suchość gardła

Czym nawilżyć gardło? Sprawdzone domowe sposoby i specyfiki z apteki

,

Suche gardło nieprzyjemnie drapie, a nawet swędzi. Powoduje dyskomfort i zwiększa podatność na infekcje. Aby pozbyć się problemu, warto dokładnie poznać jego prawdopodobne przyczyny i wyeliminować je ze swojego życia. Szybką ulgę przyniesie też leczenie objawowe: tabletki do ssania z apteki lub sprawdzone domowe sposoby. A zatem, czym nawilżyć gardło?

Uczucie suchości w gardle – co może być jego przyczyną?

Suchość gardła potrafi być bardzo nieprzyjemna. Na jej występowanie znaczący wpływ ma styl życia. Na wysuszone gardło regularnie narzekają osoby, które nadwyrężają głos w pracy – mówi się, że to choroba zawodowa nauczycieli czy artystów scenicznych. Kondycji błon śluzowych w tym rejonie nie sprzyja także korzystanie z używek działających podrażniająco takich jak dym tytoniowy czy pita w dużych ilościach kawa. Niepozorną, ale częstą przyczyną utraty nawilżenia jest odwodnienie spowodowane tym, że pijemy zbyt mało w stosunku do potrzeb organizmu. Również, jeśli przesadzimy z alkoholem możemy spodziewać się, że śluzówka gardła następnego dnia będzie wysuszona. Na suche gardło zwykle narzekamy zimą, ze względu na częste przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.

Uczucie suchości w gardle może być również objawem choroby. Jakie problemy ze zdrowiem może zwiastować?

  • Alergia – zarówno sezonowa na pyłki roślin jak i całoroczna np. na kurz lub sierść zwierząt domowych. Uczucie suchości w gardle powstaje wówczas na skutek reakcji nadwrażliwości zachodzącej w organizmie wraz z wydzielaniem się histaminy.
  • Infekcje górnych dróg oddechowych – drapiące i wysuszone gardło to jeden z pierwszych objawów przeziębienia lub grypy.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy – jednym z objawów choroby refluksowej jest suchość gardła, najczęściej towarzyszą jej wówczas trudności z przełykaniem oraz zgaga.
  • Chrapanie – podczas nocnego chrapania błona śluzowa gardła traci nawilżenie, co rano powoduje dyskomfort. Podobny efekt przynosi oddychanie przez usta np. na skutek zatkanego nosa.
  • Cukrzyca – utrzymujące się uczucie suchości w gardle warto przeanalizować pod kątem cukrzycy, ponieważ często to właśnie ten symptom pozwala zdiagnozować chorobę.

Suche gardło może być również skutkiem ubocznym leczenia chorób przewlekłych – w szczególności, jeśli w trakcie terapii podawane są leki ograniczające ilość produkowanej przez organizm śliny. Czym nawilżyć gardło?

Powiązane produkty

–>

Tabletki do ssania nawilżające gardło

Tabletki do ssania nawilżające gardło na bazie naturalnych substancji korzystnie wpływają na błonę śluzową, przywracają komfort, a także wspierają leczenie dolegliwości, które mogą być przyczyną suchego gardła takich jak kaszel czy infekcje. Zawierają również substancje o działaniu przeciwbólowym, co natychmiastowo redukuje odczuwane dolegliwości. Podczas gdy w domu zastosować możemy na przykład płukanki, w miejscach publicznych jest to niemożliwe. Tabletki do ssania nawilżające gardło są wygodne w użytkowaniu i można je stosować praktycznie wszędzie. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę;

  • Porost islandzki – zawiera substancje śluzowe, które powlekają błonę śluzową gardła i tworzą na jej powierzchni barierę ochronną (np. Fiorda pastylki do ssania)
  • Prawoślaz – chroni błonę śluzową przed kolejnymi podrażnieniami i wspiera jej regenerację. Zabezpiecza przed działaniem suchego powietrza oraz zawartych w nim szkodliwych substancji.
  • Kwas hialuronowy – posiada właściwości higroskopijne, dzięki którym wiąże cząsteczki wody i intensywnie nawilża błonę śluzową gardła.

Kombinację składników nawilżających gardło zawierającą ekstrakt z porostu islandzkiego, prawoślazu i kwasu hialuronowego zawiera np. w preparat Fiorda Vocal pastylki do ssania.

  • Imbir – popularny składnik naparów na przeziębienie, wykorzystywany również do redukowania kataru siennego. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz wspaniale rozgrzewa. Znajdziemy go m.in. w preparacie nawilżającym Isla ginger pastylki do ssania. Na suche gardło można zastosować też imbir kandyzowany, po prostu żując jego cząstki w razie potrzeby.
  • Tymianek – tabletki do ssania nawilżające gardło z tymiankiem zwiększają produkcję śliny, co poprawia stan nawilżenia błon śluzowych oraz łagodzą stan zapalny i ból gardła. Tymianek posiada właściwości przeciwbakteryjne, dzięki którym hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Jeśli stosujemy tabletki do ssania nawilżające gardło regularnie przez dłuższy czas, w trosce o zdrowie zębów warto wybierać suplementy bez cukru (np. Isla Cassis pastylki do ssania wzbogacone witaminą C).

Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby

Wysuszone gardło powoduje dyskomfort podczas przełykania, jedzenia czy mówienia. Przede wszystkim osoby, które przez wiele godzin muszą używać głosu w pracy szukają odpowiedzi na pytanie: jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby pozwalają skutecznie radzić sobie z problemem, dlatego cieszą się dużą popularnością.

Woda z solą

To tani i prosty do wykonania roztwór, który wspiera leczenie gardła – łagodzi obrzęki, zmniejsza ból, a także redukuje uczucie suchości. Wystarczy rozpuścić 1 lub 2 łyżeczki soli w szklance przegotowanej wody. Na ból gardła stosuje się nawet sól kuchenną, jednak do jego nawilżania w szczególności polecana jest sól emska. Dzięki właściwościom wykrztuśnym sól emską stosuje się również w leczeniu kaszlu mokrego.

Miód

Miód w naturalny sposób zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje obecne na błonie śluzowej gardła: bakterie, wirusy i grzyby. Działa także ochronnie, tworząc na jej powierzchni powłokę zabezpieczającą przed podrażnieniami. Można go po prostu podać na łyżeczce lub dodać do ciepłej, ale nie gorącej herbaty. Popularną miksturą podawaną na gardło przed zaśnięciem jest połączenie mleka z łyżką masła i łyżką miodu.

Siemię lniane

Napary lub kisiele z siemienia lnianego mają charakterystyczną gęstą i kleistą konsystencję. Osiadając na błonie śluzowej zabezpieczają podrażnione miejsca i działają na nie silnie nawilżająco. Zawierają ponadto flawonoidy, które redukują stany zapalne i koją podrażnione gardło. Łyżkę siemienia lnianego wystarczy zalać szklanką wody i zaparzyć. Aby przygotować kleik siemię gotujemy z wodą na małym ogniu.

Olej z wiesiołka

Spożywanie oleju z wiesiołka na łyżeczce pomoże w nawilżeniu śluzówki gardła. Ponadto korzystnie wpłynie na organizm dostarczając mu zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także cennych witamin i składników odżywczych (np. witamina E, cynk, magnez, tryptofan, selen). Olej z wiesiołka m.in. wpływa korzystnie na metabolizm, reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, wzmacnia odporność.

Napary ziołowe

W zależności od rodzaju można je wykorzystać zarówno w formie płukanek do gardła jak i naparów do picia. Do najpopularniejszych ziół stosowanych przy suchości gardła należą: szałwia, rumianek, dziewanna, lukrecja, a także wspomniane wyżej składniki tabletek do ssania nawilżających gardło – prawoślaz, tymianek, porost islandzki.

Syrop z cebuli

Niezawodna metoda naszych babć, która wspiera walkę z przeziębieniem, ale także pomoże na wysuszone gardło. Aby wykorzystać właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne cebuli należy posiekać ją, a następnie zasypać łyżką cukru i odstawić. Łyżeczkę soku można podawać rano, po południu i wieczorem. To świetny sposób, jak nawilżyć gardło.

Domowe sposoby na nawilżenia gardła będą jeszcze bardziej skuteczne, jeśli zwiększymy ilość płynów w codziennej diecie. Warto też zamontować zarówno w domu jak i w biurze nawilżacze powietrza.

fiorda do ssaniafiorda o smaku malinowymfiorda o smaku cytrynowymgardvit a+e sprayvocaler miód cytryna