nop po szczepieniu

Podanie szczepionki przeciw Covid-19 może powodować wystąpienie objawów chorobowych o różnym stopniu nasilenia. Niepożądane odczyny poszczepienne pojawiają się w przypadku każdej szczepionki, jednak obecnie najwięcej obaw i wątpliwości budzą te związane ze szczepieniami przeciw Covid-19. Czym są niepożądane odczyny poszczepienne i co zrobić, kiedy się pojawią?

Co to jest NOP?

Wiele sposród osób, które w najbliższym czasie mają zostać zaszczepione przeciw Covid-19, zadaje sobie pytanie: co to jest NOP? Skrótem tym określa się niepożądane odczyny poszczepienne. To w uproszczeniu wszelkie objawy chorobowe, będące wynikiem nieprawidłowej reakcji organizmu na szczepionkę. W przypadku większości szczepionek okres, w jakim mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne wynosi 4 tygodnie.

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą pojawić się zarówno po pierwszej, jak i pod drugiej dawce szczepionki. Najczęściej występujące NOP po szczepieniu na Covid-19 to:

  • odczyny miejscowe: ból, obrzęk, zaczerwienienie, pokrzywka w miejscu podania szczepionki
  • bóle głowy, mięśni i stawów
  • gorączka, dreszcze
  • nudności
  • powiększone węzły chłonne.

Reakcje poszczepienne – kiedy możemy o nich mówić?

Jeśli w okresie 4 tygodni od przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19 zaobserwujemy u siebie niepokojące dolegliwości, warto omówić je z lekarzem. To specjalista decyduje o tym, czy dany symptom należy kwalifikować w kategorii niepożądanych odczynów poszczepiennych. Do ich grona zalicza się bowiem wiele dolegliwości występujących wśród ludzi dość powszechnie: jak np. bóle głowy, mięśni, nudności. W związku z tym mogą pojawić się niezależnie od szczepienia, a jedynie w podobnym czasie. Lekarz pierwszego kontaktu oceni, czy faktycznie możemy mówić o wystąpieniu NOP po szczepieniu.

Objawy poszczepienne – co może je złagodzić?

Więdząc, co to jest NOP i jakie reakcje poszczepienne mogą wystąpić łatwiej zachować spokój i ograniczyć swoje obawy związane ze szczepieniem. Większość objawów poszczepiennych ustępuje po kilku dniach. Jednak, aby zadbać o swój komfort i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, można zastosować też ogólnodostępne preparaty bez recepty. Co może pomóc?

Jedną z najczęściej występujących reakcji poszczepiennych jest obrzęk w miejscu podania szczepionki. Może towarzyszyć mu także ból oraz zaczerwienienie. W takiej sytuacji pomocne są środki stosowane w przypadku obrzęków powodowanych np. stłuczeniem. Najprostszym z nich jest zimny kompres, który najpierw należy na 2 godziny umieścić w zamrażarce. Jeśli nie mamy specjalnego kompresu możemy zastosować zwykły lód. Należy jednak pamiętać, aby nie przykładać go bezpośrednio do skóry, ale wcześniej owinąć np. bawełnianą tkaniną, co pozwoli uniknąć odmrożeń. Właściwości przeciwbólowe i przeciwobrzękowe posiada również np. Altacet. Stosowany miejscowo nie obciąża organizmu. Altacet żel nakłada się około 3-4 razy dziennie na czystą i suchą skórę. Miejsca nie należy zabezpieczać folią.

Na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności łagodząco działają napary ziołowe m.in. z mięty lub imbiru. Kojące właściwości posiada też  rumianek, który dzięki zawartym w nim flawonoidom korzystnie wpływa na trawienie oraz ruchy perystaltyczne jelit. Posiada właściwości rozkurczające i przeciwdziała wzdęciom. Herbata z kwiatów rumianku w delikatny sposób pomoże ponadto złagodzić stres, który nieodłącznie towarzyszy pojawianiu się reakcji poszczepiennych.

Preparaty na bazie paracetamolu stosowane są nie tylko w leczeniu przebiegu Covid-19, ale także mogą pomóc w łagodzeniu objawów poszczepiennych. Gorączką nazywamy stan, kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Jeśli tak się stanie, warto sięgnąć po preparat o właściwościach przeciwgorączkowych taki jak np. Paracetamol tabletki. Substancja aktywna w postaci paracetamolu jest łagodna dla żołądka i może byc stosowana nawet u małych dzieci. Jej zastosowanie sprawdzi się ponadto w przypadku dolegliwości bólowych – np. bólu głowy lub bólu, który może pojawić się w miejscu podania szczepionki, a także w obrębie mięśni i stawów. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek z preparatów na bazie paracetamolu należy jednak zapoznać się z ulotką i zwrócić uwagę na zawarte w niej przeciwwskazania. Właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a ponadto przeciwzapalne posiadaja też środki z grupy NLPZ, jak np. Ibuprom Max.

Podanie szczepionki w bardzo rzadkich przypadkach może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. To szybko postępująca reakcja nadwrażliwości, która występuje również w odpowiedzi na inne czynniki takie jak np. zjedzenie określonego pokarmu czy ukąszenie przez owada. Objawy takie jak zaburzenie czynności oddechowych, gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego krwi, wymioty, ból brzucha, utrata świadomości świadczą o wystąpieniu wstrząsu anafilaktycznego i wymagają szybkiej pomocy medycznej. W takich przypadkach pacjentom podawana jest adrenalina.