8 marca Dzień Kobiet

Co można zrobić na Dzień Kobiet? Zadbaj o siebie!

,

8 marca Dzień Kobiet – to doskonała okazja, aby poświęcić czas swojej kobiecości. Oprócz przyjmowania kwiatów i podarunków od mężczyzn warto wziąć sprawy w swoje ręce i zwrócić szczególną uwagę na własne zdrowie i samopoczucie. Co można zrobić na Dzień Kobiet? Zadbaj o siebie wykonując profilaktyczne badania, spraw ciału odrobinę przyjemności w domowym SPA, zacznij przygotowania do wiosny, aby tryskać energią i przyciągać spojrzenia atrakcyjnym wyglądem.

Podstawowe badania profilaktyczne – nie przekładaj ich na później

Ile razy przeglądając artykuły prasowe dotyczące badań profilaktycznych powtarzasz sobie, że w końcu musisz umówić się do ginekologa lub na zaległe USG? 8 marca Dzień Kobiet powinien być właśnie tym dniem, w którym wykonasz dawno odkładane badania lub przynajmniej zarejestrujesz się w swojej przychodni na konkretny termin. Zachowanie zdrowia to podstawa w dbaniu o siebie, dlatego nic nie powinno być ważniejsze od regularnych badań. Wiele kobiet obawia się wyników wskazujących na raka piersi lub raka jajnika i zwleka z udaniem się do lekarza. Warto jednak pamiętać, że na skuteczność leczenia chorób nowotworowych ogromny wpływ ma właśnie wykrycie zmian na jak najwcześniejszym etapie rozwoju.

  • Cytologia – regularne pobieranie rozmazu z tarczy i kanału szyjki macicy to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w profilaktyce raka szyjki macicy. Pierwsze badanie wykonuje się przed ukończeniem 25 roku życia (lub do 3 lat od rozpoczęcia współżycia), a następnie powtarza co 3 lata bądź co roku.
  • Badanie piersi – samobadanie piersi powinno stać się stałym elementem dbania o siebie w życiu każdej kobiety. Należy wykonywać je co miesiąc, kilka dni po zakończeniu miesiączki. Raz w roku wykonanie badania należy powierzyć specjaliście. Po 30 roku życia co roku zaleca się robienie USG piersi (wcześniej co 2 lata), a po 40 roku życia wykonanie pierwszej mammografii.
  • USG transwaginalne – profilaktycznie lekarze ginekolodzy kierują na nie przynajmniej raz w roku. USG dopochwowe umożliwia ocenę struktur jajników, szyjki macicy czy endometrium, a przy tym zdiagnozowanie ewentualnych patologii. Wykorzystywane jest w trakcie leczenia niepłodności i w okresie ciąży, a także pozwala na wczesne wykrycie raka jajnika.
  • Badanie ogólne moczu i morfologia – to jedne z najbardziej podstawowych badań profilaktycznych. Dają ogólny pogląd na stan zdrowia pacjenta, pozwalają wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, niedobory składników odżywczych, czy np. anemię, której przyczynę mogą stanowić m.in. obfite miesiączki.
  • TSH – to hormon tyreotropowy, nieprawidłowy poziom TSH jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki w kierunku chorób tarczycy. Zaburzenia w pracy tarczycy to częsta dolegliwość wśród pań. Na właściwy poziom TSH, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim kobiety planujące ciążę.

Badania profilaktyczne dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną

Popularne tabletki antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, jednak niosą przy tym spore ryzyko skutków ubocznych. To dlatego kobiety, które je przyjmują powinny w szczególny sposób zwracać uwagę na swój stan zdrowia. Antykoncepcja hormonalna zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. zakrzepicy żył, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, cukrzycy czy wzrostu poziomu złego cholesterolu. Poniższe badania profilaktyczne zalecane są wszystkim paniom, a w szczególności kobietom przyjmującym antykoncepcję hormonalną.

  • Koagulogram – to badanie pozwala ocenić czy w prawidłowy sposób działa proces krzepnięcia krwi. Nieprawidłowe wyniki mogą oznaczać rozwój zakrzepicy i być wskazaniem do zaprzestania prowadzonej terapii hormonalnej.
  • Próby wątrobowe (w szczególności AspAT, ALAT, Bilirubina oraz GGTP) pozwalają ocenić, w jaki sposób funkcjonuje wątroba i zdiagnozować jej choroby oraz uszkodzenia.
  • Profil lipidowy – lipidogram określa wartość cholesterolu całkowitego, a także poszczególnych jego frakcji: HDL, LDL oraz trójglicerydów. Podwyższony cholesterol, a w szczególności nadmiar tzw. „złego cholesterolu” to większe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego – miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca.
  • Poziom glukozy we krwi – wskazaniem do wykonania badania jest suchość w ustach, senność czy zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Cukrzyca może również rozwijać się bezobjawowo, wtedy pozwala ją wykryć właśnie badanie poziomu glukozy.

Dobre serum do twarzy – tajna broń w walce o piękną skórę

Większość pań na co dzień dokładnie oczyszcza swoją skórę. Nakłada na nią także krem o działaniu nawilżającym, redukującym niedoskonałości czy przeciwstarzeniowym. Ty też z pewnością masz swój ulubiony krem, ale czy korzystasz z dobrodziejstw, jakie może przynieść dobre serum do twarzy? Serum to rzeczywiście dodatkowy wydatek, ale z pewnością nie zbędny. Dzięki skondensowanej dawce substancji aktywnej jeszcze intensywniej oddziałuje na skórę i wspiera działanie pozostałych kosmetyków. To świetny pomysł na prezent na Dzień Kobiet dla siebie samej. O tym co ma zawierać dobre serum do twarzy, powinny zdecydować potrzeby Twojej skóry:

Sucha, odwodniona skóra

Poszukując serum o działaniu nawilżającym w jego składzie warto wypatrywać takich składników jak kwas hialuronowy, aloes czy pantenol. Towarzyszyć powinny im oleje roślinne odbudowujące naturalny płaszcz hydro-lipidowy. W ten sposób ten sam kosmetyk będzie dostarczał skórze nawilżenia i zabezpieczał przed jego szybką utratą.

Nierówny koloryt i przebarwienia

Składnikiem, który działa na skórę rozjaśniająco i pomaga zredukować przebarwienia wynikające np. z nadmiernej ekspozycji na słońce jest witamina C. Jej działanie ponadto wspomaga syntezę kolagenu, a także chroni komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Wypróbuj np. serum z witaminą C Eucerin Anti-age Hyaluron-Filler Vitamin C Booster.

Ochrona skóry przed starzeniem

Serum do twarzy z retinolem opóźnia procesy starzenia się skóry poprzez powstrzymywanie tempa rozpadu włókiem kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry. Ponadto pobudza komórki do odnowy i wygładza skórę. Ciekawą alternatywą dla osób, u których retinol wywołuje podrażnienia skóry jest jego roślinny odpowiednik – bakuchiol.

Domowe SPA – kosmetyki do kąpieli

8 marca Dzień Kobiet to czas, kiedy warto wreszcie pozwolić sobie na długą i relaksującą kąpiel. To niezastąpiona terapia dla umysłu, która pozwoli zredukować napięcie i oderwać się od codziennych zmartwień. Jednocześnie, dzięki odpowiednim dodatkom kąpiel może również fantastycznie zadziałać na ciało. Po jakie kosmetyki do kąpieli warto sięgnąć?

  • Sól morska i olejek z migdałów to idealny duet do skóry dojrzałej. Wspaniale nawilża, a przy tym uelastycznia i ujędrnia całe ciało. Zarówno sól morska jak i olejek migdałowy są cennym źródłem składników mineralnych i witamin, m.in. magnezu czy witamin A i E. Taka kąpiel spowalnia procesy starzenia i sprawia, że skóra cudownie pachnie jeszcze długo po jej zakończeniu.
  • Jak się okazuje w wannie można znaleźć ukojenie dla bolących pleców. W tym celu warto zastosować olejek rozgrzewający do kąpieli z wyciągiem z korzenia czarciego pazura o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwreumatycznych. Taka kąpiel zadziała odprężająco, pomoże złagodzić dolegliwości bólowe oraz napięcie odczuwane w okolicy szyi i pleców.
  • Królewska kąpiel w mleku i miodzie – pozwala poczuć się niezwykle kobieco. Do wanny należy dodać około 2 litry pełnotłustego mleka. Wcześniej część mleka można także delikatnie podgrzać i rozpuścić w nim miód, aby zintensyfikować działanie odżywcze i nawilżające całego zabiegu. Innym połączeniem wartym uwagi, jest dodanie do mleka naparu z zielonej herbaty. Jej działanie przeciwutleniające wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, a także neutralizuje szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na skórę.
  • Olejek lawendowy – idealnie sprawdzi się podczas wieczornej kąpieli dla osób, które miewają problemy ze snem. Pomoże się uspokoić i wyciszyć. Lawenda posiada ponadto właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Już kilka kropli wspomoże walkę z problemami skórnymi takimi jak np. trądzik.

Pomysł na prezent na Dzień Kobiet – pielęgnacja dłoni i stóp

Kobieta lubi czuć się zadbana. Dlatego kolejnym pomysłem na to, co można zrobić na Dzień Kobiet dla siebie jest pielęgnacja dłoni i stóp. Skóra rąk po zimie najczęściej jest przesuszona i szorstka. W tym roku często narażamy ją na kontakt z żelami antybakteryjnymi na bazie alkoholu, co nasila ten problem oraz powoduje dodatkowe podrażnienia. Stopy dźwigają ciężar całego ciała. Skóra w tym rejonie jest bardziej twarda i łatwo rogowacieje. Brak odpowiedniej pielęgnacji może wywoływać pęknięcia będące przyczyną dyskomfortu w trakcie chodzenia oraz nasilać problemy z nadmierną potliwością stóp.  Wykorzystując domowe składniki w prosty sposób można przywrócić skórze aksamitną gładkość.

  • Oliwa z oliwek – to składnik bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają zatrzymać wilgoć w głębszych warstwach skóry. Ponadto zawiera także witaminę E, która wspomaga jej działanie nawilżające, a dodatkowo opóźnia procesy starzenia. Wystarczy ją trochę podgrzać, a następnie zanurzyć dłonie na co najmniej kilkanaście minut, by kompleksowo zadbać zarówno o skórę jak i paznokcie.
  • Zmielona kawa – idealnie sprawdzi się, aby przygotować peeling do stóp. Należy połączyć ją z oliwą z oliwek i wykonać przyjemny, kilkuminutowy masaż. Peeling stóp pozwala pozbyć się zrogowaciałego naskórka, a dzięki masażowi również przyjemnie relaksuje i pobudza krążenie krwi w tym rejonie. Warto powtarzać go regularnie, przynajmniej raz na tydzień.
  • Siemię lniane – doskonale wpływa na popękaną skórę, przyspieszając gojenie się ran oraz dba o prawidłowe nawilżenie. Nasiona siemienia lnianego zawierają dużo substancji śluzowych o właściwościach łagodzących. Zalej 1 łyżkę około 0,5 litra wody, by przygotować kąpiel dla rąk i stóp.

W pielęgnacji możesz wykorzystać też kremy do rąk z apteki oraz preparaty na stopy. W szczególności zalecane są kosmetyki zawierające składniki o działaniu nawilżającym takie jak mocznik czy aloes, a zarazem bogate w substancje wspierające warstwę hydro-lipidową skóry, np. ceramidy, olejek migdałowy, olejek jojoba.

kosmetyki aptecznekosmetyki do ciałavichykosmetyki kolorowekosmetyki wegańskie