trądzik różowaty

trądzik różowaty

Trądzik kojarzy się z problemem nastolatków. Tymczasem trądzik różowaty najczęściej pojawia się u osób, które ukończyły 30 rok życia. Jednym z pierwszych jego charakterystycznych objawów jest zaczerwienienie występujące w środkowej części twarzy. Trądzik różowaty wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz leczenia, w przeciwnym wypadku zmiany będą się zaostrzać. Co zrobić, aby ograniczyć zaczerwienienie i rozwój zmian zapalnych? Jakie kosmetyki na trądzik różowaty stosować na co dzień?

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry. Jednym z pierwszych objawów jest rumień występujący w środkowej części twarzy. Początkowo zaczerwienie ustępuje, z czasem jednak rumień zaczyna być widoczny na twarzy na stałe. Dochodzi także do rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych, co świadczy o rozwoju trądziku różowatego. Objawy z czasem nasilają się, a rumieniowi zaczynają towarzyszyć zmiany zapalne. Pojawiają się grudki, krosty i ropne wykwity. Zaawansowaną postać trądziku różowatego stanowią przerosty w okolicy nosa, obserwowane przede wszystkim u mężczyzn.

Trądzik różowaty – objawy

Twoja twarz czerwieni się po lampce czerwonego wina, a potem długo nie może odzyskać swojego naturalnego koloru? To może być trądzik różowaty. Objawy choroby rozwijają się stopniowo, przynosząc coraz bardziej uciążliwe dolegliwości. Należą do nich m.in.:

 • zaczerwienienie twarzy
 • wrażliwość skóry
 • grudki i krosty
 • sucha i łuszcząca się skóra
 • przerosty i guzki
 • łzawiące i przekrwione oczy
 • obrzęki powiek.

Wyróżnia się cztery stadia rozwoju trądziku różowatego. Objawy, które im towarzysza pozwalają ocenić stopień zaawansowania choroby.

Postać rumieniowa (teleangiektatyczno-rumieniowata)

Oprócz rumienia na twarzy widoczne są także rozszerzone naczynia krwionośne – tzw. teleangiektazje, potocznie nazywane również pajączkami naczyniowymi. Może dochodzić do obrzęków twarzy, a pacjent odczuwa nieprzyjemne pieczenie, świąd, a nawet kłucie w miejscu zmian.

Trądzik różowaty grudkowo-krostkowy

Jak sama nazwa wskazuje w tym stadium na skórze pojawiają się wykwity. Podczas gdy grudki i krosty mogą pojawiać się przejściowo, rumień jest już utrwalony.

Postać guzkowa

Zgrubiała i nieregularna powierzchnia skóry świadczy o tym, że choroba postępuje. Pojawiają się guzki, a przerost gruczołów łojowych i rozrost tkanki łącznej występuje najczęściej w obrębie nosa (tzw. rhinophyma, czyli guzowatość nosa obserwowana). Objawem towarzyszącym może być zapalenie mieszków włosowych.

Postać oczna

Światłowstręt, opuchnięte powieki czy piekące oczy również mogą wskazywać na trądzik różowaty. Objawy, które wówczas występują to m.in. nawracające zapalenia brzegów powiek czy zapalenia spojówek.

Trądzik różowaty – przyczyny

Trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego występuje trądzik różowaty. Przyczyny nie zostały do tej pory w pełni zbadane. Istnieje jednak wiele czynników, które sprzyjają występowaniu trądziku różowatego i mogą prowadzić do zaostrzenia objawów:

 • promieniowanie słoneczne
 • dieta bogata w pikantne przyprawy, produkty mleczne
 • alkohol
 • gorące napoje: kawa i herbata
 • stres
 • zaburzenia hormonalne
 • niektóre leki steroidowe
 • gorące kąpiele
 • intensywne ćwiczenia.

Warto również zwrócić uwagę czy w rodzinie występują osoby chorujące na trądzik różowaty. Przyczyny tej choroby mogą mieć charakter dziedziczny i być uwarunkowane genetycznie.

domowe sposoby na trądzik różowaty

Jak wyleczyć trądzik różowaty?

 • W początkowej fazie choroby sprawdzają się zabiegi przy użyciu lasera oraz peelingi chemiczne, które pomagają ograniczyć występujący na twarzy rumień oraz wykwity. Przez cały czas ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie kosmetyków do cery z trądzikiem różowatym.
 • Koniecznie należy dbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną skóry, a filtry SPF powinny być stosowane nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok.
 • Sposobem na to, jak wyleczyć trądzik różowaty jest również uważna obserwacja reakcji swojego organizmu. Wiedząc co szkodzi skórze, łatwiej unikać czynników wyzwalających nasilanie się objawów. Dotyczy to zarówno stosowanych kosmetyków jak i diety.
 • Leczenie uzależnione jest od stopnia rozwoju choroby. Miejscowo stosowane są m.in. żele z kwasem azelainowym (np. Skinoren Rosacea) oraz retinoidy. Trądzik różowaty grudkowo-krostkowy wymaga leczenia farmakologicznego, w tym stosowania antybiotyków (m.in. tetracykliny). W ciężkich przypadkach, doustnie lub miejscowo przyjmuje się izotretynoinę (wyłącznie pod kontrolą lekarza).

Kiedy więc na twarzy pojawiają się rumień oraz zmiany zapalne należy zgłosić się do dermatologa, który podpowie, jak wyleczyć trądzik różowaty i zaleci odpowiednie leki.

Czym myć twarz przy trądziku różowatym?

Oczyszczanie to podstawowy krok w pielęgnacji skóry twarzy niezależnie od jej rodzaju. W przypadku trądziku różowatego przede wszystkim należy ograniczyć ilość tego typu zabiegów w trakcie dnia. Czym myć twarz przy trądziku różowatym? Służyć do tego powinny delikatne preparaty do cery wrażliwej. Należy unikać w nich substancji drażniących i alkoholu. Ważne jest, aby podczas oczyszczania twarzy zadbać także o przywrócenie skórze naturalnego pH, które w trakcie choroby może ulegać zaburzeniom. Naturalne, lekko kwaśne pH zapewnia skórze lepszą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, promieniowaniem słonecznym, a także ogranicza namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego jego zachowanie u osób zmagających się z trądzikiem różowatym jest szczególnie ważne.

Domowe sposoby na trądzik różowaty – pielęgnacja skóry

Trądzik różowaty prowadzi do uszkodzeń warstwy naskórkowej. Cera potrzebuje więc wyjątkowo delikatnego traktowania. Z drugiej strony pożądane są składniki wyrównujące koloryt, wzmacniające naczynia krwionośne i działające przeciwzapalnie. Domowe sposoby na trądzik różowaty polegają przede wszystkim na wyborze odpowiednich kosmetyków. O czym warto pamiętać?

 • Skóra z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej pielęgnacji. Wiele preparatów może ją podrażniać, dlatego należy rezygnować z substancji o działaniu wysuszającym i drażniącym. Kosmetyki na trądzik różowaty nie powinny zawierać m.in. alkoholu, mydła, sztucznych konserwantów, perfum, mentolu.
 • Kremy do cery z trądzikiem różowatym muszą zapewniać skórze skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Do skóry wrażliwej polecane są preparaty z filtrami mineralnymi.
 • W pielęgnacji cery doskonale sprawdzają się kosmetyki na trądzik różowaty z kwasem azelainowym. Jego działanie hamuje powstawanie rumienia, a przy tym jest łagodne dla skóry. Kwas azelainowy wykazuje ponadto właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Łagodnie złuszcza naskórek usuwając zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
 • Peeling mechaniczny może okazać się zbyt intensywny dla wrażliwej cery z trądzikiem różowatym. Jej złuszczanie warto przeprowadzać przy użyciu delikatniejszego peelingu enzymatycznego, który pomoże pozbyć się komórek martwego naskórka oraz będzie wspomagał procesy regeneracyjne.
 • Witamina C oraz wyciąg z kasztanowca pomogą uszczelnić kruche naczynia krwionośne. Z kolei na istniejące podrażnienia łagodząco zadziała m.in. pantenol.
 • Rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, a tym samym zaczerwienieniu twarzy sprzyjają wysokie temperatury. Należy więc unikać gorących kąpieli i zabiegów o charakterze rozgrzewającym.

kosmetyki na trądzik różowaty

Kremy do cery z trądzikiem różowatym

Bioderma Sensibio AR

Kremy do cery z trądzikiem różowatym powinny łączyć w sobie właściwości sprzyjające pielęgnacji cery naczynkowej i wrażliwej, tak jak robi to np. Bioderma Sensibio AR. Krem zapobiega osłabieniu naczyń krwionośnych oraz ich rozszerzaniu się. W ten sposób likwiduje przyczyny zaczerwienienia twarzy i redukuje jego widoczność. Gliceryna, alantoina oraz olej canola − działają nawilżająco oraz kojąco. Hipoalergiczna formuła jest przyjazna skórze, nie zatyka porów i doskonale sprawdzi się pod makijaż.

Eucerin krem łagodzący zaczerwienienia

Przywraca jednolity koloryt twarzy, łagodzi podrażnienia, przeciwdziała osłabieniu bariery ochronnej skóry. Eucerin krem łagodzący zaczerwienienia zawiera dwie substancje aktywne:

 • SymSitive podnosi próg tolerancji skóry wrażliwej
 • Licochalcone (ekstrakt z korzenia lukrecji) wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne łagodząc objawy trądziku różowatego oraz wrażliwej i zaczerwienionej skóry twarzy.

Krótka lista składników redukuje ryzyko podrażnień do minimum.

Biomed serum na trądzik różowaty

Działanie kremów do cery z trądzikiem różowatym pomoże uzupełnić serum stosowane dwa razy dziennie. Biomed serum na trądzik różowaty zawiera wysoce skuteczny składnik aktywny CM-Naringenin-Chalcone, który naturalnie występuje w skórce owoców cytrusowych i pozwala uzyskać potrójny efekt działania. Zmniejsza rumień występujący na twarzy w związku z trądzikiem różowatym. Redukuje widoczność naczyń krwionośnych, a także redukuje stan zapalny. Przechwytuje białka (cytokiny) uwalniane w czasie reakcji obronnej organizmu, co pozwala ograniczyć intensywność reakcji alergicznych.