). Test na narkotyki w ślinie i w moczu można nabyć w aptece internetowej. Jeżeli chcemy wykonać test na narkotyki z włosów, trzeba próbkę wysłać do laboratorium, które wykona odpowiedni test i prześle wyniki.

Test na reakcje źrenicy oka

Zanim dokonamy zakupu testu możemy przeprowadzić prosty test na zachowanie się źrenicy oka. Należy postawić dziecko przy źródle mocnego światła i zakryć oczy na kilka sekund, po czym odkryć i zbadać reakcje źrenic. Jeżeli nie zareagowały na światło zmniejszeniem oznacza to niestety, iż dziecko jest pod wpływem narkotyków. Trzeba jednak uważać, ponieważ częste w użyciu są krople do oczu, łagodzące objawy bycia pod wpływem narkotyków. Zdania są podzielone jeżeli chodzi o marihuanę, która powinna wg wskazań specjalistów powiększać źrenice, jednak niejednokrotnie spotkano się z opiniami, iż źrenice po marihuanie były widocznie zmniejszone jak pod wpływem heroiny. Powiększają źrenice barbiturany oraz amfetamina.

Test na obecność narkotyków w ślinie

Gdy nie jesteśmy pewni czy test źrenic wykonaliśmy prawidłowo, można wspomóc się testem na obecność narkotyków ze śliny. Polega na pobraniu próbki śliny i odczytaniu wyniku (wg instrukcji dołączonych do zestawów testowych)

Test na narkotyki w moczu

Najlepiej wykonać taki test gdy podejrzewamy dziecko, iż jest pod wpływem i najlepiej z zaskoczenia obserwując strumień oddawanego moczu, tak aby nie doszło do fałszowania.

Test na narkotyki z włosów

Najlepszy pod względem czasu wykrycia, pozwala na wykrycie stosowania narkotyków nawet po kilku miesiącach. Wykrywa narkotyki po conajmniej 7 dniach od stosowania dlatego ważna jest odpowiednia długość włosa. Wykrywa czy była stosowana amfetamina, opiaty, heroina lub marihuana. Należy próbkę włosa wysłać do laboratorium, które wykona dla nas test.

Po jakim czasie testy na narkotyki są skuteczne?

Wszystko zależy od rodzaju testu, zażytego narkotyku jak i czasu metabolizacji w organizmie.

 • Amfetamina - jej obecność można wykryć już od 4 godziny do 72 godzin od zażycia.
 • Marihuana, haszysz (THC) - w ślinie może być wykryta do 72 godzin od użycia, w moczu lub krwi jest wykrywalna już w ciągu godziny i utrzymuje się w organizmie od 3-10 dni.
 • Kokaina - metabolit benzoiloekgoniny wykrywalna jest od 24 do 48 godzin od zażycia
 • Morfina - wykrywalność od 7 do 72 godzin od zażycia.
  Kodeina od 7-21 godzin od zażycia
 • Testy z włosów pozwalają na wykrycie obecności narkotyków nawet po kilku miesiącach.

Pamiętajmy, że dziecko które bierze narkotyki, zazwyczaj robi to z powodu innych problemów. Mogą to być kłopoty w szkole, zawód miłosny, próba przypodobania się rówieśnikom lub kłopoty w domu. Ważne jest aby nie poprzestawać na sprawdzaniu, tylko rozmawiać z nimi i być wsparciem w najtrudniejszych chwilach. Jednak sama rozmowa w przypadku gdy dziecko już bierze narkotyki może być nieskuteczna. Należy wtedy sięgnąć po pomoc wykwalifikowanych specjalistów, które najlepiej będą wiedzieć jak walczyć z problemem.

2 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
BESTSELLER
zł 129,79*
PZN 02437221
 • Wykrywa obecność narkotyków w moczu
 • Dostarcza wiarygodnych wyników
 • Natychmiastowa diagnoza
dostępny
×
dostępny

Ten produkt zostanie wysłany w ciągu 24h.

Całkowity czas realizacji zamówienia zależy od produktu z najdłuższym czasem dostępności.

Wysyłka gratis od zł 179
zł 18,99*
PZN 02436954
 • Szybki test paskowy wykrywający stężenie THC w moczu
 • THC z marihuany, haszyszu
aktualnie niedostępny
×
aktualnie niedostępny

Ten produkt jest czasowo niedostępny. Postaramy się wprowadzić go ponownie do oferty najszybciej jak będzie to możliwe.

Możesz skorzystać z usługi informowania o dostępności produktu poniżej.

Wysyłka gratis od zł 179
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
apoPrimo - program punktowy
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności