sposoby na odpoczynek

Lubimy myśleć o wakacjach i planować dalekie, zagraniczne podróże. Niestety zdarza się tak, że zamiast fantastycznej zabawy, podczas urlopu dopada nas frustracja, stres, a do pracy wracamy nadal zmęczeni. Wiele osób korzysta z dłuższego urlopu wyłącznie raz do roku, dlatego warto się do niego przygotować, aby nie stracić tej wyjątkowej szansy na złapanie oddechu. Jak odpoczywać, by czas przeznaczony na relaks naprawdę przyniósł efekty?

Udane wakacje przynoszą wiele korzyści zarówno dla zdrowia jak i jakości oraz efektywności naszej pracy. Poza tym, że zwyczajnie sprawiają przyjemność to jeszcze:

  • umożliwiają odpoczynek fizyczny i psychiczny
  • zwiększają produktywność mózgu
  • redukują stres
  • powodują przypływ sił witalnych
  • poprawiają koncentrację
  • wzmacniają kreatywność.

Niestety nie każdy urlop przynosi tyle korzyści, a nawet może spowodować, że wrócimy do pracy jeszcze bardziej zmęczeni i sfrustrowani. A zatem jak odpoczywać, żeby odpocząć?

Spontaniczność? Niekoniecznie

Wiele osób deklaruje, że lubi podejmować spontaniczne decyzje, jednak w przypadku urlopu może okazać się to nienajlepszym rozwiązaniem, szczególnie w pracy. Brak przygotowania odpowiedniego zastępstwa, dokończenia projektów czy przekazania niezbędnych materiałów, często kończy się prawdziwym szaleństwem tuż przed urlopem lub zaraz po jego zakończeniu. Wakacje warto zaplanować z przynajmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem, tak by ostatni tydzień mógł być okresem, w którym powoli zaczniemy zwalniać obroty, a nie na odwrót – przemęczeni będziemy próbować ze wszystkim zdążyć na czas. Skrajne wyczerpanie przed urlopem sprawi, że trudno będzie cieszyć się odpoczynkiem i przynajmniej kilka pierwszych dni zostanie spisanych na straty. Powrót do pracy po wakacjach nigdy nie jest łatwy, a jeśli w biurze będzie na nas czekał nawał pracy, może wręcz okazać się katastrofą, po której szybko zapomnimy, że właśnie wróciliśmy z wyjazdu. Wadą pozostawionych zaległości jest również fakt, że myślimy o nich w trakcie wolnych dni. Strach przed reprymendą ze strony przełożonych czy obawy o niepowodzenie projektu wywołują stres i odbierają radość z urlopu.

Zapomnij o pracy – tylko jak?

Pytając innych o to, jak odpocząć na urlopie, wielokrotnie można usłyszeć, że w trakcie wakacji najlepiej całkowicie wyłączyć laptopa i komórkę. W rzeczywistości jednak niewiele osób to potrafi. Zresztą i tak największy problem stanowi fakt, że nawet nie czytając służbowych maili, ani nie odbierając telefonów od współpracowników trudno zapomnieć o pracy. Co można z tym zrobić? Jeśli masz taką możliwość weź 2- lub 3-tygodniowy urlop. Im dłuższy jest czas wypoczynku, tym łatwiej w końcu oderwać się od codziennych spraw. Zdaniem psychologów dopiero w takim okresie organizm jest w stanie w pełni przestawić się na tryb urlopu. Zregenerować umysł i ciało oraz powoli nastawić się na powrót do codziennej rutyny. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak długi wypoczynek. Dlatego warto zastosować się do propozycji z punktu pierwszego i porządnie się do niego przygotować, by jak najmniej dni odpoczynku przeciekło nam przez palce. Kluczem do sukcesu jest także całkowite odcięcie się od wykonywanych na co dzień obowiązków. Odbieranie służbowych maili i telefonów to najgorsze co możemy zrobić sobie na urlopie. Jeśli to jednak konieczne, warto dokładnie omówić ze współpracownikami i kontrahentami, o jakich porach mogą pozwolić sobie na taki kontakt. Najlepszym sposobem na odwrócenie uwagi od pracy jest skierowanie myśli na zupełnie inne tory, dostarczając sobie ciekawych wrażeń i atrakcji.

Jak odpocząć na urlopie, czyli wakacyjne plany

Wakacyjne podróże przynoszą wiele ekscytacji, ale nie zawsze są udane. Wiele osób po prostu nie wie, jak odpoczywać. Planując wyjazd, warto wziąć pod uwagę przynajmniej kilka aspektów:

  • Zapełniony grafik

Jadąc do nowego kraju zwykle chcemy go zwiedzić wzdłuż i wszerz. Lista dostępnych atrakcji jest długa i szybko może się okazać, że na niektóre z nich brakuje czasu. Przeładowany grafik to jeden z najprostszych sposobów, żeby zepsuć sobie wakacje, a uczucie ekscytacji zamienić na zmęczenie. Planując wakacje, warto pozostawić przynajmniej kilka luk na robienie tego, na co aktualnie będzie się miało ochotę.

  • Towarzystwo

Niezależnie od tego czy spędzamy urlop z przyjaciółmi czy rodziną, dobrym pomysłem jest omówienie oczekiwań i pomysłów jak odpocząć na urlopie, posiadanych przez poszczególnych uczestników wyjazdu. Często mamy zupełnie różne potrzeby dotyczące wykorzystania czasu wolego, a niedomówienia w tej kwestii mogą prowadzić do niepotrzebnych kłótni. Najważniejsze, aby nikomu nie narzucać sposobu, w jaki ma odpoczywać. A kiedy trzeba pójść na kompromis, by utrzymać dobrą, wakacyjną atmosferę.

  • Finanse

Wybierając cel podróży, warto kierować się nie tylko panującą modą, ale także swoimi możliwościami finansowymi. Wybór zbyt drogiego kurortu często wiąże się z koniecznością ciągłego monitorowania cen, rezygnacji z niektórych przyjemności czy obaw, że zwyczajnie zbyt dużo wydamy na urlopie. Dla własnego komfortu lepiej tego uniknąć.

  • Nastawienie

Jadąc na urlop warto uświadomić sobie, że ma on przynieść nam odpoczynek i zadowolenie, a do wakacyjnej walizki spakować przede wszystkim szeroki uśmiech. Od naszego nastawienia zależy, na ile pozwolimy sobie zepsuć urlop nieprzewidzianym sytuacjom czy nieprzyjemnym zdarzeniom, które zawsze mogą się pojawić.

Spokój czy szaleństwo – jak odpoczywać, żeby odpocząć?

Chodząc do pracy najczęściej marzymy o dniu, kiedy w końcu będziemy mogli się wyspać. Podczas wakacji kurorty, czy po prostu dostępne puby i restauracje kuszą jednak wieczornymi rozrywkami. Zastanawiając się co wybrać, najlepiej zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście wakacje to wspaniały czas, aby pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z szansy na odpoczynek czy dłuższy sen. Zbyt mocno eksploatowany organizm w pewnym momencie się zbuntuje. Wakacje, to dobry moment, aby porządnie się wyspać i zapewnić organizmowi rekomendowaną dawkę 8 godzin snu. Pamiętajmy więc, aby odpowiednio docenić i celebrować ten czas.

Jak odpoczywać – leniuchując czy aktywnie?

Wyczekując wakacji, szykujemy całą listę przyjemności, za które zabierzemy się, gdy tylko się rozpoczną. Tymczasem może się okazać, że nasz organizm będzie miał ochotę jedynie bezczynnie leżeć. I nie ma w tym nic złego, o ile tylko nie pozwolimy sobie na leniuchowanie przez cały czas i po kilku dniach poderwiemy się z kanapy. Codzienna dawka ruchu pomaga dbać o zdrowie, poprawia samopoczucie i wspaniale oczyszcza umysł. Zastanawiając się, jak odpoczywać, żeby odpocząć, nie można zatem zapomnieć o ruchu. Siedzenie 8 godzin w pracy, brak czasu na sport – to wszystko sprawia, że czujemy się coraz bardziej ociężali, zmęczeni, zmagamy się z bólami kręgosłupa, nadwagą czy spadkiem odporności. Kilka dni leżenia na plaży czy w hamaku to fantastyczna perspektywa. Warto jednak mieć na uwadze, że to właśnie aktywny wypoczynek pozwala szybciej naładować akumulatory. To zaskakujące, ale często po ćwiczeniach, mimo iż odczuwamy zmęczenie, zyskujemy znacznie więcej energii niż podczas biernego odpoczynku. Wolny czas warto więc wykorzystać na ruch. Tym bardziej, że ładna pogoda sprzyja takim aktywnościom jak spacery, jazda na rowerze, chodzenie po górach, jogging czy nordic walking. Co więcej można je połączyć ze zwiedzaniem.

Sposoby na odpoczynek w domu

Nie każdemu udaje się co roku wyjechać na wakacje, czasem spędzamy ten czas po prostu w domu. Warto pamiętać, że wcale nie musi być to mniej wartościowy urlop. Sposoby na odpoczynek w domu wbrew pozorom nie różnią się znacznie od tych podczas wyjazdu. Planowanie w tym wypadku może odnosić się do sprawdzenia oferty rekreacyjnej i kulturalnej w okolicy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele ciekawych miejsc do odpoczynku – jezior, lasów, dróg rowerowych znajduje się w pobliżu. Co więcej, w okresie wakacyjnym rusza też wiele cykli warsztatowych, pikników, kin czy koncertów plenerowych, w których można wziąć udział. Kluczem do sukcesu jest wyrwanie się z codziennej rutyny. Mimo braku urlopowego wyjazdu też można zapewnić sobie sporo okazji do inspirujących oraz relaksujących przeżyć. Wiele osób utożsamia urlop w domu z dobry momentem na przeprowadzenie generalnych porządków czy remontu. W takich warunkach jednak nie odpoczniemy. Urlop nie powinien być okresem, w którym zabieramy się za obowiązki, na które normalnie brakuje czasu. Zdecydowanie więcej korzyści dla zdrowia przyniesie nam sięganie po zajęcia, które naprawdę sprawiają nam przyjemność. Dla jednych mogą to być spotkania z przyjaciółmi lub powrót do zapomnianego hobby takiego jak czytanie lub szydełkowanie. Dla innych doskonałe sposoby na odpoczynek w domu to na przykład ugotowanie potrawy z nowego przepisu lub próba namalowania własnego obrazu na płótnie z wykorzystaniem gotowego szablonu.

Prezentując rady jak odpocząć na urlopie, warto wspomnieć jeszcze o jednym. Aby nie popsuć sobie wrażeń z urlopu, lepiej nie wracać z niego na ostatnią chwilę. Jeden czy dwa dni na wolniejszych obrotach to szansa, by uniknąć szoku związanego z zakończeniem wakacji. W ten sposób pozwolimy sobie na spokojnie zmienić nastawienie i przyzwyczaić się do myśli, że wracamy do pracy. To dobry moment, aby powoli nabrać rozpędu, zanim znów wpadniemy w wir pracy.