przyspieszanie opalania

Co przyspiesza opalanie? Ciesz się pięknym kolorem skóry

,

Opalona skóra prezentuje się atrakcyjnie, ale nie zawsze mamy czas, aby regularnie wystawiać ją na słońce. Na szczęście istnieją sposoby na szybkie opalanie, które znacznie skracają czas potrzebny na uzyskanie złocisto-brązowego odcienia skóry. Czy tabletki z beta karotenem działają? Czy warto stosować przyspieszacze opalania? Jak pielęgnować skórę w domu, aby ekspozycja na słońce przyniosła spektakularne efekty?

Tabletki z beta karotenem

Beta karoten nazywany jest także prowitaminą A, a to dlatego, że organizm może przekształcić go właśnie w witaminę A. Należy do grupy karotenoidów – substancji odpowiedzialnych za nadawanie koloru warzywom i owocom. Ze względu na swoją nazwę beta- karoten kojarzy się przede wszystkim z marchewką, ale to nie jedyne jego źródło. Zobaczcie, co warto jeść, aby uzupełnić swoje menu w produkty bogate w beta karoten.

Przekąski z dużą zawartością beta karotenu:

  • świeże marchewki
  • zielony koktajl z mango, szpinakiem i pomarańczą
  • smoothie z jarmużem i pomarańczą
  • morele z jogurtem naturalnym
  • kanapki z papryką lub pomidorem obsypane natką z pietruszki.

Odpowiednią podaż prowitaminy A powinna zapewniać dobrze zbilansowana i zrównoważona dieta, kiedy jednak tak się nie dzieje warto sięgnąć po tabletki z beta karotenem. To także jeden z najbardziej popularnych i skutecznych sposobów na przyspieszenie opalania. W tym celu należy rozpocząć kurację na około 2 tygodnie przed planowanym urlopem. Jak beta karoten wpływa na opaleniznę? Jego działanie zwiększa produkcję melaniny odpowiedzialnej za pigmentację skóry na wymarzony brązowo-złoty kolor. Beta karoten zmniejsza zarazem wrażliwość skóry na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, warto jednak pamiętać, że nie eliminuje go. W praktyce oznacza to tyle, że choć tabletki z beta karotenem zwiększają skuteczność kosmetyków do opalania z filtrami UV, nie mogą stanowić dla nich zastępstwa. Beta karoten dba także o zachowanie jak najlepszej kondycji skóry. Opalanie niszczy włókna kolagenowe oraz elastynowe i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Witamina A wspomaga proces odnowy komórkowej, wspiera naturalną regenerację skóry oraz poprawia jej elastyczność. Suplementacja beta karotenem to rozwiązanie, które większości osób ułatwia zyskanie pięknej opalenizny. Nie jest jednak wskazane dla palaczy.

Prowitamina A – jakie ma właściwości

Zastosowanie beta karotenu jest szerokie i znacznie wykracza poza funkcje związane z opalaniem skóry. Przede wszystkim ten składnik odżywczy stanowi doskonałą alternatywę dla wegetarian. Witamina A występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego gdyby nie prowitamina A osoby, które rezygnują z mięsa w swojej diecie mogłyby cierpieć na jej niedobór.

Beta karoten jest również ważnym składnikiem diety, którego działanie zapobiega poważnym chorobom, będącym jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów. Jego właściwości doceniane są m.in. w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych oraz cukrzycy. Prowitamina A korzystnie wpływa na wzrok. Zapobiega problemom z widzeniem po zmroku czy chorobom plamki żółtej. Stymuluje funkcjonowanie układu immunologicznego, podnosząc odporność organizmu. Prowitamina A reguluje także wzrost komórek. W kontekście urody, jest to zauważalne na przykładzie włosów. Warto jednak pamiętać, że o ile odpowiednia ilość witaminy A pobudza wzrost włosów, o tyle jej nadmiar może skutkować ich wypadaniem.

Co przyspiesza opalanie – przyspieszacze dostępne w drogeriach i aptekach

Na sklepowych półkach wśród kosmetyków zapewniających ochronę przeciwsłoneczną znaleźć można bogatą grupę produktów nazywanych przyspieszaczami opalania. Ich zadaniem, podobnie jak w przypadku beta karotenu, jest mobilizowanie produkcji melaniny. Jest to możliwe dzięki zawartości pochodnych tyrozyny, które po przedostaniu się do organizmu człowieka intensyfikują proces melanogenezy, co przyspiesza opalanie.

Stosowanie przyspieszaczy ma zarówno swoje dobre jak i słabe strony.

Przyspieszacze opalania – zalety

  • Przyspieszacze opalania stymulują proces wydzielania melaniny w sposób sztuczny, jednak jej trwałość i kolor nie odbiegają od naturalnej opalenizny uzyskanej bez stosowania tego typu kosmetyków
  • Stosowanie przyspieszaczy opalania skraca czas ekspozycji na słońce, przez co skóra krócej narażona jest na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, które może prowadzić do poparzeń oraz przyspieszać procesy starzenia
  • Kosmetyki przyspieszające opalanie często zawierają w składzie substancje nawilżające, dzięki którym dodatkowo pielęgnują skórę.

Przyspieszacze opalania – wady

  • Przyspieszacze opalania mogą być szkodliwe, co wiąże się z ich nieprawidłowym użytkowaniem. Brak zastosowania razem z przyspieszaczem kosmetyków do opalania z filtrem UV może prowadzić do oparzeń i innych uszkodzeń skóry powodowanych opalaniem
  • Stosowanie przyspieszaczy może zakończyć się plamami na ciele, jeśli produkt nie zostanie przed opalaniem nałożony w sposób równomierny
  • Przyspieszacze opalania nie powinny być stosowane przez osoby z bardzo jasną karnacją czy kobiety w ciąży.

Sposoby na szybkie opalanie

Tabletki z beta karotenem i przyspieszacze opalania z pewnością przyniosą efekty. Ale aby cieszyć się złocistą opalenizną i piękną skórą, warto zadbać również o kilka innych aspektów:

  • Peeling całego ciała pozwala złuszczyć i usunąć martwy naskórek. Jego stosowanie przed opalaniem pozwala uzyskać równomierny koloryt skóry. Należy jednak wykonać go w sposób, który nie podrażni skory przed ekspozycją na słońce.
  • Zarówno przed, jak i po opalaniu skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Zapewniają je kremy oraz balsamy bogate w takie składniki jak olej kokosowy, masło kakaowe, mocznik czy kwas hialuronowy i zielona herbata.
  • W nawilżaniu skóry pomaga także dostarczanie jej wody od wewnątrz. Picie dużej ilości płynów nie tylko pozwala zachować skórę w jak najlepszej kondycji, ale także chroni organizm przed odwodnieniem i usprawnia pracę wszystkich narządów.
  • Woda przyciąga promienie słoneczne, dlatego opalanie się przynosi lepsze efekty nad morzem lub jeziorem. Dobrym sposobem na uzyskanie opalonego koloru skory jest też opalanie jej w ruchu.

Istnieją również sposoby na szybkie opalanie, których nie należy stosować, ponieważ grożą poparzeniem słonecznym, nowotworem skóry, utratą elastyczności oraz przebarwieniami. Należą do nich: opalanie skóry posmarowanej oliwką dla dzieci lub olejem, opalanie się w południe podczas najbardziej intensywnego promieniowania czy używanie kosmetyków do opalania ze zbyt niskim filtrem. Warto również wiedzieć, że olejki czy kremy do opalania tracą swoje właściwości ochronne po otwarciu i podczas przechowywania w wysokiej temperaturze. Lepiej więc nie korzystać z kosmetyków z ubiegłego sezonu.

olimp beta solarpreparaty na opalaniebeta karoten sunbezpieczne opalanieprzebarwienia po opalaniu