Astma

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. Układ oddechowy reaguje wówczas zbyt mocno na wszelkie bodźce z zewnątrz.

Co się dzieje podczas napadu astmy?

 1. Muskulatura oskrzeli nadmiernie kurczy się.
 2. Błona śluzowa oskrzeli puchnie.
 3. Powstaje nadmierna ilość łykowatej flegmy.

Rodzaje astmy:

 1. Astma alergiczna:

  Alergia oznacza "nadwrażliwość". Obce substancje w organizmie alergika prowadzą do nieoczekiwanych reakcji układu odpornościowego. Kiedy na przykład pyłki kwiatów powodują u ludzi nie cierpiących na alergię drapanie w nosie, alergicy niejednokrotnie reagują na nie wypryskami na skórze i błonie śluzowej, astmą, albo katarem siennym.

  Przyczyną astmy alergicznej są pyłki traw, drzew, chwastów, sierść zwierząt, pióra ptaków domowych, roztocza kurzu domowego, pleśń, produkty spożywcze, a także - jak w przypadku astmy uwarunkowanej miejscem pracy (astma piekarzy) - mąka żytnia.

 2. Astma wewnątrzpochodna (niealergiczna):

  Często nie można stwierdzić bezpośredniej przyczyny astmy. Dlatego też mowa tu o tzw. astmie wewnątrzpochodnej. Astma wewnątrzpochodna i astma endogenna pojawiają się zdecydowanie częściej, niż astma alergiczna.

  Przyczyną astmy niealergicznej są określone produkty spożywcze (np.: kwas acetylosalicylowy i betablocker), wysiłek fizyczny, nadwrażliwość na np. smog, zanieczyszczone powietrze, ozon, zimne powietrze, dym papierosowy i czynniki natury mentalnej.

Należy pamiętać o obowiązku poinformowania swojego lekarza i farmaceuty o astmie, aby umożliwić dobór odpowiednich leków, które nie wywołają żadnych niepożądanych reakcji.

Diagnoza i samokontrola

Aby móc odpowiednio zdiagnozować astmę, konieczna jest pomoc lekarza. Przy podejrzeniu astmy lekarz sprawdza funkcjonowanie płuc. Ta procedura pozwala ponadto określić typ zaburzeń oddychania. Procedura jest bezpieczna dla pacjenta, nie jest męcząca i można ją wykonywać powtórnie.

Przy podejrzeniu przyczyny natury alergicznej, można wykonać test alergiczny. Najczęściej stosowanym badaniem jest skórny test alergiczny wykonywany metodą "prick test". Jeśli skóra nie pokazuje nam jednoznacznego wyniku, można wówczas dodatkowo wykonać badanie krwi ( tzw. test radioalergosorpcji, RAST). Wskazuje on całkowitą liczbę przeciwciał, która u alergika jest znacznie wyższa.

Szczególnie ważna w tym przypadku jest nasza samokontrola, którą bez większych problemów możemy przeprowadzać w domu przy użyciu prostego przyrządu zwanego miernikiem szczytowego przepływu (peak flow meter).

3 kroki do skutecznego leczenia astmy:

Skuteczne leki przeciw astmie oskrzelowej są w pełni osiągalne. Sposób ich zestawienia, połączenia i dozowania jest zależny od stanu pacjenta oraz nasilenia i stopnia występowania zaburzeń chorobowych.

Alergolodzy zgodnie prezentują nową, 3-poziomową formułę leczenia astmy.

Poziom 1:
Fundamentem leczenia astmy są leki przeciwzapalne - przede wszystkim kortykosterydy. Są one włączane do terapii u astmatyków w niemalże każdej formie. Regularne inhalacje z kortykosterydów to gwarancja lżejszego przebiegu choroby. Przy astmie lekkiej kortykosterydy pokrywają całkowite zapotrzebowanie na substancje przeciwzapalne. W przypadku ostrej astmy istnieje skuteczny beta-agonista do inhalacji.

Poziom 2:
Przy umiarkowanym nasileniu astmy leczenie się wydłuża. Teofilin lub beta-agonistę zaleca się w tym wypadku do stosowania jako środek rozszerzający oskrzela. Zarówno w przypadku astmy ciężkiej jak i lekkiej, kluczową rolę odgrywa przeprowadzanie badań wydolnościowych płuc.

Poziom 3:
W wyjątkowo ciężkich przypadkach podaje się dodatkowo tabletki kortyzonu.

Wymienione powyżej środki przeciwastmatyczne wydaje się przeważnie z przepisu lekarza. W przypadku ich przyjmowania należy regularnie zasięgać porady lekarza.

Co należy robić w przypadku ataku astmy?

Dla astmatyków niejednokrotnie informacja o tym, jakie są symptomy ataku i co należy w takiej sytuacji robić, jest niezmiernie ważna.

Zwiastunami nadchodzącego ataku astmy są wzmożone trudności oddychania, wzrastające drapanie w gardle, uczucie duszności w klatce piersiowej, a także wewnętrzny niepokój i strach.

Pogorszenie stanu może się niejednokrotnie ciągnąć się godzinami i dniami, a czasem do ataku dochodzi już w przeciągu kilku minut. W takiej sytuacji, należy po inhalacji środka przeciwastmatycznego dokonywać pomiaru przepływu oddechu (PEF). Należy bezwględnie starać się uspokoić i oddychać w odpowiedni sposób oraz zażyć środki, które lekarz przepisał nam w razie nagłego przypadku. Jeśli działania te nie przynoszą jednoznacznego polepszenia stanu, mimo wszelkich starań, walczą Państwo o kolejny wdech, a leki niestety nie są zbyt pomocne, należy wówczas koniecznie zadzwonić po lekarza.

0 Wyniki |
Filtr
Sortuj według:  
Please wait Filtr został załadowany
Polub nas na Facebook-u
Instagram
Youtube
Bio?Logicznie!
apoPrimo - program punktowy
0
W dniu 25.05.2018 weszło w życie nowe ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Dlatego zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności. W celu zapewnienia optymalnego komfortu użytkowania, korzystamy z plików cookie w naszym sklepie. Informacje na ten temat oraz sposób, w jaki można w każdej chwili sprzeciwić się wykorzystaniu plików cookie, można znaleźć w naszej polityce prywatności polityce prywatności