kosmetyki na wyjazd

Krem z filtrem do twarzy, olejek do opalania, środek na oparzenia słoneczne – to tylko przykłady kosmetyków, które należy spakować do letniej kosmetyczki przed urlopem. Kosmetyki do opalania można dokupić w miejscu docelowym podróży. Warto jednak liczyć się z faktem, że w miejscowościach turystycznych zwykle zapłacimy za nie o wiele więcej. Jakie preparaty wybrać, aby zapewnić swojej skórze właściwy poziom ochrony podczas wakacyjnych wyjazdów?

Krem z filtrem do twarzy

Fotostarzenie się skóry to nie mit. Promieniowanie słoneczne naprawdę może znaczącą przyspieszać procesy starzenia. Jest odpowiedzialne m.in. za niszczenie i modyfikowanie włókien kolagenowych oraz elastynowych, co powoduje, że skóra traci jędrność i szybciej się starzeje. Aby zapobiec temu procesowi niezbędnym elementem wyposażenia letniej kosmetyczki powinien być krem z filtrem do twarzy. Należy aplikować go nie tylko na plaży, ale także na co dzień, aby chronić skórę przed wiotczeniem, zmarszczkami czy zaburzeniami pigmentacyjnymi. Krem z filtrem powinien posiadać odpowiedni do karnacji i strefy klimatycznej filtr ochronny, ale także nadal odpowiadać na potrzeby skóry. Do cery suchej są więc polecane kremy nawilżające i natłuszczające. Błyszczenie się cery tłustej pomoże zneutralizować krem z filtrem do twarzy o właściwościach matujących. W przypadku cery trądzikowej należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrany specyfik nie zatykał porów i nie nasilał problemu z wypryskami. Krem z filtrem do twarzy na dzień bardzo często wykorzystywany jest pod makijaż, dlatego powinien wyróżniać się lekką konsystencją. W takiej sytuacji warto zrezygnować z gęstych, tłustych kremów i postawić na szybkie wchłanianie preparatu.

Olejek do opalania

Melanina chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Jej ilość decyduje o posiadanym rodzaju karnacji, który z kolei powinien być punktem wyjścia do wyboru odpowiedniego kosmetyku do opalania. Dla osób z jasną karnacją, włosami rudymi lub blond, piegami, a także skórą skłonną do oparzeń zalecany jest najwyższy filtr SPF 50+. Skóra o lekko śniadym zabarwieniu oraz włosy w odcieniu od ciemnego blondu po jasny i średni brąz to cechy charakterystyczne fototypu środkowoeuropejskiego. Jego posiadacze powinni zachować poziom ochrony na poziomie SPF 30 lub 20. Na niższy poziom ochrony mogą zdecydować się przedstawiciele fototypu IV o oliwkowej skórze i ciemnych włosach.

Podczas wyboru preparatu warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość współczynnika SPF – określającego poziom ochrony przed promieniowaniem UVB, ale także faktora PPD, zabezpieczającego przed promieniowaniem UVA. Ma to kluczowe znaczenie dla kompleksowej ochrony w trakcie opalania. Osobom o wrażliwej skórze skłonnej do alergii zalecane są filtry mineralne minimalizujące ryzyko podrażnienia. Filtry chemiczne mogą jej zaszkodzić, ich zaletą jest natomiast szybkie wchłanianie i brak pozostawiania białych śladów na ubraniu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Filtry mineralne i filtry chemiczne”.

Pamiętaj, aby wybrać wielkość opakowania, którą rzeczywiście zużyjesz w trakcie sezonu. Kosmetyki do opalania nie nadają się do zastosowania w przyszłym roku, jeśli były wcześniej otwierane. Ich skuteczność zmniejsza także wysoka temperatura, w jakiej najczęściej przechowywane są podczas opalania na plaży.

Krem do opalania – jak go używać?

Ważne jest nie tylko to, który krem do opalania wybierzemy, ale także sposób, w jaki będziemy z niego korzystać. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Krem do opalania najlepiej aplikować na około 20 minut przed ekspozycją skóry na słońce. Należy chronić ją nie tylko na plaży, ale także np. podczas spaceru.
  • Nie wystarczy jedna aplikacja olejku lub kremu do opalania na cały dzień. Dzienne światło, wycieranie ciała ręcznikiem, pot, kąpiele, słona woda – to wszystko osłabia działanie preparatów. Nawet wodoodporne kosmetyki do opalania, należy aplikować ponownie po wyjściu z wody.
  • Pamiętaj o ochronie całego ciała, w tym także łysiny, stóp czy uszu, a także stosowaniu specjalnych pomadek ochronnych do ust.

Środek na oparzenia słoneczne

Kiedy działanie kosmetyków do opalania jest zbyt słabe, a promieniowanie słoneczne przekracza możliwości ochronne organizmu dochodzi do oparzeń. Mówi się, że opalanie jest zdradliwe, ponieważ często jego negatywne skutki widoczne są z opóźnieniem. W aptece dostępnych jest wiele preparatów na oparzenia słoneczne, wśród których najlepiej szukać składników takich jak np.:

  • D-pantenol – łagodzi objawy oparzeń słonecznych takie jak zaczerwienienie, ból, działa przeciwzapalnie oraz wspomaga regenerację uszkodzonego naskórka
  • Alantoina – przyspiesza gojenie się skóry i odbudowę warstwy hydrolipidowej. Należy do grona humektantów, czyli substancji, które doskonale absorbują i wiążą cząsteczki wody
  • Witamina E – jest silnym antyoksydantem, łagodzi podrażnienia po opalaniu
  • Kwas hialuronowy – dzięki właściwościom higroskopijnym wykazuje silne działanie nawilżające.

Oprócz składu, warto zwrócić uwagę również na konsystencję produktu, aby jego aplikacja nie była nieprzyjemna i bolesna. Wygodne w użytkowaniu są na przykład różnego rodzaju pianki czy spraye. Większość oparzeń można wyleczyć samodzielnie, a ich szkodliwe działanie ogranicza się do naskórka. Jednak symptomy takie jak gorączką, pojawiające się na skórze pęcherze, nudności, brak czucia w miejscu poparzenia, powinny skłonić nas do szybkiej konsultacji z lekarzem. Oparzenia słoneczne są szczególnie niebezpieczne u dzieci, u których podnoszą ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości.

Balsam po opalaniu

Balsam po opalaniu przynosi przyjemne ukojenie po całym dniu spędzonym na słońcu. Jego działanie nawilża, odbudowuje warstwę hydrolipidową naskórka, redukuje niewielkie podrażnienia czy zaczerwienia. Substancje, jakie znajdziemy w balsamach po opalaniu, są podobne do tych w preparatach na oparzenia jak np. alantoina czy d-pantenol. Warto zwrócić uwagę, aby kosmetyki po opalaniu zawierały kombinację zarówno humektantów (n.p.: aloes, kwas hialuronowy) i emolientów (m.in.: masło shea ), które doskonale ze sobą współpracują. Humektanty pozwalają magazynować wodę, z kolei emolienty zapobiegają przed utratą nawilżenia.

Kosmetyki do opalania to niezbędna część wakacyjnego ekwipunku. Brak zdrowego rozsądku już pierwszego dnia urlopu może doprowadzić do oparzeń słonecznych. Są one bolesne, ale także uniemożliwią swobodne zażywanie kąpieli słonecznych i plażowanie w kolejnych dniach. Opalanie się bez filtra może w perspektywie długoterminowej przynieść wiele negatywnych konsekwencji – od najpoważniejszych takich jak rak skóry, poprzez powstawanie różnego rodzaju przebarwień, aż po przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Dlatego zawsze należy pamiętać o zachowaniu właściwego poziomu ochrony.

bezpieczne opalaniepreparaty na alergięochrona przeciwsłonecznaplastry i bandażeapteczka na wyjazd